Ertesi Gün Hapı Nedir Nasıl Kullanılır

ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır
ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır

Ertesi Gün Hapı Nedir

Korunmasız şekilde cinsel birliktelik yaşadıktan sonra gebeliğin oluşmaması için kullanılan acil yöntemlerden birisi de ertesi gün hapı almaktır. Korunmasız cinsel ilişki yaşanması, spiralin yerinden oynaması, prezervatifin yırtılması ya da doğum kontrol hapını almanın unutulması gibi durumlarda hamilelik olasılığını önlemek amacıyla ertesi gün hapı kullanılır.

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Nasıl Engeller

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında alınan yüksek doz hormon ilaçlarının hamileliği nasıl engellediği kesin olarak açık değildir. Bu durumu etkileyen birkaç mekanizma bulunmaktadır. Yüksek oranda hormon yüklenmesindeki temel amaç embriyonun rahmin içine yerleşmesini engellemektir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Acil olarak alınan hormonlar gebelik için gerekli olan doğal hormon dengesini bozarak yumurtlamanın gecikmesine neden olur ya da rahim içi zarında düzensizlik oluşturarak embriyonun tutunmasını engeller. Ertesi gün hapları oluşmuş bir hamilelik durumunda ise kesinlikle işe yaramamaktadır. Ertesi gün hapları ülkemizde eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

ertesi gün hapı nasıl kullanılır
ertesi gün hapı nasıl kullanılır

Ertesi gün hapı korumasız cinsel ilişkiye girildikten sonra 72 saat içerisinde içilen bir haptır. Ertesi gün hapı ilişkiden ne kadar kısa süre içilirse etkisi o kadar yüksek olur. En etkili olduğu zaman ilişkiden sonra ilk 12 saat içerisinde içildiğinde gerçekleşir. Ertesi gün hapı doğru kullanılması durumunda gebeliğe karşı %85 koruma sağlamaktadır.

Ertesi gün hapları %80 ile %90 arasında koruma sağlamaktadır. Ancak % 100 bir koruma etkisi olduğu söylenemez.  Ertesi günü hapı kullandıktan sonra bile hamilelik oluşma ihtimali vardır. Bu noktada ertesi günü haplarının ilişkiden 12 saat içinde alınması koruyuculuğu arttırmaktadır. Yani ertesi gün hapı kullandıktan sonra gebelik riskinin olabileceği unutulmamalıdır. Adet gecikmesi gibi bir durum yaşanması halinde gebelik testi yaptırılmasında fayda vardır.

Ertesi gün haplarının cinsel ilişki sonrası üzerinden geçen zamana göre koruma etkisi azalmaktadır. Ertesi gün hapı;

ilk 24 saat içinde %95

24-48 saat içerisinde %85

48-72 saat içerisinde % 58 koruma etkisi göstermektedir.

Ertesi gün hapı kullanımı dikkat edilmesi gereken bir haptır. Düzenli kullanılacak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Yalnızca acil ve gerekli durumlarda kullanılması önerilmektedir. Uzun süreli ve sık sık kullanılması bazı sorunlara yol açabilir.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı Nasıldır 

Ertesi gün hapı kutusunda bulunan prospektüs bilgilerine göre kullanılmalıdır.Bazı markalarda 2’şer tablet aynı anda içildikten  12 saat sonra aynı dozaj tekrarlanırken; bazılarında tek hap şeklinde kullanım bilgisi mevcuttur. Ertesi gün hapı ayda en fazla 1 defa kullanılmalıdır. Çok fazla kullanılması hormonların yükselmesine neden olabilir ve ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Ülkemizde sağlık piyasasında  Norlevo ve Preven isimli 2 çeşit ertesi gün hapı satılmaktadır. Preven isimli ertesi gün hapı estrojen progesteron hormonlarını içermektedir, Norlevo isimli ertesi gün hapı yalnızca progesteron hormonu içermektedir.  Piyasada satılan bu iki tip ertesi gün hapının koruma etkisi bakımından birbirlerinden farkları yoktur. Ancak estrojen hormonu içeren preven isimli hap estrojen hormonunun yaratabileceği etkilerden dolayı aşağıdaki risk grubunda olanlarda yan etkiler gösterebilir.

İleri yaş grubunda olanlar

Sigara tüketenler

Aşırı kilo sorunu olanlar

Damar bozukluğu sorunu olanlar estrojen hormonu içermeyen ertesi gün hapı kullanabilirler.

Ertesi Gün Hapı Adet Geciktirir Mi

Ertesi gün hapı doğru şekilde kullanılması durumunda %74 oranında adet gecikmesi yaşanmamaktadır. Ancak bazı bünyelerde normal adet döngüsünden birkaç gün önce ya da birkaç gün gecikmeli şekilde adet olunabilir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ertesi gün hapı kullanılması herkes için uygun olmayabilir. Hapın içeriğinde bulunan maddeler alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Ertesi gün hapı kullanılmadan önce ilacın prospektüsü iyice okunmalı mevcut bir rahatsızlığınız varsa hekiminize danışmalısınız. Hapın içinde bulunan hormonlar etkisiyle çeşitli belirtiler gösterebilir. Ertesi gün hapı kullanan kadınların %50’si mide bulantısı yaşarken, %19’unda kusma şikayeti görülmektedir. Bu etkileri yaşamamak için ilacı içmeden yarım saat önce bulantı giderici bir ilaç içilebilir.Hapı içtikten sonra 2 saat içinde kusulması durumunda hap tekrar içilmelidir.Ayrıca ilacı tok karına içmek mide bulantısını azaltacaktır.

Ara kanama; Ara kanama kimi zaman damla şeklinde ya da düzensiz bir şekilde olabilir. Ara kanamalar gelecek adet tarihine kadar devam edebilir. Ertesi gün hapı kullanımından sonra adet düzeninde değişimler de oluşabilmektedir.

Ertesi gün hapının yaygın olarak görüldüğü diğer yan etkileri ise şöyledir ;

  • Meme hassasiyeti
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Mide bulantısı

Ertesi Gün Hapını Emziren Anneler Kullanabilir Mi 

Emziren anneler ertesi gün hapı kullanırken bebeklerini emzirdikten sonra içebilirler. Ancak ertesi gün hapını içtikten sonra 7 gün boyunca emziremezler. Bu süre içinde sütün kesilmemesi için anne sütü sağılıp çöpe atılır. Bebeğe verilmez. Çünkü sağılan sütün içinde yüksek düzeyde hormon ilacı bulunur. Ertesi gün hapı kana karıştığı için anne sütünü de etkilemektedir. İlacı aldıktan kısa süre sonra bebeğin emzirilmesi durumunda anne sütüne geçen ilacın etkisi ile bebeğin de vücudunda hormon yüksekliğine bağlı meme şişlikleri, kız bebeklerde yalancı vaginal kanamalara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA