Gebelik Zehirlenmesi Nedir, Belirtileri, Tedavisi

gebelik zehirlenmesi nedir, belirtileri, tedavisi
gebelik zehirlenmesi nedir, belirtileri, tedavisi

Gebelik Zehirlenmesi

Hamilelik dönemi hem anne adayı hem de bebek için zaman zaman zor süreçlerden geçmektedir. Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen tıp dilinde preeklamsi olarak tabir edilen bu durum bildiğimiz türden bir zehirlenme değildir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Bu yazımızda Gebelik zehirlenmesi nedir? Gebelik zehirlenmesi nedenleri, Gebelik zehirlenmesi belirtileri ve Gebelik zehirlenmesi tedavisi gibi konu başlıklarını sizler için araştırdık.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Öncelikle gebelik zehirlenmesi nedir sorusunu cevaplandıracak olursak: Anne adayında tansiyonun 140 / 90 mmHg ve üstünde görülmesi ile birlikte idrarında albümin(protein) tespit edilmesi sonucunda oluşan rahatsızlığın adına gebelik zehirlenmesi denir. Preeklamsi sadece gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkar ve doğumdan hemen sonra düzelmektedir. Gebelik zehirlenmesi gebe kadınların yaklaşık olarak % 10’unda görülebilmektedir.

Anne adayının el ve ayak bileklerinde şişliklerin oluşması ile birlikte seyreden gebelik zehirlenmesi için acilen doktor müdahalesi gerekmektedir. Gebelik zehirlenmesi genel olarak plasentanın oluştuğu 5. aydan sonra ortaya çıkmaktadır. Bazı anne adaylarında hafif şiddette görülebilen gebelik zehirlenmesi bazı anne adaylarında ise ağır şiddette görülerek nöbet şeklinde kriz geçirmesine sebep olabilmektedir.

Hamile Yogası Faydaları, Ne Zaman Başlanır

Hafif düzeyde preeklamsi geçiren anne adayı ayakta tedavi edilebilirken, sık sık doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Anne adayının gerekli eğitimleri yapılır ve kendini takip etmesi için bilinçlenmesi sağlanır.

Evde dinlenmesi ve düzenli olarak tansiyon ve idrar kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Orta şiddette geçirilen preeklamsi tedavisi için anne adayının yakından izlenmesi için hastaneye yatış yapması gerekmektedir. Anne adayında preeklamsinin olumsuz olarak etkilerini en aza indirmek için en erken şekilde doğum planlaması yapılmalıdır.

Gebelik zehirlenmesini orta şiddette yaşayan anne adaylarının doğumu için gebeliğin son haftasına kadar bekletme gibi bir durum söz konusu değildir.  Ağır preeklamsi geçiren anne adaylarının ise gebeliğinin hemen sonlandırılması gerekmektedir. Aksi halde bebeğin ve anne adayının ölümü ile sonuçlanabilir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri

İdrarda protein kaybı ile ortaya çıkan gebelik zehirlenmesi nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak ortaya çıkan ortak bulgular bazı nedenlerin baskın olabileceği ve hastalığı tetikleyebileceğini işaret etmektedir.

Amniyosentez Nedir Testi Nasıl Yapılır

Gebelik zehirlenmesi nedenleri olarak plasentanın salgılamaya başladığı bazı zararlı maddelerin damarları olumsuz etkilemesi sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Gebelik zehirlenmesinde normalde damarların içinde dolaşması gereken sıvı damar dışına çıkmaktadır. Bu neden ile birlikte el ve ayaklarda şişmeler meydana gelmektedir. Sonrasında ise anne adayında hipertansiyon sorunu ortaya çıkmaktadır.

Hamileliği sürecinde çok dinlenme fırsatı bulamayan anne adaylarında daha çok görülebilen gebelik zehirlenmesinde riskli gruplar ise şu şekildedir;

 • Anne adayının obezite sınırında aşırı kilolu olması
 • Anne adayının yaşının 40’ın üstünde ya da 18’in altında olması
 • Ailesinde gebelik zehirlenmesi öyküsü olanlar
 • Çoğul gebeliği olan anne adayları
 • Kan pıhtılaşma rahatsızlığı olan anne adayları
 • Yüksek tansiyon riski taşıyan anne adayları
 • Kronik böbrek yetmezliği yaşayan anne adayları

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

gebelik zehirlenmesi belirtileri
gebelik zehirlenmesi belirtileri

Gebelik zehirlenmesi belirtileri hamilelik sürecinde her anne adayında görülebilecek türden belirtilerdir. Normal gebelik sürecinde de görülebilen bu belirtilerin yanı sıra uzun süren ve geçmeyen şiddetli baş ağrılarının eşlik etmesi gebelik zehirlenmesinin en ayırt edici belirtisidir. Preeklemsi belirtilerinin anne adayı tarafından bilinmesi ve fark edildiğinde hemen doktora ulaşılması hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi gebelik zehirlenmesinde de erken tanı ile gelen başarılı bir tedavi anne adayının ve bebeğinin hayatını kurtaracaktır. Gebelik zehirlenmesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek tansiyon
 • İdrarda protein tespit edilmesi
 • Ani kilo artışı
 • Nefes almada güçlük
 • Unutkanlık, odaklanma sorunu
 • Karaciğer bölgesinde ağrı
 • Bebek hareketlerinde hissedilir azalma
 • Bulantı ve kusma
 • Göz beyazı ve vücutta sararma
 • İdrar miktarında azalma
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Gözlerde ışığa karşı hassasiyet
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Mide ve üst karın ağrısı
 • Özellikle el, ayak ve yüz bölgesinde şişliklerin görülmesi
 • Görme bozuklukları
 • Geçici bilinç kaybı

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

Gebelik zehirlenmesi tedavisi için anne adayında preeklamsi belirtilerin görülmesi ile birlikte zaman kaybetmeden hemen hastaneye ulaşılmalıdır. Gebelik zehirlenmesinin tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Erken dönmelerde fark edilen preeklamsi tedavisi mümkün iken geç kalınan gebelik zehirlenmesinde anne adayının ya da bebeğin hayatını kaybetmesi gibi hiç istenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Hastaneye yatırılan anne adayı ve bebek ilk müdahalenin ardından doktor kontrolünde takip altına alınır. Anne adayına öncelikle tansiyon izlemi yapılır. Olası gelişecek durumları önlemek adına tansiyon ilaçları ile tedaviye başlanır. Geniş çaplı kan tahlili ve idrar analizi yapılır. Bu sırada bebeğin de genel sağlık durumu takip edilmektedir ve kontrol altına alınır. Amniyo sıvı miktarı, bebeğin gelişimi ve plasentanın durumu takip altına alınır.

Doppler cihazı ile kordon kan ölçümü takibi yapılarak bebeğe yeterince kanın gidip gitmediği izlenir. Kalp atımı ise gün içinde düzenli olarak monitörden takip edilir. Yapılan bu testler sonucunda anormal bir durum görüldüğünde ya da önlenemeyen tansiyon yükselmesi gibi sağlık sorunları sürdüğü durumlarda gebeliğin sonlandırıldığı ya da erken doğum ile sonuçlandırıldığı görülmektedir.

Gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adayı doğum sonrası olası komplikasyonlara karşın müşahede altında tutulması gerekmektedir. Çünkü anne adayının doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde preeklamsi nöbeti geçirme riski bulunmaktadır. Genellikle ilk gebeliklerde ortaya çıkan gebelik zehirlenmesi anne adayının sonraki hamilelik sürecinde muhtemelen ortaya çıkmayacaktır.

Ancak yine de gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adaylarının daha sonraki gebeliklerinde önlem amaçlı olarak 4. aydan sonra düşük dozda aspirin tedavisi uygulanmaktadır. Daha önceden gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adayları bu konuyu doktoru ile mutlaka paylaşmalı ona uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA