Ginseng Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir

ginseng çayı nedir, faydaları nelerdir
ginseng çayı nedir, faydaları nelerdir

Ginseng Nedir

ginseng nedir
ginseng nedir

Öncelikle bilmeyenler ve ginseng nedir diye ilk defa duyanlar için hemen açıklayalım… Ginseng uzak doğu ülkelerinde yaklaşık 6.000 yıl önce keşfedilmiş ve o günden bu yana beri hem yemeklerde hem de tıp alanında kullanılan şifa dolu bir bitkidir. Ginseng faydaları saymakla bitmeyecek ölçüde fazladır.

Ginseng en pratik ve en kolay hali ile hem dünya çapında hem de ülkemizde çay şeklinde tüketilerek ginseng faydalarından en verimli şekilde yararlanılıyor.

Binlerce yıldır gerek çayı demlenerek gerek yemeklerde kullanılarak gerekse de ilaçlara katılarak şifa dağıtan ginseng hakkında en çok merak edilen ginseng nedir, ginseng faydaları nelerdir, ginseng ne işe yarar, ginseng çayı nasıl yapılır gibi tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Ginseng Çayı Nedir

ginseng faydası
ginseng faydası

D grubu vitaminlerini içinde bulunduran ginseng çayı ginseng bitkisinden elde edilir.  Ginseng bitkisi dinlenmiş toprağın üzerine ginseng tohumu eklenerek elde edilir. Ginseng tohumu ekildikten sonra ginseng bitkisi uzamaya başlar. Ginseng bitkisi uzama süresi oldukça zaman alır. Ginseng bitkisinin uzaması yaklaşık 6 yıl boyuca sürer. Uzun sürmesi nedeniyle ginseng tohumunun ekimi öncesinde ortam ve şartlarının iyi hazırlanması gerekir. Stres giderici etkisi olan ginseng çayının ana vatanı Güney Kore‘dir. Hindistan, Sibirya, Rusya gibi ülkelerde üretimi de olan ginseng çayı toz ve kapsül şeklinde de satılmaktadır.

Ginseng Faydaları Nelerdir

ginseng çayı faydaları
ginseng çayı faydaları

Ginseng faydası nedir diye bakıldığında sağlık açısından pek çok önemli katkılar sunduğu ortadadır. Lezzetli bir aroması ve tadı olan ginseng çayı zor bir ortamda yetiştir ve şifası bol olan bitki çaylarından birisidir. Mis gibi kokusu ile bir çok derde şifa olan çayı ile ginseng faydaları şu şekildedir;

Vücut Direncini Yükseltir; Vücudun direncini arttırmak için ve genel sağlığının korunmasında sebze ve meyvelerin tüketimi çok önemlidir.Spor yaparken ve günlük yaşamda vücudun enerjiye ve güce ihtiyacı vardır. Özellikle yaz aylarında sıcak havaların da etkisi ile vücut su kaybı yaşar. Su kaybının giderilmesi için bol su içilmeli ve sıvı tüketilmelidir. Yapılan araştırmalara göre ginseng çayı organların çalışma hızını düzenler ve fonksiyonlarını güçlendirir.Dolayısıyla vücudun direncini de arttırır. Ginseng otundan yapılan ginseng çayı dirençli egzersiz yapan sporcular, ağır işlerde çalışanlar için ginseng çayı içmek vücudun direncini artırır ve daha dinç hissedilmesini sağlar.

Bağışıklığı Güçlendirir; Virüs ve bakteriler bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara neden olur. Ancak güçlü bir bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı korur. Bağışıklık sistemi kış aylarında havaların da soğuması ile zayıflayabilir. Virüs ve bakteriler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak başta soğuk algınlığı ve grip olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olabilir. Ginseng çayı bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren bitki çaylarından biridir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için ginseng çayı içilmesi oldukça faydalıdır. Ginseng anksiyeteden travmaya ve tabi ki kanserojen hücreler ile mücadeleye kadar çok geniş yelpazede faydaları ile insan zihin ve beden sağlığı için çok önemlidir. İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde ginseng bağışıklık sistemi için bulunmaz bir destektir.

Cinsel Gücü Arttıran Etkisi Vardır; Cinsel gücü arttıran ve afrodizyak etkisi gösteren bitkiler vardır. Bu bitkilerden birisi de ginseng bitkisidir. Ginseng çayı ile ilgili yapılan araştırmalarda cinsel gücü arttıran bileşenler olduğu görülmüştür. Vücut direncini artıran ginseng çayı stres ve yorgunluk etkisini azaltarak cinsel performans üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Anemiye İyi Gelir; Kansızlık hastalığı olan aneminin insan sağlığına pek çok etkisi vardır. Halsizlik, kısa sürede yorulma ve kan değerlerinin azalması bu etkilerden bazılarıdır. Kansızlık için ilaçlar kullanılabileceği gibi demir ve kan seviyesinin artmasını sağlayan besinlerin de tüketimi önemlidir. Ginseng çayının kan yapıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Ginseng çayı kan hücrelerindeki kanın kalp tarafından daha sık aralıklarla pompalanmasını sağlar ve kan değerlerinin artmasında olumlu etki gösterir.

Hafıza Kuvvetlendirir; Genç yaşlarda daha dinamik olan hafıza yaşın ilerlemesi ve çeşitli hastalıklar nedeniyle zayıflayabilir. Hafızanın zayıflaması, unutkanlık ve hatırlamada zorluklar yaşanmasına neden olarak yaşam kalitesini düşürür. Hafızayı güçlendirmek için; kitap okumak, bulmaca çözmek gibi etkinlikler oldukça faydalıdır. Hafızaya iyi gelen besinlerin tüketilmesi hafızayı güçlendirir. Ginseng çayı içerdiği bileşenler ile hafızayı güçlendirir. Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

Ginseng Çayının Diğer Faydaları

ginseng faydaları
ginseng faydaları
 • Ülsere iyi gelir.
 • Kötü kolesterolü dengeler.
 • Baş ağrısını hafifletir.
 • İştah açıcı etkisi vardır.
 • Adet sancılarının hafiflemesini sağlar.
 • Stres ve yorgunluğu azaltır.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Karaciğer ve böbrekleri korur.
 • Anksiyeteye karşı koruyucudur.
 • Mide ağrısına faydalıdır.
 • Hazımsızlığa karşı iyi gelir.
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı dirençli yapar.
 • Hafızayı geliştirir.
 • Öğrenmeyi kalıcı hale getirir.
 • Solunum organlarının faaliyetlerini geliştirir.
 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu ve etkilidir.

Ginseng Çayı Nasıl Hazırlanır

ginseng
ginseng

Ginseng bitkisi tıpkı zencefile benzeyen kök bir bitkidir. Ginseng çayı hazırlamak için ginseng bitkisi ince dilimler halinde dilimlenir. Ginseng kökünü dilimlemek için ince bir bıçak ya da rende kullanılabilir. 2 bardak ginseng çayı hazırlamak için 4 ince dilim ginseng kökü yeterlidir.

Ginseng Çayı Hazırlama

ginseng çayı
ginseng çayı

İnce dilimlenmiş kök ginseng dilimleri 2 bardak sıcak su içerisine eklenir. Yaklaşık 5 dakika demlenmesi için bekledikten sonra ginseng çayı süzülür. Ginseng çayı ılıdıktan sonra içilmek için hazırdır. Ginseng çayını daha demli içmek isteyenler için demleme süresi biraz daha uzun olmalıdır. Ginseng çayını tatlandırmak için bir miktar bal ilave edilebilir. Ancak bitki çaylarının faydasını en iyi şekilde göstermesi için şekersiz ya da bal ilavesiz içilmesi önerilir.

Ginseng Çayı Zararları

Ginseng çayı faydaları ile bilinir. Ancak ginseng çayı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ginseng çayını hamilelerin ve emziren annelerin içmemesi gerekir. Ginseng çayı hamilelerde düşük riski oluşturduğu için hamilelerin ginseng çayı içmesi önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA