El Titremesi Neden Olur Tedavisi

el titremesi neden olur tedavisi
el titremesi neden olur tedavisi

El Titremesine Neden Olur

Farklı sebepleri olan el titremesi, kasların kontrolü dışında istem dışı olarak ellerin ritmik olarak hareket etmesidir. El titremesi neden olur diye sorduğumuzda ise nedenleri arasında fizyolojik, psikolojik ya da çevresel faktörlerin olabileceğini görüyoruz. Bunun yanında son zamanlarda genç sayılabilecek yaşlarda, genç yaşta el titremesi de görülmektedir. İşte bu yazımızda el titremesi neden olur, el titremesi nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

El titremesinin tıptaki ismi; tremordur. El titremesi ritmik hareketler şeklinde kişinin iradesi dışında gerçekleşir ve kişinin yakınında bulunan kişiler tarafından da çoğunlukla fark edilir. El titremesi kas sorunu yaşamayan sağlıklı kişilerde bile görülebilir. El yer çekimine karşı tutulduğunda yani el sabit bir şekilde havada kalırken istemsiz olarak titriyorsa ya da yazı yazarken, çatal kaşık tutarken de titreme oluyorsa buna hareket tremoru denir.

El titremesi her kişide aynı şekilde olmaz ve farklı türleri vardır. El titremesi; eğer elinizi bir şeye almak için uzanıyorsanız ya da elinizi bir süre hareket ettirdikten sonra titreme oluyorsa bu duruma kinetik tremor denir.

Eller sabit haldeyken titriyorsa ve hareketi kestikten sonra titreme geçiyorsa bu rahatsızlık statik tremor olarak adlandırılır.  El titremesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, titremenin hangi şekilde olduğu, ne kadar sürdüğü ve nasıl geçtiği durumlar ve belirtiler el titremesinin hangi türde olduğu konusunda teşhisi kolaylaştırır ve tedavi de el titremesinin türüne göre yapılır.

El Titremesi Nedenleri

el titremesi nedenleri
el titremesi nedenleri

El titremesinin en sık görülen nedenlerinden biri psikolojik nedenlerdir.  Öfke, korku nöbetleri ve elbette aşırı heyecan el titremesine neden olur. Bu gibi durumlarda vücudun adrenalin salgılaması çok yüksektir ve vücut kasları istemsiz şekilde hareket etmeye başlar.

Kalp çarpması ile birlikte el titremesi de yaşanır. Vücudumuz korku, öfke ya da heyecan gibi duygu durumlarında kendini korumaya almak için adrenalin hormonunu salgılayarak kaslarımız gerilir ve damarlar genişlemeye başlar. Bu değişiklikler aslında vücudun kendini korumaya aldığının gösterir. Öfke, korku, heyecan gibi durumlarda el titremesi olabilir  ve bu geçicidir. Eğer el titremesi öfke, stres kaygı ya da heyecan gibi duygu yoğunluğundan kaynaklanıyorsa duyguları kontrol altına alarak el titremesi de kontrol altına alınabilir.  Ancak daha basit duygu değişimlerine bile el titremesi oluşuyorsa el titremesine kalp çarpıntısı da ekleniyorsa psikoloğa gitmenizde yarar vardır.

Kafein Alerjisi; Kafein çoğu kişide uyarıcı etki yapar. Kişiye enerji verir. Ancak kafein bazı kişilerde hassasiyet yaratarak titreme ya da çarpıntı gibi şikayetlere neden olabilir. Kafein çeşitli içeceklerde bulunur. En fazla kafein içeren içeceklerden biri kahvedir. Kahve içen bazı kişiler; “Elim titredi, kalbim çarpmaya başladı” gibi sözler söyleyebilir. işte bu kişiler kafein hassasiyeti olan kişilerdir ve kahve içtikleri zaman el titremesi yaşayabilirler. Kafeinin bulunduğu diğer içecekler; Çay, çikolata, enerji içecekleri, gazoz ve koladır. Kafein hassasiyeti olanlar bu içeceklerin tüketimini azaltmalıdır.  Özellikle kahve günde 2 fincanı geçmemelidir.

Alkol Kullanımı ve Zararlı Madde Kullanımı; Alkol ve diğer bağımlılık yapan zararlı maddeler vücut fonksiyonlarına zarar vererek vücudun denge kaybının zamanla bozulmasına yol açarlar. Özellikle alkol beyin hücrelerine zarar veren maddeler içerir. Titreme, görmede bulanıklık, baş ağrıları da el titremesiyle birlikte görülür.

İlaç Kullanımı; Başka bir hastalık için kullanılan ilaçlar yan etki olarak el titremesine neden olabilir. Kullanılan her ilaç elbette el titremesine yol açmaz. Eğer düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa ve el titremesi yaşıyorsanız bu etkiyi doktorunuza  kesinlikle söylemeniz gerekir.

Kan Şekerinin Düşmesi; Tıptaki diğer ismi hipoglisemi olan kan şekerinin düşmesi farklı nedenlerden olabilir. Kan şekerinin düşmesi bir hastalık değildir. Ancak kan şekeri düştüğü zaman el titremesi ve baygınlık gibi etkiler görülebilir. Kan şekeri dengesi vücuda enerji verir ve kan şekeri düştüğü zaman vücut enerjisini kaybeder ve dengesi de bozulur. Açlık, uykusuzluk, yorgunluk kan şekerinin düşmesine neden olur ve kan şekeri düştüğü zaman el titremesi de görülür. Kan şekerinin düşmemesi için uzun süre aç kalınmamalı ve kan şekerini dengeleyecek ara öğünler yapılmalıdır.

Hipertiroidi; Vücudumuzda bulunan en önemli hormonlardan olan tiroid boynun altında bulunan tiroid bezi tarafından salgılanır. Tiroid bezinin çok fazla çalışması hipertiroididir. Tiroid hormonunun fazla salgılanması vücutta; sinirlilik hali, çarpıntı, titreme, halsizlik gibi yan etkilere neden olur. Tiroksin hormonu fazla salgılandığı için sinir uçları fazlasıyla uyarılır ve bu uyarılmalar kontrol kaybına neden olur ve el titremesi gerçekleşir.

Parkinson Hastalığı; İleri yaşlarda görülen bir beyin hastalığı olan parkinson, beynin dopamin isimli hareket kontrolünü sağlayan hücrelerinin ölmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Parkinson hastalığında vücut dengesi kontrol edilemez. Titreme, vücutta dengesizlik ve hareketlerde yavaşlama görülür.

El Titremesi Heyecandan 

Zaman zaman her insan heyecandan dolayı el titremesi yaşayabilir. Heyecandan oluşan el titremesi kontrol edilemeyecek seviyede ise sebepleri tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Genç Yaşta El Titremesine Çözüm

El titremesi genellikle ileri yaşlarda görülse de son yıllarda genç yaştaki kişilerde de el titremesi görülmektedir. El titremesi yaşayan gençlerde stres, kalıtsal özellikler ve psikolojik sebepler neden olarak görülür. Genç yaşta el titremesine çözüm için; el titremesi fark edildiği anda doktora başvurmalı ve el titremesinin nedeni tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

El Titremesi Tedavisi Nasıl Geçer

el titremesi tedavisi nasıl geçer
el titremesi tedavisi nasıl geçer

El titremesi kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kişinin fark etmeden istemsiz oluşan el titremesinin çözümü ve tedavisi de vardır. Ancak el titremesi nasıl geçeri bilmeden önce el titremesinin neden kaynaklandığını tespit etmek ve tedaviyi de nedene göre yapmak gerekir.

El titremesi tedavisinde;

  • Stresten uzak durun.
  • Vitamin ya da mineral eksikliğinden kaynaklanan el titremesinde; beslenmeye dikkat edilmeli ve vitamin takviyesi alınmalıdır.
  • Kafein tüketimi azaltılmalı.
  • El titremesi nörolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi nöroloji kliniğinde devam etmelidir.
El Terlemesi Neden Olur Tedavisi
Tiroid Hormonu Nedir Yüksekliği Belirtileri Tedavisi
Ayak Uyuşması Neden Olur Nasıl Geçer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA