Evdeki Bitkilerin Yapraklarının Temizliği İçin İpuçları

evdeki bitkilerin yapraklarının temizliği için ipuçları
evdeki bitkilerin yapraklarının temizliği için ipuçları

Evde saksı içinde bitki yetiştirmeyi çok sevdiğinizi biliyoruz… Hem kokusu ile hem de görüntüsü ile ev ortamlarını estetik hale getiren çiçek ve saksı bitkilerinin bakımı da çok önemlidir… Evdeki bitkilerin bakımı için sadece sulamak yeterli olmaz… Çiçeklerinizin büyüyüp gelişmesini istiyorsanız yapraklarını da temizlemeniz gerektiğini unutmayın…

Çiçeklerinizin yapraklarını temizlerken sizlere vereceğimiz küçük ama oldukça etkili bu doğal yöntemleri mutlaka deneyin… Farkı hemen hissedeceksiniz…

Bitkilerin Yapraklarının Temizliği

Saksı bitkilerinin yapraklarını temizlemek çok önemlidir. Çünkü bildiğiniz gibi bitkiler temiz ve sağlıklı yaprakları ile nefes alırlar. Yaprakların üzerinde kir ve toz birikmesi bitkilerin yeterli miktarda güneş ışığı ve enerji almasına engel olur. Güneş ışığı bitkilerin fotosentez yapması için gereklidir. Aksi halde bitki yeterli güneş ışığı alamaz ve fotosentez yapamaz. Bu durum bitkinin yapraklarının solması, sararması ve ilerleyen dönemlerde hasta olup ölmesine neden olur.

Dış ortamda bitki yaprakları yağmur ve rüzgar sayesinde doğal yollardan temizlenebilirken ev, ofis gibi kapalı ortamlarda bulunan bitkinin yapraklarını temizlemek, sağlıklı bir bitki bakımı için çok temel ve önemli bir adım haline gelir. Bu nedenle evdeki saksı bitkilerinin yapraklarını ayda en az iki kere temizlemenizi tavsiye ediyoruz. (Unutmayın: Kaktüs gibi ya da etli gövdesi olan bitkilerin ise hafif nemli bir bezle su kullanmadan temizlenmesi gerekmektedir.)

Bitki yapraklarını temizlemeden önce sağlıklı bir bitki için önemli bir konu olan bitkinin ayıklanma işleminden de kısaca bahsedelim. Bunun için bitkilerin sağlıksız görünen, solmuş ve sararmış kısımlarından ayıklamanız gerekir. Bitkinizde zayıflamış, solmuş, kopmak üzere olan bölümleri koparıp atın. Böylece hem dış görünüm olarak daha güzel bir görünüm elde etmiş olacak hem de bitkinin daha sağlıklı bir şekilde büyüyüp yeşermesine imkan tanımış olacaksınız…

Saksı Bitkilerinin Yaprakları Nasıl Temizlenir?

saksı bitkilerinin yaprakları nasıl temizlenir
saksı bitkilerinin yaprakları nasıl temizlenir

Ev ya da ofis gibi kapalı ortamlarda yetişen bitkilerin yaprak temizliği için öncelikle temiz içme suyu kullanın. Bunu yapmanın farklı yolları vardır. Örneğin bitkinizin yapraklarına balkonda ya da banyoda hafif bir akışı olan çeşme altında duş aldırabilirsiniz. Ayrıca bitkinizi yerinden kaldırmadan sprey şişe içine koyduğunuz su ile de yapraklarını temizleyebilirsiniz. Eğer bitki yapraklarında çok ağır toz ve kir kalıntıları varsa sprey şişe içine çok az miktarda duş jeli ya da bebe şampuanı koyup bu karışımı yaprakların üzerine sıkabilirsiniz. Bu işlemin ardından yaprakları çok iyi bir şekilde durulamanız gerektiğini unutmayın.

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır

Bitkilerin yapraklarını yıkarken ya da temizlerken saksının topraklı kısmını bir poşet ile kapatabilir ya da saksınızı hafif eğimli bir yerde tutarak yapraklarını temizleyebilirsiniz.

Eğer saksı içindeki bitkinizin yaprakları sivri ya da kıvrılmış bir şekilde değilse ise temizlerken bir diğer yöntem olarak da sıvı sabun ile sulandırılmış bir sünger ile yaprakları silerek de yaprakların temizliğini yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından duru su ile silerek bitkinizin yapraklarını durulayabilir ve çok az zeytin yağı ile parlak bir görünüm verebilirsiniz.

Bitki yapraklarının temizlenmesi için bir diğer yöntem de süttür. Bir miktar süt içine batırılmış yumuşak bir bez ile bitkinin yapraklarını silerek kısa sürede sağlıklı bir yaprak görünümü elde edebilirsiniz. Bu yöntem ile yapraklar hem daha sağlıklı bir görünüm elde edecek hem de beslenmiş olacak.

Muz yedikten sonra kabuklarını ne yapıyorsunuz? Sakın atmayın… Evet yanlış anlamadınız, muz kabukları bitki yapraklarını temizlemek için bulunmaz bir nimet… Bitki yapraklarını muz kabuğunun iç kısmı ile ovalayarak silin böylece hem doğal hem de tertemiz bir yaprak görünüm elde etmiş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA