Epilepsi Hastalığı Nedir Belirtileri Nedenleri

86
epilepsi hastalığı nedir belirtileri nedenleri
epilepsi hastalığı nedir belirtileri nedenleri

Epilepsi Nedir

epilepsi nedir
epilepsi nedir

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hastalığı, beyinde bulunan sinir hücrelerinin kendi arasındaki iletim bozukluğunun neden olduğu nörolojik bir hastalıktır. Epilepsi olarak tanımlanan hastalık, beyindeki sinyallerin normal olarak iletilmesi gerekirken farklı şekilde iletilmesinden dolayı aniden ortaya çıkan nöbet krizleridir.

Beyindeki sinir hücreleri ve bunların birbirleri ile oluşturduğu bağlantılar (sinaps) çok önemlidir. Normal şekilde iletim görevini yerine getirmesi gerekirken eğer bunu yapamazsa nöbetlerin olması kaçınılmazdır.Yani epilepsi hastalığı bu sinir hücreleri arası bağlantılarda meydana gelen elektriksel aktivite kaçaklarıdır.

Menenjit Hastalığı Belirtileri

Epilepsi krizleri farklı şekillerde görülür. Titreme, bayılma, baygınlık geçirme gibi epilepsi krizleri vardır. Ancak bazı kişilerde epilepsi krizleri hissedilmeyebilir. Çünkü belirtiler bilinen şekildeki epilepsi belirtileri değildir.Örneğin  günlerce süren ve durdurulamayan hıçkırık, göz seğirmeleri, kontrolsüz kol ve bacak atımları da epilepsi belirtileri arasında olabilir. Böyle durumlarda epilepsi teşhisi koymak güçleşir.

Epilepsi Hastalığı Belirtileri

epilepsi hastalığı belirtileri
epilepsi hastalığı belirtileri

Toplumun her yaş düzey bireyinde görülebilen epilepsi hastalığı beyin sinir hücrelerindeki anormal aktivite olarak bilinmektedir. Epilepsi hastalığı yanlış bilinenin aksine kesinlikle bulaşıcı değildir. Beyin sinir hücrelerindeki deformasyondan kaynaklı olarak görülen ve toplumda sara hastalığı olarajk bilinen epilepsi belirtileri ise şu şekildedir;

 • Dalgınlık
 • Sabit bakma
 • Hareketsiz kalma
 • Aşırı korku hissi
 • Ani bilinç kaybı
 • Kol ve bacaklarda kasılma
 • Yere düşme
 • Ağızdan köpük gelme
 • Altına kaçırma
 • Çenede kenetlenme
 • Morarma

Epilepsi hastalığının bilinen ilk belirtisi nöbetlerdir. Sürekli olarak görülen ve birkaç kez tekrarlayan nöbetler epilepsi tanısında önemli bir belirleyicidir. Geçirilen nöbetler üç farklı türde karşımıza çıkmaktadır;

 1. Basit Kısmi Nöbetler: Bu nöbet türünde bilinç kaybı yaşanmaz. öncü nöbet olarak bilinirken müdahalede geç kalınırsa ardından daha büyük bir nöbet gelme riski vardır. koku ve tat alma duyularında farklılıklar, normalden farklı ve tuhaf hissetme, kol ve bacaklarda hafif düzeyde uyuşma, vücudun belli bir yerinde kas gerilmesi, seğirme ve sertlik görülmesi epilepsi nöbetlerinin belirtilerindendir.
 2. Karmaşık Kısmi Nöbetler: Karmaşık kısmi nöbet türünde bireyde bilinç kaybı görülmektedir. Kişi bu tip bir nöbet sonrasında yaptıklarını hatırlamaz ve dışarıdan gelen uyarıcılara tepki vermez. Garip sesler çıkarmak, duruş bozukluğu, dudak ve yanaklarına vurmak, ellerini ovuşturmak ve sıkmak gibi bilinç dışı gerçekleşen hareketler bu tip bir nöbetin belirtileri arasında yer almaktadır.
 3. Genelleşmiş Nöbetler: Genelleşmiş nöbet gün içinde bir çok kez tekrar edebilir. Genelleşmiş nöbet belirtileri; bilinç kaybının hızlı bir şekilde olması, sabit bir noktaya uzun süre bakması, kasların aniden kasılıp gevşemesi, kişinin kendine zarar verecek istem dışı davranışlar sergilemesi, denge kaybı, kol ve bacaklarda seğirme olarak görülmektedir. genelleşmiş nöbet belirtileri kişide birkaç dakika sürebileceği gibi daha uzun da sürebilir.

MS Hastalığı Nedir 

Epilepsi Neden Olur

Beyin sinir hücrelerinin iletim ağının bozulması epilepsi nöbetlerine neden olur. Kafa travmaları, genetik yapı, enfeksiyon, doğuştan gelen bazı nedenler epilepsi nedenleri arasında yer alır. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilen epilepsinin tamamen iyileşmesi ise epilepsinin çeşidi ve şiddetine göre değişmektedir.

Epilepsi Hastalığı Nedenleri

epilepsi hastalığı nedenleri
epilepsi hastalığı nedenleri

Genetik Etmenler; Epilepsi genetik faktörlerden etkilenen bir hastalıktır. Ailesinde epilepsi olan bir bireyin epilepsi olma ihtimali daha yüksektir. Ancak ailesinde epilepsi olan birinin kesin epilepsi olacağı gibi bir kesin yargıda bulunmak doğru olmaz, ama ihtimal taşımaktadır. Vücudumuzda bulunan 500’den fazla genin epilepsi türleri ile bağlantılı olduğu düşünülür. Fakat bu genler çevresel faktörlerden de etkilenir ve bu durum da epilepsiyi tetikleyen ayrı bir sebeptir.

Doğuştan Gelen Bozukluklar; Anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi sırasında oluşan ufak problemler epilepsiyi tetikler.  Anne karnında bulunan fetüs beyin için zarar oluşturacak bazı olumsuzluklarla karşılaşmış olabilir ya da yetersiz beslenme, rahim içinde oksijen yetersizliği gibi olumsuz etkenler beyne zarar verebilir. Ayrıca çocuk felci, down sendromu ve diğer beyin hastalıkları epilepsiyi tetikleyen diğer nedenler arasında yer almaktadır.

Kafa Travmaları; Kafatasına alınan darbeler beyin hücrelerini zarara uğratabilir. Kafatasına alınan darbe, araba kazası ya da diğer açık kafatası yaraları beyin sinir hücrelerinin işleyişini bozarak epilepsiyi tetikler. Özellikle küçük yaştaki çocukların kafalarının üzerine düşmesi hücrelere zarar verebileceği için çok daha dikkatli olunmalıdır.

Enfeksiyonlar; Vücudumuza giren bazı enfeksiyonlar beyindeki sinir hücrelerini zarara uğratabilir ve sonuç olarak epilepsiye neden olabilir. Bazı bakteriyel ve mantar enfeksiyonları beyinde apseye neden olarak farklı beyin hastalıklarına neden olabilir buna epilepsi de dahildir.

Çevresel Etmenler; Stres birçok hastalığın temel kaynağını oluşturur ve epilepsinin de nedenlerinden birisidir. Ayrıca alkol bağımlılığı, aşırı sigara tüketimi ve hormonal değişimler epilepsiyi tetikleyen çevresel faktörler içerisinde yer alır.

Sinir Sistemini Güçlendiren Kür

Epilepsi Nöbeti 

Epilepsi nöbeti geçiren kişiler genellikle bu krizi gelmeden önce hissederler. Genel olarak kendilerini kötü hissederler ve bunu garip bir his olarak tanımlarlar. Aura belirtisi olarak isimlendirilen bu belirtiler kötü bir koku, var olmayan sisli bulut görüntüsü veya tiz bir ses, hallüsinasyon şeklinde olur.

Her nöbet öncesi ayni belirtiyi hisseden epilepsili kişi nöbetin geleceğini anlar ve kendine güvenli bir alan oluşturur. Huzursuzluk, sersemlik ve değişik korkular gibi değişimler hissederler. Epilepsi nöbeti esnasında kasılma, bayılma ve titreme gibi belirtiler görülür. Bellek kaybı, ağızdan köpük gelmesi,çene kitlenmesi ve göz seğirmesi de epilepsi esnasında görülen belirtilerdir.

Epilepsi nöbeti geçiren kişilere müdahale esnasında paniğe kapılmadan kişinin rahat nefes almasını sağlamaya çalışılmalıdır. Nöbeti durdurmak imkansızdır. Önemli olan nöbeti güvenli ortamda, kendine zarar vermeyecek şekilde geçirmesine imkan sağlamaktır. Kas seğirmeleri nedeniyle kişi hareketlerini kontrol edemez ve bu yüzden onu bastırmaya çalışmayın. Eğer nefes almasını engelleyen bir kıyafet varsa (kravat- boğazlı kazak) açarak rahat nefes almasını sağlamalısınız. Çene çok kuvvetli kasıldığı için diline zarar vermesini engelleyecek sert bir cisim (kaşık, kalem) kullanılabilir.

Nöbetlerin süresini tutun. Nöbet kısa aralıklarla tekrarlıyorsa ve her nöbet 10 dakikadan fazla sürüyorsa ambulans çağırarak acil yardım alın.

Epilepsi Tedavisi

epilepsi tedavisi
epilepsi tedavisi

Epilepsi tedavi şekli epilepsiye neden olan faktörün belirlenip ona göre yapılmasına dayanır. Nöbeti tetiklediği fark edilen uyaranlardan uzak durulmalıdır. Bu uyaranlar kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için kişi kendine özgü belirtileri ayırt etmelidir. Epilepsi tedavisi nöroloji uzmanına başvurarak yapılır. Gerekli tanı ve testlerden sonra epilepsi tedavisi ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale şeklinde yapılır.

İlaç Tedavisi; İlaç tedavisi ile epilepsi tamamen geçmemektedir. İlaç tedavisi ile hastalığı iyileştirme maalesef mümkün değildir. Ancak ilaç tedavisi ile hastalık baskı altına alınır. İlaç tedavisi ile epilepsi hastalığı %60 oranında kontrol altına alınabilir.

Pil Uygulaması; Epilepsi tedavisinde kullanılan bir tedavi şekli de beyine pil uygulanmasıdır. Nöroloji bölümü tarafından yapılan bu uygulama ile epilepsi nöbetlerini kontrol altına almaya çalışılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA