Enginarın Faydaları Nelerdir

enginarın faydaları
enginarın faydaları

Enginar

Ülkemizde rahatlıkla yetişebilen ve faydaları saymakla bitmeyen enginar tam bir karaciğer dostudur. Ancak enginarın faydaları sadece karaciğerle sınırlı değildir. Bağırsak ve böbrek sağlığı için de faydaları bulunan enginarı sofralarımızdan eksik etmemek için bir çok nedeni bulunuyor.

Enginar iri yapraklı ve 20 cm uzunluğunda sapı olan papatyagiller ailesinden gelen bir bitki türüdür. Daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Ülkemizde enginarın en çok yetiştirildiği bölgeler ise Akdeniz ikliminin görüldüğü Ege ve Marmara bölgesidir. Enginarın en taze ve lezzetli olduğu zamanlar bahar aylarıdır. Mart- Nisan- Mayıs aylarında enginarın en taze ve lezzetlisinin üretildiği aylardır. Dünyada enginarın en çok üretildiği ülkelerin başında Mısır gelmektedir. İtalya, İspanya Cezayir, ABD, Arjantin gibi ülkelerde de enginar üretimi yapılmaktadır.

Enginarın Faydaları Nelerdir

Haşlanarak pişirilen enginarın lezzetine lezzet katan yağ ise zeytinyağıdır. Enginar yemekleri zeytinyağı ile pişirilir.  İki şifa kaynağı bir araya gelince hem lezzet hem de sağlık deposu ortaya çıkar. Enginar vücudumuz için tam bir şifa kaynağıdır. Enginar kalbi korur, kolesterolü dengeler, kan şekerini düşürür, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve en önemli özelliği ise karaciğeri temizler. 

Vitamin  ve mineral zengini olan enginarda bol miktarda A ve C vitamini bulunur. Kalsiyum, fosfor, manganez ve demir içeren enginar protein ve karbonhidrat açısından da zengin bir bitkidir.

Enginar Kolesterolü Dengeler :Posa içeriği yüksek olan enginar kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Enginar yaprakları kandaki kolesterol miktarını normal düzeylere çeker.

Enginar Sindirim Sistemini Çalıştırır : Enginar yüksek düzeyde lif içermesinden dolayı sindirim sisteminin iyi çalışmasına neden olur. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler.Lifli gıdalarla beslenmenin faydaları ve lif içeren yiyecekleri incelediğimiz lifli yiyecekler nelerdir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Enginar Mide Ekşimesine İyi Gelir : Enginarın yaprağı mide yanmalarına neden olan reflü belirtilerini azaltır. Bağırsak hareketlerini düzenlediği için mide ekşimesini hafifletir. Mide bulantısı, şişkinlik, karın ağrısı gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Enginarın İdrar Sökücü Etkisi : Enginarın sağlığımıza bir diğer faydası da iyi bir idrar sökücü olmasıdır. Enginar yaprağı vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Enginar yaprağı içerisindeki bileşenler mesaneyi uyararak vücut sıvısının idrar yolu ile dışarı atılmasına neden olur. Ancak kullandığınız bir idrar sökücü ilaç varsa enginar yaprağı tüketmeniz vücudunuzdan daha fazla sıvının dışarı atılmasına neden olur; bu da vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir. Bu açıdan dikkatli olmalısınız.

Kanı Temizler Toksinleri Atar : İdrar sökücü özelliği ile enginar aynı zamanda iyi bir toksin atıcıdır. Vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasını sağladığı için toksinler de vücuttan atılır.

Enginar Kalbi Korur : Enginar kalp kaslarını kuvvetlendirir ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

Enginar Anemiye İyi Gelir : Enginar bol miktarda demir içerdiği için, demir eksikliği çeken anemi hastalarının tüketmesi önerilen bir sebzedir. 1 orta boy enginar yapraklarıyla birlikte tüketildiğinde günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılayacak kadar demir içerir.

Enginarın Karaciğere Faydaları

Enginarın vücudumuzda en çok yarar sağladığı organımız karaciğerdir. Enginar tam bir karaciğer dostudur. Enginarda karaciğeri koruyan flavonoid bulunur. Bu madde karaciğerdeki dokuların ve hücre zarlarının içinde oluşabilecek oksitlenmeyi azaltır. Karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder. Karaciğer; protein, yağ, vitamin ve karbonhidrat ile bazı vitamin ve minerallin vücutta işlev görebilmesini sağlayan organdır. Karaciğerimiz yenilenme özelliği olan bir organımızdır ve bu yenilenmeye yardım eden en yararlı sebzelerin başında enginar gelir.Karaciğere iyi gelen diğer yiyecek ve içecekleri de görmek için karaciğere iyi gelen yiyecekler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Enginar Kaç Kalori

Enginar vücudumuz için çok yararlı olmakla birlikte zayıflamak isteyen ve diyet yapanların da tüketebileceği sebzelerden biridir. Enginarın içeriğindeki inulin sayesinde kandaki şekerin düşürülmesine yardımcı olur. Bu sebepten dolayı şeker hastaları da enginarı rahatlıkla tüketebilir. Enginar içerdiği  posa, lif ve vitaminler sayesinde vücuda gençlik ve dinçlik sağlar. Ayrıca düşük kalori olduğu için de diyet menülerinde tercih edilir. Sindirimi kolaylaştırdığı ve vücuttaki karbonhidratların yakılmasını kolaylaştırdığı için zayıflamaya yardımcı olur 1 orta boy enginar (100 gram) yaklaşık 60 kaloridir.  Doymuş yağ oranı düşüktür. Kolesterol içermez. Ayrıca B6 vitamini için de çok iyi bir besindir. Şimdi gelin enginarın besin değerini daha ayrıntılı görelim.

Enginarın Besin Değeri :  

  • 1 orta boy enginar yaklaşık 60 kaloridir.
  • 3 gram protein
  • 7,8 gram yağ içerir.
  • 1,5 gram lif içerir.
  • 30 mgr magnezyum
  • 330 gram potasyum
  • 0,8 gram demir  içerir.

Enginar Nasıl Pişirilir

Enginar yeşil yapraklı, ortası tüylü olan ve yaklaşık 200 cm uzunluğunda sapı olan bir bitki türüdür. Pişirilirken tercihe göre yapraksız ya da yapraklı olarak da pişirilir. Enginarın ortasındaki tüylü kısımlar bıçakla ayıklanır ve kararmaması için limonlu suyun içinde 1-2 dakika bekletilir. Enginar tüketilirken bazen sadece göbek kısmı pişirilir. Ancak enginar yaprakları da çok lezzetli ve sağlıklıdır. Bu yüzden yeşil yaprakları da haşlanarak yenilebilir.

Enginar tüketilirken küçük boylar tercih edilmelidir. Çünkü enginarın boyu ne kadar büyükse kılçıklı yapısı da o kadar artar ve lezzeti de azalır. O yüzden enginar pişirirken küçük boy taze enginarlar tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA