Evlilikte Kıskançlık Nasıl Çözülür

evlilikte kıskançlık nasıl çözülür
evlilikte kıskançlık nasıl çözülür

Evlilikte Kıskançlık

Birbirlerini severek evlenen  ve bir hayatı birlikte sürdürmeye söz vermiş eşler arasında en sık yaşanan problemlerden birisi de kıskançlıktır. “Seven Kıskanır” deyimi bazen amacını aşarak, eşler arasında hayatı kısıtlamaya, tartışmaya ve kimi zaman da maalesef şiddete dönüşebilmekte. Aslında kıskançlık neredeyse tüm insanlarda olan bir duygu. Ancak kıskançlık duygusunun çok fazla yaşandığı ilişkilerde zamanla yıpranma ve kişilerde derin yaralar açabilmekte.

Uzmanlara göre kıskançlık özgüven eksikliğinden kaynaklanan bir duygu durumu. İnsanlar özgüvenlerinde düşme olduğu zaman kendilerini yetersiz  hissediyor ve elinde olanı da kaybetme korkusu yaşıyor. Özellikle  ikili ilişkilerde kişi karşısındakini yüceltiyor, eksiklerini görmüyor ve  kendini tamamlanmış hissediyor. Ancak birden bu bütünlüğe karşı bir tehdit hissettiğinde yani sevdiği kişinin ilgisinin  başka birisine yöneldiğinde aslında mükemmel olmadığını ve kusurlu da olabileceğini düşünüyor ve ilişkideki büyü bozulabiliyor. Bu bozulan büyü ilişkide endişe, kaybetme korkusu ve sonucunda da kıskançlığa dönüşebiliyor. Kıskançlığın içine düşen bir kadın ya da erkek hayatı hem kendine hem de karşısındakine zehir edebiliyor.

Her duyguda olduğu gibi kıskançlık duygusunun da aşırı olmadığı evliliklerin daha mutlu olduğu düşünülüyor. Eşleri bir arada tutmak ve evlilik bağını güçlendirmek için yararlı olabiliyor. Ancak aşırı şekilde yaşanan kıskançlık duygusu evliliklerde kıskanan için de kıskanılan için de çok zor bir duruma neden olabiliyor.

Kıskançlık duygusunu sağlıklı ve sağlıksız olmaz üzere ikiye ayırmak mümkün. Sağlıklı kıskançlık ; ortada eşinizi kıskanmanız için net bir kanıtın olması gerekir. Örneğin : eşinizi dışarıda tanımadığınız biriyle çok samimi bir şekilde görebilirsiniz. Bu durumda hissettiğiniz kıskançlık duygusu gerçek bir sebebe dayandığı için normal bir duygu olabilir. Sağlıksız kıskançlık ise ; kıskanmak için ortada gerçek ve net bir kanıt olmasına ve eşinizin bir şey yapmasına gerek yoktur. Eşinizin herhangi bir davranışından ya da sorun oluşturmayacak bir durumdan bile eşinizi kıskanabilirsiniz. Örneğin ; eşinizin yaşanılan bir aksaklıktan dolayı eve geç gelmesinde sizin başka anlamlar çıkararak kıskanmanızdır.

Sağlıksız kıskançlık iki taraf için de evlilikleri çekilmez hale getirir. Kıskanan eş  yaşadığı endişenin, öfkenin içinde kalırken, kıskanılan eş için ise sürekli  yaptıklarının sorgulanması, kontrol altına alınmaya çalışılmasından dolayı psikolojik sorunlara neden olabiliyor.

Kıskançlık Daha Çok Kimlerde Görülür

evlilikte kıskançlık daha çok kimlerde görülür
evlilikte kıskançlık daha çok kimlerde görülür

Kıskançlık genel olarak çocukluğunda ihanete uğramış, ret edilmiş, küçük düşürülmüş kişilerde ya da kendisini yetersiz gören eksik hisseden kişilerde daha fazla görülür. Evliliklerde kıskançlık durumu yaşandığı zaman sadece kıskanan açısından değerlendirmemek gerekir. Kıskanılan  kişinin de sağduyu ve anlayışlı olması ilişkilerde çok önemlidir.  Kıskanılan kişi son derece şeffaf ve açık olmalı, eşine güvendiğini  göstermelidir. Ancak  bu durum her zaman gerçekleşmeyebilir. Kıskanılan kişi bu süreçte giderek yıpranarak  yaşadığı olumsuzluklardan dolayı duygularını kontrol edemeyecek hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda kıskanılan kişide asabiyet, öfke patlaması meydana gelebilir.

Aşırı olmayan makul kıskançlık ilişkiyi diri tutarken makul olmayan sağlıksız kıskançlık ilişkiyi yıpratır ve  yaşam kalitesini etkiler. Bu sebepten dolayı sağlıksız ve aşırı kıskançlık yaşandığını çiftler hissediyorsa hayat kalitesini daha fazla etkilemeden bir uzman yardımına başvurulmalıdır.

Evlilikte Kıskançlık Nasıl Çözülür

evlilikte kıskançlık nasıl çözülür, öneriler
evlilikte kıskançlık nasıl çözülür, öneriler

Çiftlere  hayatı zehir eden, çözülmezse ayrılmaya neden olacak kadar yıpratıcı bir duygu olan kıskançlık , başa çıkılması zannedildiği kadar kolay olmayabiliyor.  Uzun  bir süre ve emek isteyen bir süreçte çiftler karşılıklı anlayış ve hatta terapi ile bu duygularını yenebilirler.

Yaşadığınız kıskançlık duygusunun sağlıklı mı sağlıksız mı olduğunu belirlemelisiniz.  Bunu belirlemek için eşinizi nelerden kıskandığınızı ve evliliğinizi gerçekten tehdit eden bir durum var mı bunu değerlendirmelisiniz.

Eşini kıskanan kişi öncelikle kendisini sorgulamalı ve kıskançlığının gerçekçi olup olmadığını sorgulamalıdır. Gerçekten onu neden kıskanıyorum sorusunu kendisine sormalıdır.

Evliliğinizde eşinizi kıskanmanız için ortada net kanıtlar varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa öncelikle eşinizle konuşmalı ve birlikte çözüm yolu aramalısınız.

Kendi kendinizi telkin etmeniz de kıskançlık ile başa çıkmada size yardımcı olur. Kıskançlık belirtileri hissettiğinizde eşinizin sizi sevdiğini, size bağlı olduğunu hatırlayın.

Sevginin daha çok sevgi, kıskançlığın daha çok kıskançlık ve mutsuzluk getireceğini unutmayın.  Enerjinizi eşinize küçük sürprizler yaparak harcayın. Kıskançlık, enerjinizi yok edecektir. Buna engel olmak için eşinize jestler yapın, birlikte geçireceğiniz zamanın güzelliğini düşünün.

Evliliklerde güven duygusunu zayıflatan en önemli etmen açık iletişimin olmamasıdır. İmalı ve dolaylı sözler, küskünlükler, kinayeli konuşmalar aradaki sorunu düzeltmek yerine daha da büyümesine neden olur. Bunun yerine eşler sorunların büyümemesi için açık iletişimde olmalıdırlar.

Bazı ilişkilerde  eşler kıskandıkları eşlerini baskı yaparak ve tehdit ederek kontrol etmeye çalışırlar. Bu davranış son derece yanlış ve evlilikte tamiri mümkün olmayan yaralar açılmasına neden olabilir. Kıskanılan eşe baskı yaparak, her hareketini takip ederek, aşırı şüphe duyarak kıskançlıklarını öfkeye  çevirdiklerinde eşlerini daha fazla kendilerinden uzaklaştırabileceklerini unutmamalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA