En Etkili Selülit Tedavisi: Beslenme

en etkili selülit tedavisi beslenme
en etkili selülit tedavisi beslenme

Günümüzde selülitle başı dertte olmayan kadın yoktur belki de. İster normal kiloda olsun ister fazlalıkları olsun çoğu kadında özellikle bacak bölgesinde selülit vardır. Selüliti geçirmek için başta beslenmemize çok dikkat etmek gerekirken, spor ve egzersiz yapmak da çok önemlidir. Selülit tedavisi için beslenme yani yediğimiz yiyecekler ve içecekler de çok önemlidir.

Bu yazımızda selülit tedavisinde önemli bir yerde olan beslenme ve selülite iyi gelen yiyecekleri, hangi yiyecekler selülite iyi geliyor, selülitle savaşan yiyecekler nelerdir sorularının cevaplarını sizlere aktaracağız. Öncelikle selülitin açıklamasını yaparak başlayalım.

Selülit Nedir Nasıl Gider

Selülit

Selülit deri altında oluşan yumru görüntüsünde yağ birikintisidir ve estetik olarak da kötü bir görüntü oluşturur. Ülkemiz kadınlarında oldukça fazla görülen selülitin nedeni her ne kadar fazla kilo olarak bilinse de yapılan araştırmalar sonucunda genlerin de selülit oluşmasında büyük bir etken olduğu görülmüştür.

Selülit Neden Oluşur

Selülit genetik yatkınlıktan dolayı da oluşur. Yani annenizde selülit varsa sizde de selülit oluşma riski fazladır. Ayrıca vücuttaki ödem ve toksinler de selülitin oluşmasında büyük etkendir. Bunun yanında hareketsiz yaşam, fast food yemek, yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler tüketmek selülit oluşumunu arttırır.

Selülit Geçer Mi 

Selüliti geçirmek için kadınlar büyük uğraş vermektedir. Bunun için kozmetik bakımlar, hatta cerrahi operasyonlar bile yapılmaktadır. Ancak tüm bunlar selülitin kalıcı olarak geçeceği garantisini taşımaz. Genetik yatkınlık da söz konusu olduğu için selülitleri geçirmek zorlaşmaktadır. Ancak tüm bunların yanında selüliti yok etmeden önce oluşmaması için yediklerimize ve beslenme düzenimize dikkat etmek gerekir.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre selülite iyi gelen, selülit oluşumuyla savaşan yiyecekler mevcuttur ve bu yiyecekleri tüketerek selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.  Selülite iyi gelen yiyecekler selülit oluşumunu azalttığı gibi cilt dokusunu da sıkılaştırarak daha parlak ve sıkı bir cilt sağlar. Peki hangi yiyecekler selülite iyi gelir detaylı olarak aktaralım..

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisi için beslenme çok önemlidir. yediğiniz içtiğiniz besin gruplarına dikkat ederek selülit oluşumundan kısa sürede kurtulabilir ya da selülit oluşumunu en aza indirebilirsiniz. İşte en etkili selülit tedavisi için tüketilmesi gereken yiyecekler; 

Brokoli; Brokoli bol miktarda lif içeren vücutta alkali etkisi yaratan bir sebzedir. Düşük kalori oluşu ve besin değerinin yüksek olması sağlıklı beslenme düzeninde eksik olmaması gereken bir sebzedir. Ayrıca brokolide bulunan alfalipoik asit cildin kolajen yapısının sertleşmesini sağlar ve böylelikle selülit oluşumunu engeller.

Yeşil Çay; Selülit ile çok iyi savaşan bir çay varsa o da yeşil çaydır. Yeşil çayın içinde bulunan teobromin maddesi yağ depolarının çözülmesini sağlar. Ayrıca yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

Domates; En iyi antioksidan besinlerden olan domates likopen içermesiyle kan dolaşımını hızlandırır. Domates cilt için oldukça yararlı A ve E vitaminleri içerir böylelikle cilde parlaklık ve nem kazandırır.

Kuşkonmaz; Kuşkonmaz vücutta biriken şişkinliği azaltır. İyi bir iltihap sökücüdür. Düşük kalorili bir sebze olması ve besin değerlerinin yüksek olması kuşkonmazı diyet listelerinin başında olmasını sağlar.

Salatalık; Vücutta biriken su selülit oluşumunu tetikler, salatalık tüketerek vücutta biriken su ve ödemden kurtulabilirsiniz.

Muz; Muz tam bir potasyum kaynağıdır. Potasyum kan akışını hızlandırarak selülit oluşmasını engeller. Eğer spor yapıyorsanız spor öncesi enerji vermesi için 1 orta boy tüketebilirsiniz.

Kişniş; Kişniş vücutta biriken ödem ve toksinlerden kurtulmak için en önemli besinlerin başında gelir. Kişnişin de selülite iyi gelen bir yiyecek olması vücutta biriken ödemi atmayı sağlamasıdır.

Tahıllar; Tahıllar uzun süre tok tutucu özellikleri olması ve enerji kaynağı vermesiyle en önemli besinlerdir. Faydalı tahılları tüketerek, erken acıkmayı önleyebilir yağlı ve şekerli gıdalara aşırı tüketmemizi  engeller. Ancak tahıl tüketirken porsiyon kontrolü yapmakta yarar vardır. Nohut, esmer pirinç,yeşil mercimek, kuru fasülye, faydalı tahıl kaynaklarıdır.

Su İçmek; Su içmenin faydalarından birisi de selülit ile savaşmasıdır. Su içerek vücuttaki zararlı toksinleri ve ödemlerin atılması sağlanır. Günde 2 litre su içmeyi ihmal edilmemelidir.Suyun diğer faydaları için de suyun faydaları nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Balık; Selülit oluşmasını engellemek için kaçınılması gereken kızartma gibi sağlıksız yağlardır. Ancak balıkta bulunan vücut için yararlı yağlar tüketilebilir. Özellikle somon balığı bol miktarda omega 3 yağı içerir ve selülit oluşturmaz.

Turunçgiller; Portakal, greyfurt, ve limon selülit oluşumun engelleyen meyvelerdir. Turunçgillerde bulunan bol miktarda C vitamini vücudun kolajen yapısını koruyarak daha sıkı bir cilt oluşmasını sağlar. Turunçgillerde bulunan C vitamini kan dolaşımını da canlandırır. Ancak turunçgil meyvelerini tüketirken porsiyon kontrolü yapmakta da yarar vardır. Şeker içerdiği için yemeklerin hemen arkasından tüketmek sindirimi yavaşlatır, vücutta ödem oluşmasına neden olabilir. Bu durum selülit oluşmasını tetikler.

Pürüzsüz Bacaklar İçin Ne Yapılmalı Öneriler

Selülit Nasıl Geçer

selülit nasıl geçer
selülit nasıl geçer

Selülitlerin geçmesi için kesin bir formül bulunmamakla birlikte, selülit oluşumunu önlemek için harekete geçmek gerekir. Bunun için öncelikle tuzlu, yağlı, şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Çünkü bu gıdalar vücutta ödem ve kilo oluşumuna, beraberinde de selülite neden olur. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırmak için günlük egzersiz yapmak çok faydalıdır ve selülit oluşumunu da engeller.

Spor yaparak ya da günde en az 1 saat yürüyüş yaparak kan dolaşımınızı hızlandırmanız gerekir. Ayrıca selülite iyi gelen yiyecekleri tüketerek  selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi selülit oluşumunda genetik yatkınlık önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA