Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

göz çevresi bakımı nasıl yapılmalı
göz çevresi bakımı nasıl yapılmalı

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı

Özellikle yaşla birlikte göz çevresinde koyu halkaların ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı görülür. Bu bölge, insan vücudunu saran derinin en ince olduğu yerdir. Bu yüzden hidrasyon kaybı ve bakımsızlık gibi çeşitli nedenlerle erkenden tahriş olabilir. Unutmayın ki göz çevresi özel bir bakıma ihtiyaç duyar.

Bu yazımızda göz çevresi bakımının nasıl yapılacağına dair bazı bilgileri sizler için derledik. Göz çevresi bakımı nasıl yapılır ve göz çevresi bakımında nelere dikkat edilmeli merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Göz Çevresi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

göz çevresi bakımında nelere dikkat edilmeli
göz çevresi bakımında nelere dikkat edilmeli
  1. Göz Çevresinde Yüz Kremi Kullanılır Mı?

Genel olarak bu bölgede yüz kremleri kullanılamaz. Yüzde kullanılmak için üretilen kremlerde bazı aktif maddeler bulunur ve bu maddeler göz çevresini tahriş edici olabilir.

Bu bölgeye özel olarak üretilen göz çevresi kremleri, nemlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda bu kremler kırışıklık önleyici, antioksidan ve iltihap önleyici işlevlere de sahiptir.

Göz çevreniz için bir bakım kremi almak istiyorsanız öncelikle bu kremi hangi ihtiyacınız için alacağınızı bilmelisiniz. Alacağınız kremin göz çevresindeki koyulukları giderici, şişlikle mücadele eden ve nemlendirmeyi destekleyen aktif bileşenlere sahip olup olmadığını incelemelisiniz. Örneğin C vitamini, bu tür kremlerde mutlaka aramanız gereken bir bileşendir.

  1. Göz Kremi Nasıl Uygulanmalı?

Göz çevresini korumanız ve ona iyi bakmanız için, kullanacağınız kremleri aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alarak uygulamalısınız:

  • Alkol içeren, tahriş edici bakım ürünlerini kullanmayın.
  • Tüm makyajınızı yüzünüzden çıkarmadan kreminizi kullanmayın.
  • Kremi göz çevresine sürerek yüz bakımı rutininize başlayın.
  • Kremi sürdükten 3 ila 5 dakika sonra aynı bölgeye mineral güneş kremi de sürün.
  • Mümkün olduğunca geniş bir güneş gözlüğü takın.
  1. Göz Çevresinde Oluşan Kırışıkların Önüne Nasıl Geçilir?

Bunun için göz çevresini kırıştıran sebeplerin neler olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu sayede neyle mücadele etmemiz gerektiğinin farkında olmuş oluruz. Dermatologlar, yaşlanma haricinde göz çevresinin kırışmasına sebep olarak iki önemli faktörün rol oynadığını ileri sürmektedir; lokal hidrasyon kaybı ve cildi zorlayıcı kas hareketlerinin sürekli tekrar edilmesi…

Göz çevresinin sıkılığını yeniden kazanmak için kırışıklık ve yaşlanma karşıtı göz bakım kremlerine yatırım yapmalısınız.

  1. Koyu Halkalarla ve Göz Altı Torbalarıyla Nasıl Mücadele Edilmeli?

Uykusuz geceler, yorgunluk, stres, kötü alışkanlıklar, sağlıksız beslenme ve yetersiz su içme, göz çevresinde koyu halkaların oluşmasına ve göz altı torbalarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ancak bu soruna başka faktörler de sebep olabilmektedir.

Sebepler çok faktörlüdür: Genetik, pigmentasyon bozukluğu ve vasküler birtakım sorunlar bu faktörler arasındadır. Dermatologlar, sorunun meydana gelme sebeplerini araştırarak uygun olan kremler, lazer yöntemleri, darbeli ışık ve hatta dolgu maddeleri ile tedavi yoluna gidebilir.

Günün herhangi bir saatinde uygulayabileceğiniz ve bakışınızı canlandırmaya yarayacak, koyu halkaları gizleyecek, göz torbalarının meydana gelme risklerini azaltacak ve bölgedeki yorgunluk belirtilerini ortadan kaldıracak etkili bir göz çevresi kremini sürekli yanınızda bulundurmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA