Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir

elma sirkesi faydaları nelerdir
elma sirkesi faydaları nelerdir

Elma Sirkesi Faydaları

Soframızda her daim yeri bulunan, salatalarda turşularda kullanılan, çocukluk dönemlerinde  ise ateş düşürmek için  kullanılan elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor. Günümüzde önemi  ve kullanım alanları yeni  anlaşılmış gibi gözükse de  aslında sirke çok uzun yıllardır insanların  hem sağlıkları hem de güzellikleri için başvurduğu bitkisel ürünlerden biri.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Elma sirkesi çok eski çağlardan beri sivilce, baş ağrısı, migren, ateş düşürücü, kepek gibi bir çok problemin tedavisinde kullanılan bir şifa kaynağıdır. Bütün bunların yanında yemeklere ve salatalara lezzetli aroma veren elma sirkesi kutsal ve sağlıklı bitkilerin başında gelir. Ezilen elmaların ahşap fıçılarda fermentasyonu ile  elde edilen sirkenin içinde kalsiyum, potasyum, kükürt, demir ve fosfor gibi vitaminler bulunur.

Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan elma sirkesini Antik Yunan çağında Hipokrat  bazı tıbbi hastalıkların tedavisinde elma sirkesi reçetesini kullanmıştır. A, B  ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan elma sirkesi kan basıncı ve sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Elma sirkesini diyabet hastaları da rahatlıkla salata ve yemeklerinde kullanabilir, çünkü elma sirkesinin kan şekerinin dengelenmesine yardımcı etkisi vardır. Elma sirkesinin faydaları sadece bunlar değildir. İşte günlük yaşantınızda çok işinize yarayacak  şifa kaynağı elma sirkesinin kullanım alanları:

elma sirkesi faydaları
elma sirkesi faydaları

Saç Bakımı : Zamanla şampuanlardan kaynaklı ya da kimyasal boya kullanımından kaynaklı olarak saçlar yıpranıp cansızlaşabiliyor. Soluklaşan ve cansızlaşan saçlar için 1 bardak ılık suyun içine yarım çay bardağı kadar elma sirkesini ekleyip karıştırın, elde edilen karışımı  tüm saçınıza ve saç diplerinize uygulayın. Bu karışım kepek sorunu yaşayan saçlar içinde kullanılabilir.

Kötü Nefesi Engeller: Elma sirkesinin ağız ve nefes kokusunu gidermek için kullanabilirsiniz. 1 fincan elma sirkesini gargara yapın ve daha sonra ağzınız su ile çalkalayın. Elma sirkesi kötü kokuya neden olan ağız bakterilerini gidermek için etkili bir yöntemdir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayak Bakımı : Ayaklarda oluşan kötü kokuları gidermek ve  ayakları yumuşatmak için elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. Bunun için su dolu bir kabın içine birkaç damla elma sirkesi damlatıp ayaklarınızı sirkeli su içinde 15 dakika bekletin.

Varisli Bölgeler İçin : Bir çok kadını  olumsuz etkileyen varis problemi için pamuk üzerine az miktarda elma sirkesi damlatıp varisli bölgeye uygulanın. Bu uygulama varisli bölgeleri dinlendirecektir.

Uçuklu Bölgeye bir pamuk yardımıyla elma sirkesi sürmeniz uçuğun daha çabuk kurumasını sağlar.

Güneş Yanıklarına iyi gelen elma sirkesi yanıkları soğutucu etkisi vardır. Güneş yanığı olmuş bölgeye sirkeli bezle uygulama yapabilirsiniz. Ancak yanığın derecesi çok önemlidir. Ciddi yanıklarda doktora mutlaka doktora danışmalısınız.

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı

Doğal elmalardan elde edilen elma sirkesinin  zayıflamaya yardımcı etkisi vardır. Yemeklerle birlikte tüketilen elma sirkesinin tokluk hissini uzattığı ve bir sonraki öğünde kişinin daha az yemek yemesini sağladığı bilinmektedir.

Elma sirkesi ayrıca kan şekerini dengelediği için ani şeker düşmesi yaşanmasını ve tatlı isteğini azaltır. Çok iyi bir asetik asit kaynağı da olan elma sirkesi karaciğerde ve vücutta yağ birikimini engeller.

Elma Sirkesi Cilde Faydaları

Elma sirkesinin bir çok cilt sorunu için yardımcı etkisi vardır. Cilt lekesi, akne, siğil gibi ciltte oluşan sorunlar içinde önemli bir şifa kaynağıdır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Sivilce: Asidik özelliği sayesinde elma sirkesi cildin ph seviyesini korur. Elma sirkesini akne oluşumunu engellemek için bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Antibakteriyel bir asidik olan elma sirkesi ciltte bakteri gibi patojenlerden uzak tutar.

Traş losyonu olarak traş sonrası bir su bardağı suya yarım fincan elma sirkesi eklenerek cilde  uygulanır.

Elma Sirkesinin Temizlikte Kullanımı

Elma sirkesi ev temizliği içinde kullanılan çok yönlü bir kaynaktır. Evdeki cam, buzdolabı gibi yüzeyleri temizlerken suyun içerisine elma suyu eklenmesi yüzeylerin daha parlak ve temiz olmasını sağlar.

Bulaşık makinesinde deterjan haznesine elma sirkesi ekleyip bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Zararlı Mı

Sağlık, cilt bakımı, zayıflama, kepek, saç bakımı gibi bir çok alanda yararları bulunan elma sirkesinin zararı konusunda en önemli nokta; midesinde gastrit olanlara  pek iyi gelmemesidir. Elma sirkesinin içeriğinde bulunan asidin gastrit hastalarında mide yanmasını tetiklemektedir. Gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin elma sirkesi tüketmeden önce doktorlarına danışmalarında yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA