Göz Seğirmesi Neden Olur Nasıl Geçer

göz seğirmesi neden olur, nasıl geçer
göz seğirmesi neden olur, nasıl geçer

Göz Seğirmesi Neden Olur  

Göz seğirmesi hayatımızın bir döneminde yaşanmış bir göz sorunudur. Göz seğirmesi; göz damarlarının istemsiz olarak kasılmasıdır. Göz seğirmesi olan kişiler sorunu göz kapağında bir damarın sürekli atması şeklinde tarif ederler.  Göz seğirmesinin tıbbi ismi miyokimi’dir. Göz seğirmesi kişiyi oldukça rahatsız eden sinir bozucu göz kapağı kasılmasıdır. Göz seğirmesi genellikle yorgunluk ve mevsim alerjisinden kaynaklı olur. İstemsiz göz seğirmesi herhangi bir anda başlayabilir ve bazen birkaç dakika sürer ve geçer. Ancak daha uzun süren göz seğirmeleri de olabilir. Uzun süren göz seğirmeleri günlerce hatta haftalarca sürebilir. Uzun süren göz seğirmesi ihmal edilmemelidir ve göz doktoruna başvurulmalıdır.

Uzun süren göz seğirmesi göz kapağının tahriş olmasından ya da korneanın iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Uzun süre devam eden göz seğirmeleri göz kapağını kapatabilir.

Göz Seğirmesi Nedenleri

göz seğirmesi nedenleri
göz seğirmesi nedenleri

Göz seğirmesi nedenleri arasında stres ve yorgunluk en sık görülen nedenleridir. Bu sebepten dolayı meydana gelen göz seğirmesi kısa süreli olur ve kendiliğinden geçmektedir. Göz seğirmesi hakkında toplumumuzda bazı batıl inançlar da söz konusudur. Örneğin sağ gözün seğirmesinde sağlıkla, sol gözün seğirmesi ise varlık ve kazanç olarak yorumlanır. Bir diğer inanış sağ göz seğirmesi hayır, sol göz seğirmesi uğursuzluktur. Ancak göz seğirmesinin bu inançlarla bir ilgisi yoktur. Göz seğirmesine neden olan bazı durumlar şunlardır;

Stres; Stres tüm vücudu etkileyen olumsuz bir faktördür. Özellikle uzun süre bilgisayara bakmak ya da kitap okumak ve ya ders çalışmak gözü yorar. Aşırı stres de buna eklenince göz seğirmesi yaşanır. Stresi yönetmek ve stresle başa çıkabilmek göz seğirmesini de azaltır.

Vitamin Eksikliği; Göz seğirmesine neden olan faktörlerden birisi de vitamin eksikliğidir. Özelikle magnezyum eksikliğidir. Magnezyum eksikliğini kan tahlili ile öğrenmek mümkündür. Magnezyum eksikliği sadece göz seğirmesi değil  başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. Magnezyum vitamini için ıspanak ve badem bol tüketilmelidir.

Göz Yorgunluğu; Bilgisayar ekranına uzun saatler bakmak, güneş gözlüğü kullanmadan güneşe bakmak, uzun süre kitap okumak gözü ve göz kapaklarını yorar. Aynı zamanda göz kasları da yorulur ve göz seğirmesi oluşabilir. Bunun için belirli aralıklarla gözü dinlendirmek gerekir. Okumaya ara vermek ya da bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşmak olası göz seğirmesinin önüne geçer.

Göz Kuruluğu; Göz kuruluğu gözün nemsiz kalmasıdır ve göz kaslarını yorar. Lens takmak, ileri yaş ve uzun süre bilgisayara bakmak göz kuruluğuna neden olabilir ve göz seğirmesine yol açar.

Gözde Alerji; Göz alerjisi de önemli bir göz sorunudur. Özellikle polen ve toza alerjisi olan gözler, göz seğirmesine daha müsaittir. Göz alerjisi ve göz seğirmesinden kurtulmak için doktor kontrolünde göz damlası kullanılabilir.

Göz hastalıkları; Miyop, astigmat, büyük numaralı gözlük kullanmak, gözlük numarası değişimi göz seğirmelerini tetikler. Göz kusurlarından kaynaklanan seğirme uzun süren rahatsız edici seğirmelerdir.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

göz seğirmesi nasıl geçer
göz seğirmesi nasıl geçer

Göz seğirmesi; Göz yorgunluğu ya da stresten kaynaklanıyorsa kısa sürelidir ve genelde müdahale gerekmeden kendiliğinden geçer. Göz seğirmesi nasıl geçtiği konusunda tıbbi araştırmalar henüz yoktur. Göz seğirmesini kısa sürede geçirmek için kasılmaya karşı bazı uygulamalar yapmak gerekir. Göz seğirmesini geçirmek için göz kapağına soğuk kompres yapılabilir. Göze yapılacak olan ılık ya da soğuk kompres seğirmeye neden olan kasılmaları yatıştırır.

Göz seğirmesi stresten kaynaklanıyorsa stresten uzak kalmak, alkol tüketimini azaltmak gerekir. Göz yorgunluğu göz seğirmesini tetikleyen bir faktördür ve gözler uykuda dinlenir bunun için düzenli uykunun alınması gerekir.

Göz Seğirmesinde Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Göz seğirmeleri genellikle kısa süreli ve kendiliğinden geçen kasılmalardır. Göz seğirmesi şikayetinden dolayı doktora başvuranlar çok azdır. Ancak göz seğirmesi 1 haftadan uzun süredir devam ediyorsa ve göz kapağı kapanma durumuna gelmişse acilen göz doktoruna başvurulması gerekir. Ayrıca göz seğirmesi ile birlikte gözde kızarıklık ve şişme ya da akıntı gibi şikayetler oluyorsa göz doktoruna başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA