Ferritin Nedir Ferritin Düşüklüğü Neden Olur

144
ferritin nedir ferritin düşüklüğü neden olur
ferritin nedir ferritin düşüklüğü neden olur

Demir depoları için en önemli protein türlerinden olan ferritin karaciğer, bağırsaklar ve dalak olmak üzere birçok organ için demir vitamini depolar. Ferritin proteinin yeterli değerde bulunmadığı durumlarda ferritin düşüklüğü yaşanır. Ferritin eksikliği yaşayan kişilerde çoğu zaman demir eksikliği de görülür. Ferritin eksikliği kan tahlili yapılarak değerlendirilir.

Ferritin Nedir

ferritin nedir
ferritin nedir

Ferritin bir çeşit proteindir ve vücudumuz tarafından üretilir. Ferritin proteinin görevi demir depolamaktır. Kan değerlerinde bulunan ferritin demir miktarı hakkında da bilgi vermektedir. Kandaki ferritin değerinin düşük olması demir eksikliği anemisine neden olmaktadır. Ferritin eksikliği yaşayan kişilerin demir miktarları da yeterli düzeyde değildir.

Demir Eksikliği Nedir, Nedenleri, Belirtileri

Ferritin Düşüklüğü Neden Olur

Demir  depoları için en önemli elementlerden olan ferritinin düşüklüğüne neden olan farklı faktörler vardır. Yetersiz beslenme, karaciğer hastalıkları, Hepatit virüsü, C vitamini eksikliği ve alkol tüketimi ferritin eksikliğine neden olabilir. Bağışıklık sistemini etkileyen bazı hastalıklar da ferritin eksikliğine neden olmaktadır. Ferritin düşüklüğünün diğer nedenleri;

 • Demir eksikliği
 • Tiroid rahatsızlıkları
 • Mide ya da bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar
 • İç kanama olması
 • Aşırı adet kanaması
 • Demir emiliminin tam yapılamaması

Ferritin Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Yol Açar

Demir depolanması için önemli bir protein olan ferritin vücudumuzda yeterli miktarda bulunmadığı zaman bazı belirtiler gösterir. Ferritin eksikliğinin neden olduğu bu rahatsızlıklar birtakım belirtiler gösterir. Ferritin düşüklüğünün belirtileri ve yol açtığı sağlık sorunları şu şekildedir;

Ferritin Düşüklüğü Yorgunluğa Sebep Olur
ferritin düşüklüğü yorgunluğa sebep olur
ferritin düşüklüğü yorgunluğa sebep olur

Kendinizi hiçbir yapmadan da yorgun hissediyorsanız kan değerlerinizde ferritin eksikliği olabilir. Ferritin eksikliği olan kişiler gün içinde daha çabuk yorulur.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Halsizlik; Ferritin düşüklüğü kişilerde enerji azlığına neden olabilir. Ferritin eksikliği halsizliğe neden olur. Kişi gün içinde yapacağı basit işleri yapabilecek enerjiyi kendinde hissetmez.

Ferritin Düşüklüğü Saç Dökülmesine Neden Olur
ferritin düşüklüğü saç dökülmesine neden olur
ferritin düşüklüğü saç dökülmesine neden olur

Özellikle kadınlarda en sık görülen ferritin eksikliği belirtisi saç dökülmesidir. Saç teli kökleri ferritinden beslenirler. Ferritin eksikliği olan kişilerde aşırı miktarda saç dökülmesi yaşanır.

Ferritin Düşüklüğü Tiroid Hastalıklarını Tetikler

Ferritin düşüklüğü tiroid hastalıklarını tetikler
Ferritin düşüklüğü tiroid hastalıklarını tetikler

Ferritin değerlerinin az miktarda olması tiroid salgıların az çalışmasına neden olabilir. Ferritin eksikliği tiroid hormonunun düzenli şekilde çalışmasını engeller ve tiroid bezleri yeterli miktarda tiroid hormonu üretemez hale gelir. Bunun sonucunda hipotiroid olarak tanımlanır. Hipotiroidin neden kaynaklandığının detaylı olarak araştırılması gerekir.

Tiroid Hormonu Nedir

Solgun Cilt; Ferritin proteini ciltte solgunluğa neden olur. Sağlıklı ve canlı bir cilt tonu için ferritin miktarının yeterli düzeyde olması gerekir.

Ferritin Düşüklüğü Solunum Rahatsızlıklarına Yol Açar
Ferritin düşüklüğü solunum rahatsızlıklarına yol açar
Ferritin düşüklüğü solunum rahatsızlıklarına yol açar

Ferritin düşüklüğü demir eksikliğine neden olur. Demir eksikliği vücudumuzda bazı semptomların gelişmesine neden olur. Kandaki demirin eksik olması akciğerlerin vücuda yeterli düzeyde oksijen gönderememesini tetikler. Bunun sonucunda solunumda zorlanmalar meydana gelebilir.

Ferritin Düşüklüğü Tırnak Kırılmasına Sebep Olur
Ferritin düşüklüğü tırnak kırılmasına sebep olur
Ferritin düşüklüğü tırnak kırılmasına sebep olur

Ferritin eksikliği tırnakların güçsüz kalmasına neden olur. Tırnaklar kolayca kırılır. Tırnakların kırılması ferritin ve demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Ferritin Eksikliği İçin Ne Yenmeli

ferritin eksikliği için ne yenmeli
ferritin eksikliği için ne yenmeli

Demir eksikliğine de neden olan ferritin eksikliği için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Demir içeren besinlerin tüketilmesi ferritin ve demir seviyelerinin yükselmesine neden olur. Ferritin eksikliği için ne yenmeli? Ferritin eksikliği yaşayan kişiler tarafından merak edilir. Demir içeren besinler aynı zamanda ferritin de içerir.

Ferritin ve demir içeren besinler ise şu şekildedir;

 • Tavuk ciğeri
 • Sakatat
 • Kuzu ve Dana eti
 • Sığır ciğeri
 • Balık ve deniz ürünleri (istiridye, karides, yengeç, ton balığı)
 • Yulaf
 • Barbunya
 • Bezelye
 • Üzüm
 • Pekmez
 • Börülce
 • Kaju
 • Mercimek
 • Nohut
 • İrmik
 • Kabak Çekirdeği

Demir içeren bu besinleri tüketirken yiyeceklerin özelliklerine dikkat edilmeli ve doktora danışılmalıdır.  Demir içeren besinler şeker, tansiyon ya da kolesterol gibi rahatsızlıkları olan kişiler tarafından hastalıkların yan etkileri ya da bu yiyeceklere karşı gösterdiği reaksiyonlar dikkate alınarak tüketilmelidir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler

Ferritin Düşüklüğünde Hangi Doktora Gidilmeli

ferritin düşüklüğünde hangi doktora gidilmeli
ferritin düşüklüğünde hangi doktora gidilmeli

Ferritin eksikliğinin neden olduğu rahatsızlıklar kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Enerji azlığı, halsizlik ve yorgunluk demir ve ferritin eksikliğinden kaynaklanır. Ferritin düşüklüğü için dahiliye doktoruna başvurarak kan değerlerinde tahlil yapılması yeterli olacaktır. Ferritin düşüklüğü tespit edildiğinde ise ferritin düşüklüğü tedavisi uygulanır. Ferritin eksikliği tedavisinde demir içeren haplar doktorun önerdiği dozda alınır.

Ferritin düşüklüğü demir ilaçları ile bünyeden bünyeye değişse de ferritin seviyesini arttırmaktadır. Ferritin eksikliği ya da demir eksikliği olan kişiler demir emilimini engelleyen yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ayrıca bol miktarda C vitamin tüketilmeli ve alkol ve kafein alımına dikkat edilmelidir. Çünkü alkol ve kafein demir emilimini azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA