Glutensiz Beslenme Nedir, Zayıflatır Mı

glutensiz beslenme nedir, zayıflatır mı
glutensiz beslenme nedir, zayıflatır mı

Glutensiz Beslenme Nedir

Son yıllarda birçok beslenme uzmanı ve diyetisyenin glutensiz gıdaların tüketilmesi ile ilgili tavsiyelerini görürüz. Sağlıklı beslenmek isteyen birçok kişinin de glutensiz gıdaları tercih ettiği bir gerçek. Özellikle kalp ve damar hastalıkları uzmanı Prof. Dr Canan Karatay glutenin zararları konusunda sürekli vurgu yapması ve gluten barındıran besinler hakkında bilgi vermesi glutensiz beslenme konusunda insanların daha da dikkatini çekti.

glutensiz beslenme nedir
glutensiz beslenme nedir

Gluten içermeyen besinlerin tüketilerek yapılan beslenme şekline glutensiz beslenme denir. Glutensiz beslenmede özellikle makarna, beyaz ekmek, simit ve diğer hamur işleri tüketilmez.

Bu yazımızda ağırlıklı olarak glutensiz beslenme hakkında bilgiler bulabileceksiniz. Glutensiz beslenmenin zayıflamaya etkisi olup olmadığını göreceksiniz. Yazımızın son bölümünde glutensiz beslenme listesi de bulabilirsiniz.Ancak önce gluten nedir kısaca bilgi verelim.

Gluten Nedir

Gluten tahıl grubunda bulunan arpa, buğday, çavdar gibi besinlerin içinde bulunan bir protein türüdür. Bu protein özellikle gluten alerjisi olan kişilerde bağırsak problemlerine, karın ağrısı ve mide sorunlarına yol açabiliyor. Ülkemizde de özellikle çölyak hastaları glutene karşı çok duyarlı oldukları için glutensiz tahılları tüketmesi tavsiye edilir. Glutensiz beslenme onlar için zorunlu bir beslenme şeklidir. Glutene karşı alerjisi olmayan kişiler glutenli gıdaları tüketirken mide ya da bağırsaklarında herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Ancak bazı kişiler teşhis edilmiş gluten alerjisi olmasa bile bağırsaklarında her yemek sonrası belirgin şişkinlik, gaz ve hazımsızlık şikayeti olmaktadır. Bu tür şikayetleri olan insanların da gluten duyarlılığı olduğu düşünülmekte ve glutensiz  beslenme ile sindirim problemleri çözülmektedir.

Glutensiz Beslenme Zayıflatır Mı

glutensiz-beslenme-zayiflatir-mi
glutensiz-beslenme-zayiflatir-mi

Gluten içeren besinlerin fazlaca tüketimi kilo alımına neden olur. Çünkü makarna, ekmek, simit ve diğer hamur işleri yapılırken içeriğinde beyaz un vardır. Beyaz un hem gluten içerir hem de karbonhidrat içeriği fazladır. Bu yüzden kilo alımına neden olur. Glutensiz beslenme düzenine geçen kişiler bu yüksek karbonhidratlı ve gluten içeren besinlerin tüketimini azaltarak kilo verirler. Glutensiz beslenme zayıflatır mı sorusunun cevabı da bu durumda evet denir çünkü bu besinlerin kilo yapıcı etkisi vardır.

Glutensiz beslenme ile rafine şeker ve karbonhidrat alımını azaltarak kilo vermek mümkün. Gluten içeren gıdaların tüketimi yerine daha fazla lif içeren ürünler tüketerek de kilo vermeye yardımcı olmak mümkün.

Glutensiz Beslenme Faydaları

Glutensiz yaşam tarzı ya da glutensiz beslenme faydaları ilk olarak bağırsak ve mide sağlığına iyi gelmektedir. Gluten içeren besinlerin tüketimini azaltmak sindirim sistemi ve bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Glutensiz beslenme tarzında özellikle  büyük marketlerde glutensiz un karışımları bulunmaktadır. Yapacağınız unlu karışımlarda glutensiz un karışımı ya da badem unu kullanabilirler.

Glutensiz Beslenme Diyeti

Aslında bu yaklaşıma glutensiz beslenme diyeti yerine sağlıklı beslenme demek daha doğru olur. Sağlıklı beslenmek isteyen ya da glutensiz beslenme diyeti yapmak isteyenler öncelikle beslenme alışkanlıklarında beyaz un, beyaz ekmek ve makarna, hamur işi (simit-börek-poğaça-pasta) gibi gıdaların tüketimi bırakmalıdır. Çünkü bu besinler bol miktarda gluten içermektedir.  Bunun yerine bol miktarda sebze, yumurta, peynir gibi faydalı proteinler içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda lif içeren gıdaları tüketebilirler.

Glutensiz Beslenme Listesi

Glutensiz beslenme düzenine geçmek isteyen herkesin merak ettiği konulardan birisi de gluten içermeyen besinler nelerdir ya da glutensiz beslenme listesidir. Glutensiz beslenme listesi için sabah ya da akşam öğünlerinde un ve hamur işleri gibi gluten içeren besinleri tüketmek yerine;

  • Kırmızı et- Balık ve tavuk eti
  • Meyve ve Fındık
  • Baklagiller ( Mercimek-nohut-kuru fasülye- bezelye)
  • Süt ve süt ürünleri ( Yoğurt- Peynir- Peynir çeşitleri- kaşar peyniri-mozeralla-parmesan peynir- beyaz peynir-tulum peynir)
  • Yağ grubu ( Hindistan cevizi yağı- susam yağı-ceviz yağı-badem yağı-saf zeytinyağı )
  • Tahıllar (kara buğday-pirinç-mısır-kinoa )
  • Sebzeler (Lahana- maydanoz-patlıcan-domates-soğan-sarımsak-karnabahar-marul-roka vb…)

Bunun yanı sıra, katı ve sıvı yağlar da gluten içermez ancak bu yağlar tüketilirken dikkatli olmakta yarar vardır. Özellikle kızartma yağların kalorisi oldukça yüksektir.

Gluten Zararlı Mı

Gluten özellikle beyaz unda fazlasıyla bulunan bir madde, sadece çölyak hastalarına değil uzun vadede bireylerin bağırsak, dolaşım ve sindirim sistemlerini olumsuz etkileyebilecek özelliklere sahip. Ayrıca gluten sindirim sisteminin daha kötü çalışmasına neden olduğu için dolaylı olarak kilo alımına da neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA