Giysilerden Domates Lekesi Nasıl Çıkar

88
giysilerden domates lekesi nasıl çıkar
giysilerden domates lekesi nasıl çıkar

Leke ile mücadele etmek her zaman çok zor olduğu bilinir. Özellikle söz konusu olan domates lekesi ise…

En inatçı lekelerin başında gelen domates lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar ve domates lekesini çıkarmak için yapılması gerekenler hakkında hızlı ve doğal çözüm önerilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Domates Lekesi Nasıl Çıkar 

domates lekesi nasıl çıkar
domates lekesi nasıl çıkar
  • Domates Lekesi İçin Beyaz Sirke

Leke çıkarırken dikkat edilmesi gereken bir nokta kumaş dokusuna zarar vermeden lekeyi çıkarmaktır. Bu nedenle eğer sentetik kumaş yüzeyinde domates lekesi oluştuysa özellikle beyaz sirkeyi tercih etmelisiniz. Bunun için öncelikle lekenin üzerine beyaz sirkeyi dökün ve ovalayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra durulayın ve çamaşır makinesinde yıkayın. Lekenin kısa süre içinde yok olduğunu göreceksiniz.

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

  • Domates Lekesi İçin Bulaşık Deterjanı

Bulaşık deterjanları oldukça güçlü leke söktürücü olarak bilinir. Bunun için domates lekesinin üzerine bir miktar elde yıkama için özel olarak satılan sıvı bulaşık deterjanı damlatın. Parmak ya da tırnaklarınız ile nazikçe ovalayın. Soğuk su ile iyice durulayın. Leke kaldıysa işlemi bir kere daha tekrar edin. Ardından çamaşır makinesinde normal bir şekilde yıkayın.

  • Domates Lekesi İçin Oksijenli Su Ve Karbonat

Domates lekesini çıkarmak için öncelikle bir miktar oksijenli su ve karbonatı karıştırın ve macun kıvamına getirin. Ardından lekeli yüzeye nazikçe sürün ve ovalayın. 15 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın. Ardından normal şekilde deterjan ile yıkayın. Domates lekesinden kısa sürede kurtulacaksınız. Özellikle pamuklu kıyafetlerde oluşan domates lekesini çıkarmak için oksijenli su yöntemini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır

  • Domates Lekesi İçin Tuz

Domates lekesini çıkarmak için bir diğer yöntem olarak tuz gelmektedir. Domates sosunun oluşturduğu lekeyi akan su altında güzelce yıkayın. Soğuk su ile çıkarabildiğiniz kadar lekeyi çıkarmaya çalışın.  Ardından lekenin üzerine bir miktar tuz serpiştirin. Ve ovalamaya başlayın. 10 dakika kadar beklettikten sonra tekrar ovalayın ve ılık su ile durulayıp yıkayın. Domates lekesinden eser kalmayacağını göreceksiniz.

  • Domates Lekesi İçin Limon

Özellikle domates lekesi yünlü bir kumaş ve kıyafet üzerinde oluştuysa lekeyi çıkarmak için en ideal yöntem limondur. Limon uygulamasından önce lekenin üzerine tuz dökün ve ovalayın. Ardından yarım limonun içi ile lekenin yüzeyinde limonu gezdirin ve bastırarak ovalayın. Ya da limon suyuna batırılmış bir bez ile lekeyi silin. Kısa süre içinde lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkar

  • Kurumuş Domates Lekesi İçin

Kurumuş domates lekesini çıkarmak biraz daha zordur. Bunun için lekeyi çok bekletmeden hemen müdahale etmeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım. Ama yine de olan olmuş ve lekeye hemen müdahale edemediyseniz kurumuş domates lekesini çıkarmak için de bir yöntem var. Bunun için öncelikle kurumuş domates lekesini soğuk su ile yıkayın. Kalan leke üzerine bulaşık deterjanı damlatıp çitileyin. Ardından bir adet küp buz parçasını leke üzerinde gezdirin. Daha sonra beyaz sirkeyi leke üzerine döküp çitileyin. 10 dakika beklettikten sonra tekrar çitileyin ve soğuk su ile durulayın. Leke tamamen geçene kadar bu işlemleri tekrarlamaya devam edin.

Domates Lekesi Nasıl Çıkar Hızlı Çözüm

domates lekesi nasıl çıkar hızlı çözüm
domates lekesi nasıl çıkar hızlı çözüm

Aşağıdaki çözüm önerilerine ayrıca dikkat ederek domates lekesinden kısa sürede kurtulabilirsiniz…

  • Her türlü lekeye müdahale ederken olduğu gibi domates lekesine müdahale ederken de oldukça hızlı olun. Lekeyi bekletmeden ve kumaşın içine işlemeden çıkarmaya çalışmak her zaman daha kolay bir şekilde lekenin yok olmasını sağladığını unutmayın.
  • Lekeyi çıkarırken dikkat edilmesi gereken bir diğer yöntem de dokuma ya da kumaşın yapısına zarar veremden lekeyi çıkarmaktır. Bu nedenle yünlü kumaş, pamuklu kumaş ya da ipek gibi kumaş çeşitlerine en uygun yöntemleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Domates lekesinde en etkili mücadele için soğuk su tercih edin. Asla sıcak su ile lekeyi çıkarmayı ya da durulamayı yapmayın. Aksi halde leke kısa sürede geçmeyebilir ve kalıcı bir hal alabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA