El Ayak Ağız Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

el ayak ağız hastalığı nedir,belirtileri ve tedavisi
el ayak ağız hastalığı nedir,belirtileri ve tedavisi

Hava sıcaklık değişimleri ve kalabalık ortamların tetiklediği viral bir hastalık olan el ayak ağız hastalığı nedir, el ayak ağız hastalığı neden olur, el ayak ağız hastalığı belirtileri, el ayak ağız hastalığı tedavisi ile ilgili olarak bilinmeyenleri gün ışığına çıkarmak amacıyla hazırladığımız yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

El Ayak Ağız Hastalığı Nedir

El ayak ağız hastalığı yaygın olarak coxsackie virüsünden kaynaklanan mikrobik bir hastalıktır. Daha detaylı bir şekilde el ayak ağız hastalığı nedir diye bakacak olursak; yaygın olarak 5 yaş altı çocuklarda, nadiren de olsa yetişkinlerde görülmekte olan, sonbahar ve yaz mevsimlerinde salgına dönüşebilen viral ve bulaşıcı bir hastalık olduğunu görebiliriz.

El Ayak Ağız Hastalığı Neden Olur

Çocukların özellikle okul, sınıf gibi kalabalık ve yeterince havalandırılmayan ortamlarda uzun süre vakit geçirmesi el ayak ağız hastalığını tetiklediği söylenmektedir. El ayak ağız hastalığı neden olur sorusunun cevabını bilmek hastalığa sebep olan etkenlerden uzak durmak ve hastalıktan korunmak için önemli bir avantaj sağlayacaktır. El ayak ağız hastalığı neden olur sorusunun birçok cevabı olduğu, birçok etkenden etkilendiği görülmektedir. Hastalık mukus, salya, solunum yolu ile, öpüşme ile veya dışkı ile direkt temas neticesinde hızla yayılabilmektedir. Dezenfekte edilmemiş havuz sularının yutulması da el ayak ağız hastalığı neden olur sorusunun cevapları arasında yer almaktadır. El ayak ağız hastalığına neden olan virüsler boğaz, burun bölgesine yerleşerek bulaşıcı özelliği olduğu ve bu nedenle döküntülere direkt temas yolu ile de hastalığın insandan insana bulaştığı bilinmektedir. Hastalık bulaşıcı olduğu için hem hastanın hızla iyileşmesi hem de diğer insanlara bulaşmaması için hastanın bir süre izole edilmesi gerekmektedir.

El Ayak Ağız Hastalığı Belirtileri

el ayak ağız hastalığı belirtileri
el ayak ağız hastalığı belirtileri

El ayak ağız hastalığı belirtilerine öncelikli olarak söylenebilecek örnek; hastada görülen yüksek ateş belirtisidir. Hastalık genellikle yüksek ya da hafif düzeyde ateş şikâyetleri ile belirir. Yaklaşık olarak 3 gün boyunca ateş devam etmektedir. Bunun dışında el ayak ağız hastalığı belirtileri arasında yer alan unsurlar şöyle sıralanmaktadır;

 • İştahsızlık veya iştah kaybı el ayak ağız hastalığı belirtilerindendir.
 • Şiddetli boğaz ağrısı, yutkunmada zorluk çekme el ayak ağız hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.
 • El ayak ağız hastalığı belirtilerinden bir diğeri de çocuğun kendini halsiz ve keyifsiz hissetmesidir.
 • Ağız içinde oluşan (dil, diş eti ve yanak içinde) ağrılı yaralar el ayak ağız hastalığı belirtileri arasında görülmektedir. Ağız içinde su dolu döküntüler devamında kırmızı renkli lezyon yaralara dönüşür.
 • El ayak ağız hastalığı belirtileri arasında, hastalığın ilk safhalarında ağız içinde yaralar görülmesinin ardından önce avuç içi, ayak tabanında devamında ise tüm kol, bacak ve genital bölgeler de dâhil olmak üzere kırmızı renkte isilik halinde döküntüler görülmektedir.
 • Hastalığın ilerleyen safhalarında el ayak ağız hastalığı belirtileri arasında nadiren de olsa tırnakların kendiliğinden döküldüğü görülmektedir.
 • El ayak ağız hastalığının devamında uzun süren ishal durumları de görülmektedir.

El ayak ağız hastalığının belirtilerinin tümü hastada görülemeyebilir. Belirtilerin sınırlı bir kısmı ile görülebilir.

El Ayak Ağız Hastalığı Tedavisi

El ayak ağız hastalığı tedavisi olarak kullanılan herhangi bir aşı ve ilaç yoktur. Viral yolla bulaşan bir hastalık olduğu için antibiyotik tedavisi gerekli görülmemektedir. El ayak ağız hastalığı sürecinde özel durumlarda gelişebilecek reaksiyonlara hazırlıklı olmak için doktor kontrolünde olmak çok önemlidir. Ancak el ayak ağız hastalığının yaklaşık 10 gün süren kuluçka ve iyileşme süresinde dikkat edilecek önemli hususlar vardır. Ağız içi yaralardan dolayı çorba, süt, ayran gibi sıvı gıda alımına dikkat edilmelidir. Beslenmenin yetersiz olduğu durumlarda damar yolu ile serum takviyesi de yapılabilmektedir. Ağız içi yaraları iyileştirme sürecini hızlandırmak için çeşitli spreyler, vücuttaki döküntüler için çeşitli losyonlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir. Ayrıca döküntülerin şiddetli kaşıntıları varsa doktorunuzun yönlendirmesiyle çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Ateş düşürücü ilaçlar da el ayak ağız hastalığı tedavisinin ilk safhalarında görülen ateşi dengelemek için kullanılabilmektedir. Ayrıca el ayak ağız hastalığından korunmak için gereken tedbirlerin alınması gereklidir. Aksi halde hastalığın ihmal edilmesi sonucunda beyin ve beyin zarı iltihaplanmasına, çocuk felci ya da kalp kası iltihaplanmasına yol açarak ciddi komplikasyonlara sebep olduğu bilinmektedir.

El Ayak Ağız Hastalığı İçin Öneriler

 • Bol su gibi sıvı alımına özellikle dikkat edin.
 • Doğal karadut şerbeti, yoğurt gibi ağız içi yaraları iyileştirici etkileri olan gıdalar ile beslenmeye özen gösterin.
 • Bulaşıcı etkisi salgın hale gelen el ayak ağız hastalığına yakalanmış kişilerden temastan kaçının.
 • Çocukların ortak olarak oyun oynadıkları ve yaşadıkları alanların dezenfekte edilmesine özellikle dikkat edin.
 • Çocukların ellerini sık sık ve güzelce yıkamaları için teşvik edin.
 • Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • El ayak ağız hastalığı olan kişilerin tabak, bardak, çatal, bıçak, kaşık, havlu gibi kişisel eşyalarını kesinlikle kullanmayın.
 • El ayak ağız hastalığı yaşayan çocuğunuzu en az 1 hafta boyunca okul ve kreş gibi kalabalık ortamlara sokmayın.
 • El ayak ağız hastalığı olan kişilerle öpüşme ve sarılma gibi yakın temas gerektiren her türlü eylemlerden uzak durun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA