Elektronik Likit Sigara Nedir Zararları Nelerdir

elektronik likit sigara nedir zararları nelerdir
elektronik likit sigara nedir zararları nelerdir

Sigara tüketiminin gittikçe arttığı bu dönemde, sigara tiryakilerinin ellerinde en çok görülen ürünlerden birisi de elektronik sigaradır. Sigaranın sağlığa verdiği zararlar başta akciğer kanseri olmak üzere, damar tıkanıklığı, nefes darlığı, gırtlak kanseri gibi pek çok rahatsızlığa neden olmaktadır. Sigaranın zararları konusunda hem sivil toplum kuruluşları hem de devlet destekli pek çok bilgilendirici çalışma yapılmaktadır. Öyle ki sigara paketlerinin üzerine sigaranın neden olduğu hastalıkların resimlerinin yapıştırılması da bunlardan birisidir. Ancak bu çalışmaların olmasına karşın sigara kullanımında önemli bir değişim olmamıştır.

Nargilenin Zararları, Nargile Kanser Yapar Mı

Bu Yazının Konu Başlıkları

Sigara Nasıl Bırakılır

Sigara içen kişilerin en çok istedikleri konulardan birisi de sigarayı bırakmaktır. Ancak “İstersem bırakırım” ya da “Sigarayı bırakamıyorum ne yapsam olmuyor” gibi yakınmaların oranı da oldukça fazladır. Sigarayı bırakmak isteyenler için; sakız çiğnemek, akupunktur ya da danışma terapileri gibi uygulamalar vardır. Bu yöntemlere son yıllarda bir yenisi de eklendi: elektronik sigara ya da diğer bir söylem likit sigara olarak bilinmektedir. Avrupa ülkelerinde de kullanımı oldukça fazla olan elektronik sigara ülkemizde de giderek yaygınlaşmış durumda.

Elektronik Sigara Nedir

Sıvı maddeyi buharlaştırarak dışarı atan bir mekanizma olan elektronik sigaranın çeşitli koku ve maddeler vardır. Kesinlik kazanmamakla birlikte içerisinde nikotin olduğu da söylenmektedir. Ancak uzmanlara göre elektronik sigaranın dumanını çekmek normal sigaradan farklı bir durum değil. Ayrıca elektronik sigaranın patlaması da cabası. Elektronik sigara kullanarak sigarayı bırakanların başarı oranı henüz tam bilinmese de elektronik sigara hakkında pek çok görül bulunmaktadır.

Likit sigara bitkisel içerikli ya da sentetik içeriğe sahip gliserin ve nikotinin ham maddesi ile karışımı yapılmış özel aroma ile harmanlanmış elektronik sigara kullanımı için gerekli olan bir malzemedir.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Elektronik Sigara Zararları Nelerdir

Elektronik sigaranın normal sigaradan en büyük farkı sigaradaki nikotinin ciğere çekilmesi değil de elektronik sigaranın içinde bulunan sıvıdan çıkan buharın solunmasıdır. Ancak bu sıvının zararı konusunda uzmanlar uyarıyor ve elektronik sigaranın da kansere neden olabileceğini belirtiyor.

Elektronik Sigara Kanser Yapar Mı

Elektronik sigarada bulunan sıvıların aromalı ve sade olan çeşitleri vardır. Bu sıvıdan çıkan buharı solumak akciğere normal sigara kadar zarar vermemekle birlikte bazı yan etkiler gösterebilir. Elektronik sigara içerisinde bulunan sıvının kalitesiz olması ve sağlık koşullarına uygun olmadan üretilmesi, kanserojen madde içermesi insan sağlığını olumsuz etkiler ve kanser oluşumu riskini arttırabilir.

Elektronik sigaranın bir diğer zararı ise; tükürük ile virüs ve bakterilerin bulaşma riskidir. Elektronik sigaranın ağız kısmında bulunan ucu sadece sigara kullanan kişiye ait olmalıdır. Eğer elektronik sigarayı sizden başkası kullanıyor ise ağızlık kısmı değiştirilmeli ya da temizlenmelidir. Aksi durumda bulaşıcı hastalıkların oluşma riski fazladır.

Bağımlılık Artıyor; Elektronik sigara her ne kadar nikotin alımını düşürse de bağımlılık konusunda aynısı mümkün görünmüyor. Elektronik sigara kullananların da elektronik sigaraya bağımlılıkları oldukça fazla ve azalmıyor. Uzmanlara göre bağımlılık konusunda normal sigaradan farkı olamayan elektronik sigara yanında bulunan kişileri de pasif içici yapıyor.

Koah Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

Elektronik Sigara Patlaması

Elektronik sigara ile ilgili bir diğer önemli nokta ise; elektronik likit sigara patlaması. Her elektronik sigara için olmasa da maalesef elektronik sigaralar patlama riski taşıyor. Kalitesi ve markası değişen elektronik sigaralarda kalitesiz olanlar ve gerekli güvenlik donanımından geçmeyen elektronik likit sigaralar patlayabilme riski taşıyor. Ağızda kullanım esnasında yüz ve diş bölgesinde sakatlanmalara neden olan elektronik sigara dikkatli kullanılmalı ve kaliteli, güvenlik sertifikası olan markalar tercih edilmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA