Enerji Veren Bitki Çayları, Bitkiler

enerji veren bitki çayları, bitkiler
enerji veren bitki çayları, bitkiler

Yorgunluk ve halsizlik insanların hemen hemen her zaman karşılaştıkları önemli bir sorundur. Gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı enerjimiz düştüğünde destek bir besine ihtiyaç duyarız. Bu anlamda enerji veren bitki çayları çok doğru ve sağlıklı bir tercihtir. Son dönemlerde bitki çayları birçok açıdan faydalı olduğu için insanlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Hal böyleyken; konsantrasyonu sağlama, vücudu rahatlatma, antioksidan etkiler ile sindirim sorunlarını çözme, günün yorgunluğunu almak gibi pek çok faydası bulunan enerji veren bitki çayları hakkında derlediğimiz yazımızı sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazımızda enerji veren bitki çayları nelerdir, enerji veren bitki çaylarının yan etkileri, enerji veren bitkiler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İyi okumalar dileriz.

Enerji Veren Bitki Çayları

enerji veren bitki çayları
enerji veren bitki çayları

Gün içinde yoğun iş temposu, sınav stresi, özel gün hazırlıkları, ilaç kullanımı, geçirilen bazı hastalıklar gibi çeşitli nedenlerden dolayı enerji düşüklüğü ve halsizlik sorunları yaşanabilir. Bu durumlarda ilk akla gelen ve sıklıkla tüketilen bir içecek olan kahve, içerdiği yüksek kafein ile bağımlılık gibi çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle son dönemlerde yorgunluğu ve stresi azaltmak için enerji veren bitki çayları iyi bir alternatif haline gelmiştir. İşte karşınızda enerji veren bitki çayları;

Enerji veren zencefil çayı: Zihin açan, konsantrasyonu artıran, sindirim sistemini daha iyi çalıştırarak rahatlamayı sağlayan zencefil çayını hazırlamak için; 2 bardak su içine 1 parça taze zencefil ve 1 parça çubuk tarçın atıp kaynatın. 5 – 10 dakika demlenmesinin ardından içine 1 dilim limon ilave ederek ılık halde tüketin.

Enerji veren aleo vera çayı: 1 bardak kaynar su içine aleo vera bitkisinden çıkan 1 yemek kaşığı özü ilave edin. 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Dilerseniz içine bir dilim limonun suyunu katarak tüketebilirsiniz.

Enerji veren mısır püskülü çayı: Vücuda direnç veren ve yorgunluk belirtilerini azaltarak enerjik hissettiren mısır püskülü çayını hazırlamak için; 1 bardak kaynar su içine 2 yemek kaşığı mısır püskülü atın ve 5 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi için bekleyin. Enerji veren mısır püskülü çayını günlük 1 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca mısır püskülü ile ilgili detaylı olarak hazırlanan mısır püskülü çayı nasıl hazırlanır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Enerji veren meyan kökü çayı: Adrenalin bezlerini uyarıcı etkisi olan meyan kökü çayı stresi azaltır ve kan şekerini dengeleyerek tüm gün ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar. Aktarlardan satın alınan meyan kökü çayını düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Enerji veren kuşburnu çayı: Kuşburnu yüksek dozda C vitamini içeriği ile adeta enerji deposudur.  1 litre kaynar su içine 60 gr kurutulmuş kuşburnu atın ve demlenmesi için 5 – 10 dakika bekleyin. Enerji veren kuşburnu çayının özellikle de yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Enerji veren ginseng ve tarçın çayı: Yorgunluğu giderici, stresi azaltıcı ve beyne giden kan akışını destekleyen ginseng çayı ayrıca konsantrasyonu da artırmaktadır. Vücut için önemli bir antioksidan görevi olan ve serbest radikallerle savaşan ginseng poşet bitki çayını aktarlardan satın alabilirsiniz. Enerji veren ginseng çayının daha etkili olması için çubuk tarçın ile demleyip tüketmeniz tavsiye edilir.

Enerji veren pelin otu çayı: Kaynar su içine bir miktar pelin otu katarak 5 dakika süre ile demleyin. Enerji veren bitki çayınızı içerken dilersiniz bal da ilave edebilirsiniz.

Enerji Veren Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Herhangi bir nedenden dolayı ilaç kullanıyorsanız enerji veren bitki çaylarının yan etkileri sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Enerji veren bitki çaylarını kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Ayrıca enerji veren bitki çaylarından bazılarında kafein bulunduğu için hamile ve emziren kadınların tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca bitki çaylarının günlük tüketim miktarlarına uygun şekilde içilmesi gerektiğini unutmayınız.

Enerji Veren Bitkiler

Yorucu günler geçiriyorken, hastalık ile mücadele ediyorken yoğun tempoda çalışıyorken kendimizi yorgun hissedebiliriz. Bu dönemlerde özellikle dikkatimizi uzun süre odaklamak için enerjiye ihtiyaç duyarız. Bol dinlenme, iyi ve kaliteli uyumak, sıcak bir duş almak, bol sıvı tüketmek, iyi beslenmek bu yorucu dönemlerde aksatılmadan yapılmasına dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Bunların dışında ayrıca enerji veren bitkilere beslenme programında yer vermek de yorgunluğu azaltmak, zihin işlevlerini kolaylaştırmak için tavsiye edilmektedir. Bu şifalı ve enerji veren bitkiler sayesinde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.

Ginseng: Güçsüzlük hissini azaltır.

Ginko biloba: Dikkati uzun süre odaklamayı sağlar ve hafızayı güçlendirir.

Biberiye: Yorgunluğu ve halsizliği alır, enerji verir.

Aleo vera: Özellikle hastalık sonrası zayıf düşmüş vücuda direnç sağlar.

Guarana: Konsantrasyonu artırır ve vücudu rahatlatarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

Yerba mate: Uyarıcı etkisi ile duyuları açar ve yorgunluğu gidererek ruh halini iyileştirir.

Kakule: Sağlıklı hücre sayısını artırarak vücut direncini sağlar.

Kekik: Vücudu kuvvetlendirir ve sindirim sistemini rahatlatır.

Yeşil çay: Yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldıran yeşil çay günlük olarak ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlamaktadır.

Vücudunuz dinç tutmak için 4 tane mor erik, 2 küçük boy şeftali ve 4 bademi mikserde öğütün ve afiyetle tüketin.

Kaynatılan et suyunun içine biraz sirke ve bal ilave ederek aç karnına bir bardak tüketmeniz vücuda enerji sağlamak için tavsiye edilmektedir.

Yosun, çam iğneleri, kekik otu ile hazırlayacağınız banyo suyunda bir süre dinlenmek daha zinde olmanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA