Gaps Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

gaps diyeti nedir, nasıl uygulanır
gaps diyeti nedir, nasıl uygulanır

Gaps Diyeti Nedir

Son zamanlarda özellikle bağırsak ve sindirim şikayeti yaşayanların uyguladığı bir diyet programı olan gaps diyeti, hem kilo vermeyi sağlıyor hem de bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı oluyor.”Sızıntılı Bağırsak Sendromu” olarak da bilinen ve bağırsaklarda en sık görülen rahatsızlık olan bu sendrom ince bağırsak duvarında hasar geçirgenlik oluşmasına neden olmaktadır. İnce bağırsak duvarında hasar olması, toksinlerin, sindirilemeyen besinlerin ve ağır metallerin bağırsak çeperlerinden kana karışmasına neden olmaktadır. Bu sendromu engellemek için özel bir beslenme programı uygulanır. Eğer bu beslenme programına dikkat edilmezse, toksinler ve ağır metaller bağırsak duvarını geçer ve kan dolaşımına ulaşarak vücuda hücum etmektedir.

Bağırsak çeperini korumak ve düzenini sağlamak için dikkatli bir beslenme programı oluşturmak gereklidir. Gaps diyeti bağırsak florasını korur ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan bir beslenme programıdır. Gaps diyeti sadece beslenme olarak değil, beden ve ruh uyumunu da sağlayan bir diyettir. Gaps diyetini uygulayan kişi hem bağırsaklarında sağlığa hem de ruhsal olarak huzura kavuşur.

Bağırsakların Dostu Gaps Diyeti

Gaps diyeti bağırsak dostu olarak bilinir. Bağırsakların sağlıklı olması tüm vücudun sağlığına etki eder. Sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak vücudun da bağışıklığını destekleyen koruyuculuğun iyi olması demektir. Bağırsak florasının sağlıklı olması vücudun dışarıdan maruz kaldığı toksinler, patojenler ve kimyasallardan da korunmasını sağlar. Gaps diyeti bağırsaklarda bakteri dengesini sağlamayı amaçlar. Düzenli olarak çalışan bağırsaklarda bakteri dengesi düzenlidir ve faydalı bakterilerden olan probiyotik oranı yüksektir, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin oranı ise azdır. Ancak gaps hastalarında bu düzen tam tersidir. Gaps diyeti uygulayan kişilerde faydalı bakterilerin oranı az, zararlı bakterilerin oranı ise yüksektir. Gaps diyeti ise bağırsak florasını destekleyen besinlerin tüketilmesini benimseyen bir diyettir. Fermente gıdaların tüketimi ile probiyotik bakterilerin artması sağlanır.

Gaps diyetini uygulayanlar arasında, epilepsi, şizofreni, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi rahatsızlıkları olan hastalar da vardır. Gaps diyetini uygulayanlar arasında  MS, migren, çölyak, anemi, eklem ağrıları ve egzama gibi şikayeti olanlar bu rahatsızlıklarının ciddi oranda azaldığını belirtmektedir.

Gaps Diyeti Nasıl Yapılır

gaps diyeti nasıl yapılır
gaps diyeti nasıl yapılır

Gaps diyetinin ana amacı bağırsak florasının sağlıklı olarak çalışmasıdır. Bağırsak florasını olumsuz etkileyen ve zararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan besinlerden uzak durulan bir beslenme programı olan gaps diyetinde lifli besinlerin tüketimi öne çıkmaktadır. Gaps diyeti ile bilinmesi gerekenlerden birisi de antibiyotiklerdir. Antibiyotikler bağırsak florasına zarar verir ve bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin azalmasına neden olur. Antibiyotiklerin dikkatli kullanılması gerekir. Ayrıca bilinçsizce tüketilen ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, uyku ilaçları ve antidepresanlar bağırsak florasını olumsuz etkiler.

Bağırsak florasını olumsuz etkileyen besinler gaps diyetinde uzak durulması gerekenler arasındadır. İşlenmiş gıdalar ve şekerli, karbonhidratlı besinler bağırsak florasını etkiler ve zararlı bakterilerin artmasına neden olabilmektedir.

Gaps diyeti uygulamak isteyenler için öncelikli adım işlenmiş ve şekerli gıdaların tüketiminden uzak durmaktır. Ev yapımı probiyotik içeren yoğurt ve turşu gaps diyetinde yer alır. Pancar, kemik suyu bal kabağı, yer elması ve avokado gibi besinlerin tüketimi de gaps diyetine uygundur.

Gaps diyetinde bağırsakları zorlayan ve zararlı bakterilerin çoğalmasını sağlayan besinler tüketilmemelidir. Kızartma ve trans yağ içeren besinler gaps diyetine uygun değildir. Bağırsakları zora sokan yiyecekler hastanın genel muayenesinden sonra belirlenir ve diyet listesi beslenme uzmanı tarafından takip edilir. Nişasta ve gluten içeren tahıllar, işlenmiş şekerli gıdalar gaps diyetinde tüketilmez.

Sıkı bir disiplin isteyen diyet olan gaps diyeti bir kez uygulandıktan sonra sonraki yıllar için de yatırım sayılabilir. Sindirim sistemi için en iyi yatırımlardan biri olan gaps diyeti, bağırsak florasının korunmasını sağlar ve bu sağlıklı beslenme modeli tüm vücudu olumlu etkiler.

Gaps Diyeti 3 aşamada uygulanır; 

  1. Gaps Diyetine Giriş; 6 aşamadan oluşur ve uygulayan kişilerde psikolojik ve fizyolojik semptomlar gaps diyetine giriş aşamasında yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar.
  2. Tam Gaps Diyeti; Psikolojik ve fizyolojik semptomlar tamamen ortadan kalkmakla birlikte bağırsak florasında dengelenme sağlanır.
  3. Gaps Diyetinden Çıkış; Bağırsak florasının tamamen iyileşmesi sağlanmıştır ve epitel dokuda iyileşme gerçekleşir. Beslenme uzmanı kontrolünde ve gaps diyeti aşamalarında diyet bırakılır.

Gaps Diyet Kitabı

Gaps diyeti ülkemizde uygulanmaya başlayan diyet modellerinden birisidir. Gaps diyetine başlamadan önce beslenme uzmanı yardımı alınmalı ve bağırsakların genel kontrolü yapılmalıdır. Piyasada gaps diyet kitabı adı altında kitaplar bulunmaktadır. Bu gaps diyeti kitapları da beslenme uzmanı kontrolünde incelenmelidir. Sadece kitaplardan veya internetteki forum sayfalarından bakılarak gaps diyeti uygulanmamalıdır. Unutulmamalı ki hepimizin sindirim sistemi, bağırsak yapısı kendine has özellikler ve ihtiyaçlar taşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA