Fırında Yoğurt Mayalama Tarifi

fırında yoğurt mayalama tarifi
fırında yoğurt mayalama tarifi

Evde Yoğurt Mayalama

Sağlıklı beslenmeyi önemseyen herkesin çok merak ettiği ve dikkat ettiği bir konudur evde yoğurt mayalama. Bu nedenle bugünkü yazı konumuzu yoğurt mayalama nasıl yapılır diye merak edenler için yoğurt yapımı konusuna yönelik olarak hazırladık.

İster fırında yoğurt mayalama yöntemini tercih edin ister kavanozda yoğurt mayalama yöntemi olsun her şekilde çok lezzetli olan ve tam kıvamında tutan evde yoğurt tarifleri için doğru yerdesiniz. Bugün sizler için evde yoğurt mayalama, kavanozda yoğurt mayalama, fırında yoğurt mayalama konuları hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Eminiz ki verdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek yaptığınızda taş gibi yoğurt mayalama nasıl yapılır sorusunun cevabını da görmüş olacaksınız.

Fırında yoğurt mayalama süresi de çok merak edilen ve önemli bir konudur. Hemen belirtelim ortam sıcaklığı 45 -50 derece ise en ideal yoğurt mayalama süresinin 5 – 6 saat olarak bilinmektedir.

Fırında Yoğurt Mayalama

fırında yoğurt mayalama
fırında yoğurt mayalama

Fırında yoğurt mayalama işlemi için yapılması gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir;

  • 2 litre günlük süt
  • 2 yemek kaşığı ev yoğurdu mayası
  • 1 tatlı kaşığı şeker 

 

  • Fırında yoğurt mayalama için öncelikle sütü uygun bir tencereye alın ve orta ateşte kaynatın. Kaynara çıkınca ocağın altını kısıp 9 – 10 dakika boyunca kaynatın.
  • Sürenin sonunda ocağın altını kapatın. Yaklaşık 30 dakika sütü ılınması için bekletin. Sütün uygun sıcaklığa geldiğini kontrol etmek için serçe parmağınızı süte batırın ve içinizden en fazla 7’ ye sayacak kadar dayanabiliyor iseniz sütünüz mayalama işlemine hazır demektir. Derece ile ölçme imkanınız varsa en uygun sıcaklık olan 45 – 50 dereceyi görmeniz halinde sütünüz yoğurt mayalama işlemi için en uygun sıcaklıktadır demektir.
  • Maya içine bir kaşık kadar sütten alınır ve karıştırılır. Böylece maya ılıştırılarak mayalanmaya hazır hale getirilir. Daha sonra ılıştırılmış maya tencereye dökülür ve iyice karıştırılır. Bu esnada yoğurdun hem daha hızlı mayalanmasını sağlaması için hem de daha lezzetli olması için 1 tatlı kaşığı toz şeker ilavesi de yapılır ve tekrar karıştırılır.
  • Daha sonra bu karışım cam kavanozlara boşaltılır ve kapakları sıkıca kapatılır. Kavanozda yoğurt mayalama yöntemi her zaman için en sağlıklı olanıdır. Sizler dilerseniz küçük cam kaplarda da yoğurt mayalama işlemini yapabilirsiniz.
  • Kavanozlar 50 derece fırına alınır. 5 dakika sonra fırın kapatılır. Kavanozlar içinde ortalama 5 saat kalmalı ve kaldığı süre boyunca fırının kapağı hiçbir şekilde açılmamalıdır.
  • Süre sonunda kavanozları çok sallamamaya dikkat ederek buzdolabında bir gece bekletip ertesi gün tüketebilirsiniz. Afiyet olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA