Fruktoz Nedir Zararlı Mı Fruktoz Şurubu

fruktoz nedir zararlı mı fruktoz şurubu
fruktoz nedir zararlı mı fruktoz şurubu

Bu Yazının Konu Başlıkları

Fruktoz Nedir

Mısırdan elde edilen bir şeker türü olan fruktoz, meyve şekeri olarak da bilinir. Zayıflamak isteyenlerin bolca meyve tüketebilir algısının yıllarca devam etmesi aslında kişileri fruktozun tehlikesinden uzaklaştırmıştır. Meyvelerde doğal olarak bulunan şeker de kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidir. Bu yazımızda fruktozun zararları nelerdir açıklamadan önce fruktoz nedir faydalı bilgileri ile açıklayalım. Fruktoz vücuda enerji veren bir tür basit şekerdir. Bal, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur. Fruktoz basit şeker türleri arasında en tatlı olanıdır. Fruktoza vücudumuzun tüm hücreleri ihtiyaç duymaz sadece karaciğer fruktoza ihtiyaç duyar ve bu oran yaklaşık 15 gramdır. Fruktoz basit şeker türünde olup incebağırsak tarafından emilerek karaciğere taşınır. Örneğin meyve suyunda da fruktoz bulunur. Meyve suyunun lif sayısı azdır. Lif oranının düşük olmasından dolayı çok çabuk emilerek kana geçer ve normal meyveye göre daha çabuk acıkmaya neden olur. Beslenme uzmanları meyvelerin sıkılarak suyunun değil kendisinin yenmesini önermektedir. Böylece meyvenin hem vitamin hem de lif oranı vücuda alınmış olur. 1 bardak meyve suyu elde etmek için 1 porsiyondan fazla meyve tüketileceği için hem fazla kalori hem de fazla miktarda fruktoz alımına neden olur.

Fazla Fruktoz Yağa Dönüşmektedir

Karaciğerin günlük olarak emilimini sağlayabildiği fruktoz miktarı 15 gramdır. 1 adet elmada yaklaşık 10 gram şeker bulunur ve bunun 6 gramı fruktozdan gelir. Günde 2 ya da 3 adet meyve tüketilmesi 15 gramdan fazla fruktoz alımına neden olur ve karaciğer fazla alınan fruktozun emilimini yapamaz. Bu durumda fazla alınan fruktoz yağa dönüşür. Fruktoz insülin salgılatmadığı için pankreas da insülin hormonu üretmez. Ancak insülin hormonu üretilmediği için tokluk hormonu olan leptin hormonu da üretilmesi gecikir. Bu durum tokluk hissinin de gecikmesi anlamına gelir. Meyve yedikten sonra birçok kişinin kısa sürede acıkması ve doymamasının nedeni de bu döngüdür.

Fruktoz Zararlı Mı

Fruktoz bal, pekmez, sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunan bir şeker türüdür. Aşırı miktarda tüketilmediğinde bir zararı olmayan fruktoz, porsiyon kontrolü yapılmadan aşırı miktarda bal, pekmez ve meyve tüketildiğinde vücuda fazla miktarda fruktoz alınmış olur. Vücudun emilimini gerçekleştiremeyeceği kadar fruktoz alımı, insülin direnci, şeker hastalığı, obezite gibi hastalıklara yol açmaktadır. Kaliforniya Üniversite’sinde fareler üzerinde yapılan fruktoz araştırmasında yüksek dozda fruktoz verilen farelerde insülin direnci belirtileri görüldüğü belirtilmiştir. Yüksek dozda fruktoz verilen farelerde ayrıca metabolizma yavaşlaması da görülmüştür.

Fruktozun Zararları;

Karaciğer; Yüksek dozda fruktoz alınması vücutta alkolün yarattığı etkiyi göstermektedir. Fruktoz karaciğerde insülin direnci oluşturmakta ve karaciğer yağlanması olmak üzere çeşitli karaciğer rahatsızlıkları riskini de arttırmaktadır.

Toksin ve Ödeme Neden Olur; Fruktozun emilimini karaciğer gerçekleştirmektedir. Fruktoz vücut hücreleri tarafından enerji olarak kullanılmaz. Enerji olarak kullanılmadığı için vücuda alınan fazla fruktoz yağa dönüşür ve toksin oluşmasına neden olur. Toksinler vücudun su tutmasına ve şişmesine neden olur.

İştah Kontrolü Zorlaşıyor; Tokluk hissi veren leptin hormonunun çalışmasını geciktiren fruktoz iştahın daha çok açılmasına ve acıkmaya neden olur. Leptin hormonu kilo ve metabolizma dengesini sağlayan bir hormondur. Yüksek dozda fruktoz alımı leptin hormonunu baskılar.

Bakteri Oluşmasına Neden Olur; Vücut hücrelerinin büyük bir kısmı fruktozu enerji olarak kullanamazken bağırsakta buluna bazı bekteriler fruktozdan enerji üretmektedir. Yüksek dozda alınan fruktoz nedeniyle bağırsaktaki bakteriler daha çok enerji üretimi sağlamasından dolayı zararlı bakteri oluşumu da artmış olur.

Beyin Sağlığı; Yüksek dozda alınan fruktozun beyinde iştah kontrol merkezini olumsuz etkilediği ve hafızayı zayıflattığı bilinmektedir.

Kilo Alımı; Fruktozun fazla miktarda tüketilmesi durumunda karaciğer tarafından emilimi sağlanamaz ve alınan fazla fruktoz yağa dönüşür. Yağa dönüşen fruktoz vücutta ödem oluşmasına neden olur. İştah kontrolü üzerinde olumsuz etkisi olan fruktoz daha çok yemeğe neden olduğundan kilo alımına da neden olur.

Fruktozun Diğer Zararları; 

Kan basıncının yükselmesine neden olur.

Kanser ve gut riskini arttırır.

Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiler ve kalp damar hastalıkları riskini arttırır.

Fruktoz Şurubu

İşlenmemiş olarak meyvelerde, bal ve pekmezde bulunan fruktozdan gelişen teknoloji ile elde edilen fruktoz şurubu hazır ve paketli birçok tatlının içinde bulunmaktadır. Özetle mısır nişastasının 3 farklı enzim kullanarak öncelikle glikoza ardından da fruktoza dönüştürülmesi sonucunda fruktoz şurubu oluşur. fruktoz şurubu; bisküvi, kek, kurabiye, mayonez, kraker, salata sosları, süt ürünleri gibi gıda sanayindeki pek çok gıdaya karakteristik bir tat vermek amacıyla kullanılmaktadır.  Hazır tatlıların içinde bulunan fruktoz miktarı günlük alınması gereken şeker miktarından daha fazladır. Bu nedenle vücuda yarar değil zarara neden olur. Vücuda alınan her fazla şekerin işlenmesi çok zorlaştığı için vücutta aşırı yağlanmaya neden olmaktadır. Fruktoz şurubu  sebebiyle oluşan yağ hücreleri direkt olarak karaciğerde yağlanmaya neden olur ve böylece insülin direnci oluşur.  Fruktoz şurubu karaciğer yağlanması, kilo alımı ve şeker hastalığı riskine neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA