Glutensiz Diyet Nedir Faydaları Nelerdir

99
glutensiz diyet nedir, faydaları nelerdir
glutensiz diyet nedir, faydaları nelerdir

Glutensiz Diyet Nedir

glutensiz diyet nedir
glutensiz diyet nedir

Glutensiz diyet son zamanlarda ülkemizde de  çok sık yapılan diyet çeşitlerinden birisi olmuştur.Glutensiz diyet nasıl yapılır açıklamadan önce gluten nedir ona bakalım.

Gluten; Buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein türüdür. Bu protein hamuru birbirine bağlar ve pişerken kabarmasını sağlar. Hamurda bulunması nedeniyle de yediğimiz ekmek, poğaça, simit ve birçok hamur işi üründe gluten bulunuyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda glutenin inflamasyona neden olduğu gösterildi ve gluten 50’ye yakın hastalıkla ilişkilendirildi. Özbağışıklık hastalıklar, romatoid artrit, bağırsak hastalıkları, psikiyatrik problemler, depresyon, anemi, D vitamini eksikliği, kalp hastalıkları, kanser gluten ile ilişkisi olan hastalıklardan bazıları.

Glutensiz beslenme  modeline uymak bazı kişiler için tercih değil, zorunluluk olabiliyor. Bunun en önemli nedeni çölyak hastalığı. Çölyak hastalığı  ince bağırsağın gluten proteinine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Çölyak hastalığının belirtileri;  karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, yaşa göre kilo azlığı, kusma, iştahsızlık gibi belirtilerdir. Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ beslenmedir. Glutensiz diyeti günümüzde özellikle kilo vermek isteyen birçok kişinin tercih ettiği bilinmektedir. Özellikle son yıllarda glutensiz diyeti gluten alerjisi olmayan kişiler de tercih edebilmektedir.

Glutensiz Diyet Faydaları Nelerdir

glutensiz diyet faydaları nelerdir
glutensiz diyet faydaları nelerdir

Gluten duyarlılığı olmayan kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirerek, glutensiz beslenme modeline geçiş yapmaları ve  rafine unlardan üretilen gıdaları tüketmeyi bırakması  kilo kaybına neden oluyor. Glutensiz beslenme  şeklinde gluten yerine hangi gıdaları tüketmeye başladığınız da önem kazanmaya başlıyor. Glutenli  gıda kategorisinde yer alan rafine un ile yapılan gıdaları tüketmeyi bıraktığınız zaman, tercih olarak  nişastalı un ya da şekerli gıdalar  yediğiniz zaman kilo verme konusunda hiçbir yarar sağlamamış oluyorsunuz.

Glutensiz Gıdalar Nelerdir

Glutensiz beslenme  kişilerin yaşam tarzını belirliyor. Günlük yaşantımızda  yediğiniz rafine undan yapılmış gıdaları  beslenme alışkanlıklarından çıkararak glutensiz  beslenme şekline geçmede ilk adımı atmış oluyorsunuz. Özellikle son yıllarda “Gluten” içermeyen gıdalar üreten firmalar artış göstermeye başladı.  Ayrıca kendi evinizde rafine un yerine alternatif ve en önemlisi yeterli ölçüde  karabuğday unu kullanabilirsiniz.

Glutensiz gıdalar nelerdir; Mısır, pirinç, patates. Ancak  bu gıdalar  şeker içerdiği için de az miktarda tüketmekte yarar var. Kestane unu, nohut unu, üzüm  çekirdeği unu. Rafine un yerine tercih edebileceğiniz  bu un çeşitlerini büyük hipermarketlerden ya da çölyak ( Gluten duyarlılığı yüksek) hastalarına özel gıdalar satan yerlerden ulaşabilirsiniz. Yumurta, reçel, bal, sirke çeşitleri, domates ve tuz içeren salça, Tüm sebze, tüm meyve çeşitleri, bakliyatların tüm çeşitleri, kuru fasülye, mercimek, nohut, kırmızı mercimek, barbunya, soya fasülyesi, börülce, taze ya da dondurulmuş balık, ( Una bulanmamış ve yağda kızartılmamış )

Gluten özellikle  buğday türü tahıllarda bulunur. Nüfusun %’de 1’i yani her 100 kişiden biri gluten tüketimine bağlı çölyak hastalığından ötürü glutensiz beslenmek zorundadır.   Glutensiz beslenme genel anlamda  dengeli yapıldığı sürece  sağlıklı bir beslenme tercihidir. Beslenme alışkanlıklarınızdan en önemlisi hazır  gıdalardan uzak durmaktır.

Glutensiz Diyet Listesi

Genel olarak rafine unu beslenme şeklinden çıkarılarak yapılan glutensiz diyette aşağıda verilen  listeleri inceleyerek beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Kahvaltı

 • 1 omlet ya da haşlanmış yumurta
 • Yağsız peynir
 • Patates
 • Yeşil ve kırmızı biber, domates, salatalık

Ara Öğün

 • 1 orta boy meyve
 • Yoğurt
 • Mevsim salata, yağsız peynir

Ana Öğün

 • 1 bardak yağsız süt
 • Ana yemekte proteinden zengin içerik ( Izgara et veya tavuk, balık )
 • Esmer pirinç ile yapılmış pilav
 • 1 kase yeşil mercimek

Glutensiz yiyeceklerin içeriği proteinden fakir olduğu için uzun vadeli yapılan beslenme programı vücutta kas dokusunun erimesine neden olacaktır. Bunu önlemek için glutensiz beslenme programına geçildikten sonra beslenme tarzında hayvansal proteinden zengin olmasına dikkat edilmesi önemlidir. Kırımızı et, beyaz et ve balık tüketimi günlük olarak öğünlerde yer almalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA