Frenk Yemişi Nedir, Faydaları Nelerdir

frenk yemişi nedir, faydaları nelerdir
frenk yemişi nedir, faydaları nelerdir

Frenk Yemişi Nedir

Doğal vitamin & mineral deposu olan ve adı çok sık duyulmayan bir meyve: Frenk yemişi. Doğada kendiliğinden katkısız olarak büyüyen ve çok değerli bir meyve olan Frenk yemişini bugünkü yazımızda sizler için araştırdık.

Frenk yemişi, Kaktüsgiller familyasından olan kalın ve etli yaprakları bulunan bir ağaç türünde yetişmektedir. Sıcak ve kurak ülkelerde yaygın olarak yetişen frenk yemişi kaktüs ağacının meyvesidir. Özellikle Güney Amerika ve Meksika’ da bolca yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve İzmir gibi şehirlerimizde de yetişmektedir. Yoğun olarak Antalya ilinde yetişen bu meyvenin yenmesi için en ideal zaman ağustos aylarıdır. Frenk yemişi, frenk inciri, dikenli incir, babutsa, kürek yemişi, kaynana dili, eşek inciri, pabuç inciri gibi değişik isimlerle bilinen bu şifalı meyvenin suyu da sıkılarak gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Turuncu renkte ve büyük bir yumurta boyutlarında olan bu meyvenin tadı da oldukça şekerli ve tatlıdır. Ancak dış kabuğunda bulunan dikenlerin görülmemesi nedeniyle meyvenin toplanması sırasında çok dikkat edilmesi gerekir. Meyvenin dikenleri battığında kaşıntı ve kızarıklığa sebep olmaktadır. Yanlışlıkla dokunulması meyvenin dikenlerinin batmasına sebep olur ve hemen müdahale edilmezse cilt altına kaymaya devam eder. Frenk yemişinin batan dikenlerini çıkarmak için en pratik yöntem bölgeye zeytinyağı sürüp beklemektir. Böylece dikenler daha kolay çıkartılabilir.

Frenk yemişi toplanırken eldiven takılması tavsiye edilmektedir. Toplanan frenk yemişi meyvesi bıçak ve çatal yardımı ile kabuklarından el değdirmeden sıyrılmalıdır. Meyvenin dağılmaması için bu noktada biraz hassas davranılmalıdır. Kabuğundan ayrılan meyvenin buzdolabında bir süre bekletip soğuk olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Frenk Yemişinin Faydaları

frenk yemişinin faydaları
frenk yemişinin faydaları

Frenk yemişinin faydaları insan sağlığına çok geniş alanda bulunmaktadır. Sağlık endüstrisinde ilaç yapımında kozmetik sektöründe sabun ve krem yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca reçel, marmelat ve meyve suyu gibi gıda ürünleri yapımında da kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra jöle ve votka gibi alkollü içkilerin üretiminde de Frenk yemişinden yararlanılmaktadır. Frenk yemişinin faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • C vitamini yönünden zengin olan dikenli incir, en başta çocuk ve yaşlı her yaş grubunun tüketmesi gereken meyvelerdendir.
 • Potasyum, magnezyum, kalsiyum, K vitamini, fosfor, sodyum, antioksidan yönünden oldukça zengindir.
 • Kan hücrelerinin sayısını ve kalitesini artıran bir meyvedir.
 • Frenk yemişi çiçek ve meyvesinin kan şekeri ve kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Gıdalardaki karbonhidrat emilimini geciktirmektedir.
 • 100 gramında 16 kalori bulunan meyve diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği bir seçenektir.
 • Sindirim sistemine de oldukça faydalıdır. Kabızlığı ve hazımsızlığı giderici etkisi olan bu şifalı meyve ülser oluşumu riskini de azaltmaktadır.
 • Afrodizyak etkisi gösteren Frenk yemişi cinsel gücü ve performansı artırır.
 • C vitamini deposu olan bu meyve vücuda direnç kazandırarak özellikle yaz aylarında görülen halsizliğe ve yorgunluğa çok iyi gelmektedir.
 • Güçlü antioksidanlar içermesi sebebiyle vücuttaki serbest radikaller ile savaşır ve savunma sistemini güçlendirir.
 • Antrenman öncesinde sporcular tarafından tüketilmesi sonucu kas dokusunu güçlendirir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildin kırışıklığını giderir.
 • Göz altı şişliklerinin ve morluklarının oluşmasını engeller.
 • Lifli yapısı sayesinde açlık hissini bastırarak tokluk hissedilmesine yardımcı olur.
 • Bağırsak hareketlerini düzenler.
 • Ayrıca cilt hastalıklarına iyi gelen Frenk yemişi açık yaraların daha çabuk iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.
 • Aşırı miktarda tüketilmesi bağırsak tıkanması, karın ağrısı ve mide sorunları gibi şikayetlere yol açabileceği için meyvenin günlük olarak en fazla 2 adet tüketilmesine önem verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA