Evde Slime Nasıl Yapılır: Püf Noktalarıyla Slime Yapımı

79
evde slime nasıl yapılır püf noktalarıyla slime yapımı
evde slime nasıl yapılır püf noktalarıyla slime yapımı

Herkese merhabalar… Bugünkü yazımızı özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen ve büyük küçük herkesin çok severek oynadığı slime nasıl yapılır sorusunu merak edenler için hazırladık…

Oyuncak mağazalarında hazır halde satılan ve çocukların çok sevdiği slime aslında kendi ev ortamızda ve doğal bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu kadar popüler hale gelen slime için internette pek çok tarif ve video arayışı oldukça hız kazanmış durumda… Oldukça kolay ve eğlenceli bir şekilde hazırlanabilen slime yapımı ile de aslında çocuklarla baş başa yapabileceğiniz harika bir etkinlik… İşte tam da bu nedenle malzemeleri hazırlayın ve çocuklarınız ile birlikte hem üretici hem de keyif veren bir etkinliğe hazır olun…

Çocukların El Becerisini Geliştirecek Aktiviteler

Slime yapımı için gereken malzemeleri ve evde slime nasıl yapılır gibi slime yapımı hakkında en çok merak edilen soruların cevapları için sizleri yazımız ile baş başa bırakıyoruz…

Şimdiden tüm çocuklara ve ailelere iyi eğlenceler diyor, kolaylıklar diliyoruz…

Hazırsanız başlıyoruz…

Slime Yapımı 

slime yapımı
slime yapımı

Evde slime yapımı için gereken malzeme listesi şu şekildedir;

 • Yarım su bardağı tutkal
 • Yarım su bardağı sıcak su (tutkalın içine dökmek için)
 • 1 su bardağı sıcak su (boraks ile karıştırmak için)
 • Gıda boyası (istediğiniz renk olabilir)
 • 1 yemek kaşığı sabun tozu ya da boraks

Çocuk Kitabı Nasıl Seçilir

Evde Slime Nasıl Yapılır

evde slime nasıl yapılır
evde slime nasıl yapılır
 • Öncelikle slime yapımı için uygun bir boy kap bulun. Ve içine boraks ya da sabun tozu (deterjan da olabilir) ile sıcak suyu ekleyip güzelce karıştırın.
 • Slime yapımında en çok dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri de sıcak su ile sabun ya da boraksın çok iyi bir şekilde karıştırılması konusudur. Bunun için sıcak su içinde boraks tamamen eriyinceye kadar 5 – 6 dakika boyunca karıştırın.
 • Diğer bir tarafta cam bir kavanoz içinde tutkal ile yarım bardak sıcak suyu da dikkatli bir şekilde karıştırın. Karışım tamamen homojen bir hal alıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Akışkan kıvamlı bir sıvı elde edince karışım hazır demektir.
 • Şimdi biraz renklendirme zamanı… Bunun için tutkalın içine dilediğiniz bir renkte gıda boyasından 1 – 2 damla damlatıp tekrar karıştırın. (Daha da renklendirmek isterseniz bu aşamada dilerseniz sim de katabilirsiniz.)

Çocuğun Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi

 • Son karıştırma işlemi olarak geniş bir kap içine hazırlanan borakslı su ve tutkal karışımı dökülür ve iyice yoğrulur. Yoğururken bir yandan slime kıvamı da istenen şekilde ayarlanabilir. Biraz daha akışkan kıvam istiyorsanız sıcak su, daha katı kıvamlı bir slime hamuru için ise boraks ilave edebileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • Karıştırma işleminin ardından slime hamurunu yaklaşık 15 – 20 dakika dinlendirin. Süre sonunda hazırladığınız slime hamuru keyifli bir oyun için hazır hale gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA