El Terlemesi Neden Olur Tedavisi

84
el terlemesi neden olur tedavisi
el terlemesi neden olur tedavisi

Aşırı El Terlemesi Nedenleri

Aşırı el terlemesi sorunu günlük yaşamda oldukça rahatsız edici bir sorundur. Özellikle karşı tarafla tokalaşma esnasında her iki kişiyi de zor duruma düşürür. Aşırı el terlemesi sadece tokalaşma değil bireyin günlük yaşamında kendi işlerini yaparken de zorlar. Örneğin bir eşyaya dokunması sırasında ya da kıyafetini giyeceği esnada kişinin zor anlar yaşamasına sebep olur. Aşırı terleme kişiyi zor duruma sokan bir durum olsa da normal düzeyde terlemek insanlar için oldukça doğal ve gerekli olan bir döngüdür. Terleme ile vücuttan su ve tuz atılır ve terleme vücudun ısı dengesi oldukça faydalıdır.

Terleme Nedir ve Önemi

Vücudumuzda bulunan ter bezleri vücut ısısı yükseldiği zaman harekete geçer ve vücuttaki su ve tuzu dışarı atar. Bunu yaparken bedenimizin ısısı yükselir ve buharlaşarak bedenden sıvı atılır. Terleme ile vücudun ısı dengesi de sağlanmış olur bedenimiz yani cildimiz nemli kalır.  Deri üzerinden dışarı atılan sıvı ile vücut ısı dengesi sağlanmış olur. Ancak terlemenin özellikle ellerde aşırı olması bazı sıkıntıları beraberinde getirir. Peki, aşırı el terlemesi nedenleri nelerdir? Tedavisi ve çözüm yolları nelerdir?

El Terlemesi Neden Olur

Ellerin aşırı terlemesi tıp alanında herhangi bir  hastalıktan kaynaklanmamaktadır. Aşırı el terlemesi daha çok psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Aşırı el terlemesinin tıp dalındaki ismi palmar hiperhidrozis’tir. Aşırı el terlemesinin temel sebebi çoğu zaman bilinmemekle birlikte psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

  • Heyecan, stres ya da kaygı gibi hisleri yoğun yaşayan kişilerde aşırı el terlemesi görülebilir. Ayrıca ani ruh değişikliği yaşayan ve panik atağı olan kişilerde de aşırı el terlemesi görülme olasılığı yüksektir.
  • Aşırı el terlemesine neden olabilecek bir diğer risk faktörü; şeker hastalığıdır. Şeker hastalarının kan şekerlerinde ani yükselme veya düşme aşır el terlemesine neden olabilir. Ayrıca şeker hastalarının kullandığı diyabet ilaçları da vücut ısısını yükseltebilir ve bu durumda aşırı el terlemesini tetikleyebilir.
  • Fazla kilolar bedenimizin ısısını yükseltir. Vücuttaki fazla ısı, fazla kilo ile birleşince aşır terlemeye neden olur.
  • Ellerde aşırı terlemenin bir diğer nedeni ise tiroit bezinin fazla çalışmasıdır. Tiroit bezlerinin fazla çalışması vücudu olumsuz etkiler ve vücudun gerilmesine neden olur sinirlilik yaşatır. Bu durum vücut ısısını da etkiler. Aşırı terlemeye neden olur.
  • Kadınlarda özellikle menopoz döneminde vücut ısısının yükselmesinden dolayı aşırı terlemeler oluşabilir.
  • Kalp, akciğer hastalığı ve depresyon ilaçları da aşırı terlemeye neden olan ilaçlardır.

El Terlemesi Tedavisi

Aşırı el terlemesinin tedavisi mümkündür. Tıpta geliştirilen tedavi yöntemleri ile aşırı el terlemesi tedavi edilir. Bu yöntemlerden birisi ter önleyicilerdir. Ter önleyiciler haftada iki kez uygulanır. Uygulama gece yatmadan önce yapılır. Ter önleyiciler alüminyum klorür içerirse daha etkin olurlar. Ter önleyicileri kullandıktan sonra gece uyurken eldiven takılması gerekir.

Ets Ameliyatı; Aşırı terleme tedavi yöntemlerinden birisi ets ameliyatıdır. Bu ameliyat anestezi uygulanarak yapılır. Operasyon 20 dakika kadar sürer. Ets operasyonu uygulama yapılacak bölgeye iki delik açılarak ve kamera gönderilir ve ter bezlerinin aktif olduğu bu bölgede bulunan sinir damarları klips ile sıkıştırılır. Aşırı terleme tedavilerinde en etkin yöntemdir. Ancak aşırı terleme olan bölgede terleme biterken göğüs, bacak, kol ve yüz gibi diğer bölgelerde terlemeye neden olabilir. Bu işlem en kalıcı tedavi şeklidir ve yan etkiler ve ameliyat sonrası oluşabilecek durumlar için uzman bir cerrah tarafından yapılması gerekir.

Botoks (Botox); Aşırı  terlemede botoks yöntemiyle  % 90 başarıya ulaşmak mümkündür.  Cilt altına iğne ile enjekte edilen madde ile terleme bezlerinin aktif çalışmasını sağlayan kimyasal yok edilir ve terleme durdurulmuş olur. Aşırı el terlemesinde de kullanılan botoks kalıcı değildir. 6 ay ve 1 yıl gibi aralıklarla kontrol edilip yenilenmesi gerekir.

İyontoforez Yöntemi; İyontoforez aşırı terleyen ellere tıbbı bir gereç ile düşük voltajda elektrik verilmesidir. İyontoforez ile ellere düşük derecede elektrik verilmesi tek bir seans ile geçmez genellikle 5 ya da 10 seans arasında başarıya ulaşılır. Bu yöntem özellikle el ya da ayak terlemelerinde sıkça kullanılır. Riski olmadığı için de tercih edilen bir yöntemdir. Seans süreleri yaklaşık 20 ya da 40 dakika sürer. Seanslar sonunda %90 oranında aşırı terleme sorunu azalır.

El Terlemesi Nasıl Geçer 

Ameliyat, terleme önleyici cihazlar, botoks, ya da akım verilmesi gibi tedaviler aşırı el terlemesini geçirmek için uygulanan tedavi şekilleridir. Bu tedavi şekillerinden hangisinin uygulanacağına hasta doktoruyla konuşarak ve genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir. Aşırı el terlemesi nasıl geçer sorununa evde yapacağınız doğal çözümlerde mevcuttur.

El Terlemesine Bitkisel Çözüm

Deniz tuzu, sirke, kekik gibi şifalı ve rahatlatıcı bitkileri kullanarak da aşırı el terlemesine bitkisel çözüm geliştirebilirsiniz.

Deniz Tuzu ve Sirke; Uygulamasını tamamen evde bulunan malzemelerle yapacağınız deniz tuzu ve sirke kürü düzenli olarak uygulandığında terlemede azalma görülür. Yapımı için; İki bardak deniz tuzu ve 2 bardak elma sirkesini bir kabın içinde karıştırın ve aşırı terleyen ellerinizi kabın içinde yaklaşık yarım saat bekletin. Bekledikten sonra ellerinizi yıkamayın sadece temiz bir havlu ile nemini alın.

Kekik Yağı Uygulaması; Ter bezleri için oldukça faydalı olan kekik yağını aşırı el terlemesine bitkisel çözüm olarak uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 8-10 damla kekik yağını avuç içine dökerek güzelce masaj yaparak ovun. Kekik yağının ellere daha fazla yayılması için geceleri uygulayın ve elleriniz eldiven giyip yatın. Gece boyunca siz uyurken kekik yağı ter bezlerini iyileştirecektir. Kekik yağı uygulamasını iki günde bir ve düzenli olarak yapılması durumunda faydası görülecektir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Ayak Terlemesi Neden Olur Nasıl Geçer
Ayak Altı Yanması Neden Olur Tedavisi
Ayak Uyuşması Neden Olur Nasıl Geçer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA