Folik Asit Nedir, Folik Asit Eksikliği Belirtileri

folik asit nedir,folik asit eksikliği belirtileri
folik asit nedir,folik asit eksikliği belirtileri

Folik Asit Nedir

B grubu vitaminlerinden gelen folik asit kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev alır. Vücudumuzda doku ve hücre onarımı için çok önem taşıyan folik asit, metabolizma ve sinir sistemi için de oldukça fayda sağlar. Vücudumuzda bulunan folik asit seviyesi özellikle hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Anne karnında bebek gelişimi için folik aside ihtiyaç duyar ve bu dönemde folik asit seviyesinin düşmemesi için takviye alımı yapılabilir. Folik asit hamilelikte bebeği; yarık dudak ya da yarık damak gibi anomalilerden, erken doğum ve düşük tehlikesini karşı da korur.

Folik asit vitamini vücudumuz için en önemli vitaminlerden birisidir. Folik asit vücudumuzda kan yapımı ve yeni hücrelerin oluşumunu sağlayan bileşendir. Dolayısıyla vücudumuz için önemi büyüktür. Folik asit hücrelerin yaşaması için DNA üretiminde gerekli olan bir vitamindir. Hücrelerin yaşaması için özellikle çocuk ve hamilelerde folik asit çok önemlidir. Damar sertliğine neden olan homosistein değerlerinin normal seviyelerde olmasını sağlar. Bu durum ani kalp krizlerini ve felç riskini azaltır.

Folik asit özellikle kan yapımı ve yeni hücre oluşumunda görev alan bir vitamin olduğu için çocuklar ve hamilelerde ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Özellikle hamilelerin doktor kontrolünde folik asit takviyeleri aldığını duymuşsunuzdur. Hamilelikte hücre yenilenmesine ihtiyaç olduğu için günlük 800 mikrogram folik asit alınmalıdır.

Yetişkinlerde ise günlük folik asit alımı 400 mikrogram olmalıdır. Vücut için oldukça faydalı olan Folik asit bazı bireylerde yeterli miktarda bulunmaz. Folik asit eksikliği olan bireylerde kansızlık, anemi gibi belirtiler görülebilir.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Kan hücrelerinin oluşumu için en önemli vitaminlerden olan folik asit, vücudumuzda DNA ve RNA üretilmesinde önemli bir paya sahiptir. Folik asit eksikliği kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Özellikle hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için kadınlarda daha fazla folik aside ihtiyaç duyar. Folik asit eksikliği belirtileri vücudumuzda birtakım rahatsızlıklara neden olabilir. Folik asit eksikliğinin en önemli nedenlerinden birisi de yetersiz beslenme gelir.Şimdi de gelin folik asit belirtileri nelerdir, folik asit eksikliği neden olur konularını açıklayalım

Kırmızı kan hücrelerinin yapımı için önemli olan folik asit, vücudumuzda yeterince bulunmadığı zaman folik asit eksikliği oluşur. Folik asit eksikliğinin yol açtığı belirtiler vardır. Bu belirtiler; baygınlık, kalp çarpıntısı, ciltte sararma ve kansızlık gibi belirtilerdir. Folik asit eksikliği belirtileri;

 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • Çarpıntı (Kalp atışlarında düzensizlik olması)
 • Baş Ağrısı
 • Kulak çınlaması
 • İştahta azalma
 • Ağız içinde yara oluşması
 • Asabiyet ve sinirlilik hali
 • Bulanık görme
 • Tat alma duyusunda zayıflama
 • Depresyon

Folik asit eksikliği belirtileri; başka hastalıklardan kaynaklanan belirtiler de olabilir. Ancak vücudumuz için önemli bir vitamin olan folik asit eksikliğini belirlemek için kan tahlili yaptırmak gerekir. 6 ayda 1 yapılacak kan tahlilinde vücutta folik asit eksikliği olup olmadığı belirlenir ve folik asit eksikliği tedavisi için folik asit takviyeleri alınabilir.

Folik Asit Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar

Folik asit eksikliğinin nelere yol açtığı farklı belirtilerle ortaya çıkar. Hücre yenilenmesi için en önemli vitaminlerden olan folik asit vücutta yeterli miktarda bulunmadığı zaman bazı rahatsızlıklara yol açar. Bu rahatsızlıklar aynı zamanda folik asit eksikliğinin belirtileridir. Ancak folik asit eksikliği tespit edildiğinde doktor kontrolünde folik asit ilaçları kullanılarak folik asit eksikliği giderilebilir. Folik asit eksikliğinin yol açtığı rahatsızlıklardan en önemlisi anemidir(kansızlık). Kansızlık kişilerde halsizlik ve çabuk yorulmayı da beraberinde getirir Vücutta kan hücrelerinin yapımında görev alan folik asit yeterli seviyede bulunmadığı zaman kansızlığa neden olur.Bunun yanında folik asit eksikliğinde şu rahatsızlıklar da görülebilir:

 • Saçlarda dökülme
 • Tırnaklarda dökülme tırnak etlerinin sararması
 • Yaşam kalitesini düşüren yorgunluk ve halsizlik
 • Denge Kaybı
 • Uyuşma ya da el titremeleri
 • Dil yüzeyinde tat alma duyularının zayıflaması
 • Dil yüzeyinde pütürlü kısımların azalması ve dilde ağrı
 • Depresyon ve sinir hastalıkları

Folik asit eksikliği belirtilerinde ya da folik asit eksiliğinin yol açtığı hastalıklarında birisini yaşıyorsanız doktora başvurmanız gerekir. Folik asit eksikliği tedavi edilebilir ve folik asit takviyeleri ile olması gereken seviyelere tekrar çıkarılabilir.

Folik asit eksikliğinde kişinin beslenmesine de çok dikkat etmesi gerekir. Vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketilmesi folik asit seviyelerinde olumlu artış sağlar.

Folik Asit Hangi Gıdalarda Var

Folik asit eksikliğini gidermek için folik asit takviyeleri ve vitaminler kullanılır. Folik asit seviyesini arttırmak için beslenme düzeninde folik asit içeren besinlerin tüketimi de önemlidir. Folik asit içeren gıdalar;

 • Yeşil yapraklı sebzeler.
 • Badem, Ceviz, Fındık, Fıstık
 • Maydanoz, Karnabahar, Ispanak, Brüksel lahanası
 • Kuru fasulye, Nohut, Mercimek
 • Böbrek, Karaciğer, Balık
 • Yumurta, Keçi sütü

Folik Asit Eksikliği Neden Olur

Kan değerlerinde oluşan bozukluk folik asit eksikliğine neden olur. Özellikle talasemi hastalığı kırmızı kan hücrelerinin azalmasına neden olur. Kan hücrelerinde azalma folik asit seviyesinin düşmesine yol açar.

İlaç Kullanımı; Bazı ilaçların yan etkilerinden birisi folik asit eksikliğine neden olmalarıdır. Özellikle mide ilaçları; vücudumuzda bulunan folik asit ile etkileşim kurarak folik asit emilimini azaltır. Kullanılan ilaçların yan etkileri için ilaçların prospektüsünü okumakta yarar vardır.

İnce Bağırsak Sorunları; Çölyak ve corh hastalıkları ince bağırsağın yeterince emilim yapmasını azaltan hastalıklardır. İnce bağırsağın emilim görevinin azalması folik asit eksikliğine neden olur.

Folik Asit İçeren Besinlerin Tüketilmemesi; Yetersiz ve sağlıksız beslenme folik asit vitamini eksikliğine neden olan bir nedendir. Folik asit zengini besinlerin tüketilmemesi folk asit eksikliğini tetikler. Folik asit eksikliğini gidermek için sağlıklı beslenmek, alkolden uzak durmak ve folik asit zengini besinleri tüketmek gerekir.

Hamilelikte Folik Asit Önemi 

Hamilelikte folik asit önemi büyüktür. Anne adayının özellikle besinlerden aldığı folik asit bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Ayrıca folik asit annenin kendi vücudu ve hücre yenilenmesi için önemlidir. Hamilelik döneminde anne adayının daha fazla folik aside ihtiyaç duyduğu için folik asit eksikliği yaşanabilir. Folik asit ayrıca bebeğin sinir sistemi gelişiminde büyük rol oynar. Hamilelik süresince folik asit eksikliği yaşayanlarda; bebeğin kilosunda düşüklük oluşabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA