Göbek Eriten Yiyecekler İçecekler Nelerdir

göbek eriten yiyecekler, içecekler nelerdir
göbek eriten yiyecekler, içecekler nelerdir

Göbek Eriten Yiyecekler İçecekler Nelerdir

Spor ve diyet yaparken erimesi en zor bölgelerden birisi de göbek yağlarıdır. Bir çok kadının ortak şikayet noktası göbek yağlarının kısa sürede erimemesidir. Göbek yağlarından kurtulmak için  yediğimiz besinlerin önemi de çok büyüktür. Amerika’da beslenme uzmanlarının yaptıkları son araştırmalara göre bazı besinlerin göbek yağlarının erimesi için çok etkili olduğu ispatlanmıştır. Günlük yaşantımızda beslenme düzenimize dikkat ederek göbek yağlarından kurtulmak mümkün. Ayrıca göbek ve karın bölgesinde biriken yağlar bizi sadece estetik açıdan değil sağlığımız için de olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar bel ve karın yağlanmasının kalp  hastalıkları olmak üzere bir çok sağlık sorununa neden olabileceğini gösteriyor. Siz de çok geç olmadan göbek yağlarınızda kurtulmak istiyorsanız; göbek yağlarının erimesine yardımcı yiyecekleri daha fazla tüketebilirsiniz.  Peki hangi besinler göbek bölgesinde daha fazla yağ yakıcıdır ve metabolizmayı hızlandırır hepsini  bu yazımızda aktaracağız.

göbek eriten yiyecekler
göbek eriten yiyecekler

Elma Sirkesi : Yemeklerinizde ve salatalarınızda bol bol elma sirkesi kullanın. Elma sirkesi yağ depolanmasını önler ve yağ yakımını hızlandırma etkisi vardır.

Armut : Lif zengini bir meyve olan armut aynı zamanda çok düşük kalorilidir. Lifli gıdaların başında gelen armut açlık hissini azaltır ve göbek bölgesinde yağ birikmesini engeller.

Ay Çekirdeği : Doymamış yağ içeren ay çekirdeği göbek yağlarınızdan kurtulmanız için yardımcı bir besindir.

Muz : Muz tam bir potasyum zenginidir. Potasyum metabolizmayı hızlandırır ve vücudun ödem tutmasına engel olur.

Çilek : Çilek bol miktarda antioksidan içerir. Kalp krizine iyi gelir ve yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Çilek tokluk hissi yarattığı için yağ yakımına yardımcı olur.

Yoğurt : Yoğurdun sindirimi karbonhidratlardan daha uzun sürer ve tokluk hissi verir. Bol miktarda probiyotik içerir ve şişkinliği azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler.

Salatalık : Salatalık yeme isteğini bastırır ve en düşük kalorili besinlerin başında gelir. Yüksek miktarda su içerir ve bu özelliğinden dolayı doğal bir idrar söktürücüdür. Salatalığın lif oranı da yüksektir ve sindirime yardımcı etkisi vardır tokluk hissi verir.

Ananas : Ananasın sindirime yardımcı özelliği vardır. Mide yanmalarına ve mide ekşimesine iyi gelir. Ara öğünlerde tüketerek şeker ihtiyacınızı karşılayabilir böylece daha az kalori alırsınız.

Karalahana : Lif ve su içeriği yüksek bir besin olan karalahana vücudunuzda toksinlerin atılmasına yardım eder, ödem oluşumunu engeller. Kalsiyum ve potasyum zengini karalahana düşük kalorili bir besin olarak göbek yağlarından kurtulmanıza yardım eder.

Limon : Limon yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı gıdaların başında gelir. Salata ve çorbalara limon sıkarak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Göbek Eriten Yiyecekler ve İçecekler

göbek eriten yiyecekler ve içecekler
göbek eriten yiyecekler ve içecekler

Göbek yağlarınızı eritirken size en çok yardım edecek sıvının su olacağından emin olabilirsiniz.  Diyette olun ya da olmayın günlük hayatınızda metabolizmanızı hızlandırmak ve yağ yakımını arttırmak için günlük en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Ayrıca ilgini çekeceğini düşündüğümüz su diyeti nasıl yapılır yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Protein Tüketin 

Göbek yağlarınızı eritirken beslenme düzeninizde protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Proteinler kas oluşumuna yardım eden besinlerdir. Tavuk eti, yeşil mercimek, süt, peynir,yumurta, yoğurt, ceviz, yulaf tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın 

Karbonhidratlar vücudumuz için yararlı vitaminler olmakla birlikte aşırı tüketildiği zaman vücudumuz tarafından kolay yakılamayan vitamin grubundadır. Hemen yağa dönüşürler göbek ve bel çevresinde birikirler. Göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız karbonhidrat tüketimini azaltmalısınız. Şeker, hamur işi, beyaz pirinç, soslu makarnalar, beyaz ekmek, pastanede üretilen unlu mamuller, kızartmalar, paketli hazır gıdaların tüketimini azaltın, yapabiliyorsanız hiç tüketmeyin.

Uyku Düzeni Önemli 

Uykunun insan vücudu için önemi sanıldığından da fazla. Uyku büyüme hormonu salgılayarak vücudun kendisini yenilemesini sağlıyor ve günü daha sağlam ve dinç geçirmenize neden oluyor. Ancak yetersiz ve düzensiz bir uyku alışkanlığınız varsa vücut daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyuyor. Bütün bu sebeplerden dolayı yeterli ve kaliteli şekilde uyumalısınız.

Şeker Tüketimini Azaltın 

Aslında şekeri hayatınızdan tamamen çıkarın dememiz daha doğru bir öneri olacaktır. Çünkü günlük yaşamımızda sebze ve meyvelerden ihtiyacımız olan en doğal şeker ve enerjiyi alıyoruz. İşlenmiş ve rafine edilmiş şekerli gıdalar göbek ve bel çevresindeki yağlanmayı hızlandırdığı gibi obezitenin de tetiklenmesine neden oluyor. Bütün bu olumsuz nedenlerden dolayı göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız şekeri hayatınızdan çıkarmalısınız.

Göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için en büyük yardımcılardan birisi de yoğurt kürü olacaktır. Yoğurt kürü vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmakla birlikte tokluk hissini arttırarak daha fazla yemek yeme isteğinizi de azaltacaktır. Yoğurt kürünün etkisini görmek için en az 2 hafta boyunca düzenli olarak her gece uyumadan önce yemelisiniz.

Yoğurt Kürü Malzemeleri  

1 kase yoğurt

1 tatlı kaşığı kuru nane

Yarım limon suyu

1 yemek kaşığı nar

Malzemelerin hepsini karıştırın ve geceleri uyumadan önce tüketin.

Göbek Eriten Çay

Göbeğinizde biriken yağlardan kurtulmak istiyorsanız bedeninize yardım edin ve yeşil çay tüketin. Yeşil çay vücudunuzun yağ tutmasını engeller, metabolizmayı hızlandırır  ve vücudunuzda ödem ve toksinlerin idrar ile dışarı atılmasını sağlar. Yeşil çayın faydalarını ayrıntılı olarak incelediğimiz ve yeşil çay zayıflatır mı sorusuna cevap aradığımız yazımızı da okuyabilirsiniz.

AYRICA BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir

Nasıl Kilo Veririm? Kalori Hesabı Yaparak Kilo Vermek Mümkün Mü?

Tok Tutan Yiyecekler Hangileridir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA