Graviola Nedir Faydaları Nelerdir Zararları Var Mıdır

graviola nedir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır
graviola nedir, faydaları nelerdir, zararları var mıdır

Graviola Nedir

graviola ağacı
graviola ağacı

Tropik meyvelerden biri olan graviola ülkemizde de son dönemlerde tüketilmeye başlandı. Tarçın elması olarak da bilinen graviola birçok ürüne tat ve aroma verici olarak da kullanılmaktadır. Graviola meyvesi  graviola ağacında yetişir ve bu ağacın yüksekliği yaklaşık 25- 30 metreye kadar yükselir. Ağacın meyveleri 30 cm çapında kabukludur ve kabuğu acıdır. Ancak kabuğun altındaki meyve oldukça tatlı bir aromaya sahiptir. Tropikal bir meyve olan graviola Güney Amerika, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde sıklıkla tüketilmektedir. Graviola meyvesi bol miktarda C vitamini içerir ve kalsiyum, fosfor, bakır gibi mineraller bakımından da oldukça zengindir.

Graviola Meyvesi

graviola nedir
graviola nedir

Graviola ananas, avokado gibi tropik bir meyvedir, ülkemizde yetişmemektedir. Graviola meyvesi ithal edilmektedir ve büyük marketlerde, organik tarım ürünlerinin satıldığı mağazalardan bulunabilmektedir. Graviola meyvesi ülkemizde son zamanlarda giderek popüler olan bir meyvedir. Bunun nedenleri arasında graviola meyvesinin içerdiği faydalarıdır. Graviola meyvesi; ateş, mide rahatsızlıkları, solunum yolu hastalıkları ve öksürük gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmakta ve bağışıklık sisteminin güçlendirmektedir. Graviola meyvesinin içinde bulunan asetogenin maddesinin kanser hastalığına yakalanma riskini azalttığı bilinen faydaları arasındadır. Graviola meyvesinin yaprakları da oldukça faydalıdır. Yapraklarından çay yapılarak içilmesi bağışıklığa olumlu etki ederek sağlık için fayda sağlamaktadır.

Graviola Faydaları Nelerdir

graviola faydaları nelerdir
graviola faydaları nelerdir

Graviola meyvesi ile ilgili yapılan araştırmalara göre; kanser hücrelerini yavaşlattığı saptanmıştır. Amerika’da yapılan bir araştırmada graviola meyvesinin kanser ile ilişkisine bakıldığında oldukça şaşırtan sonuçlara varılmıştır. Araştırmada gravioladaki bileşenlerin kanserli hücrelerin yavaşlamasına etki ettiği ve durdurduğu görülmüştür. Meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini de azaltan graviola meyvesi, vücudu bakterilere karşı da korumaktadır. Graviola meyvesi faydaları;

Kanser Hücreleri İle Savaşır; Sitotoksik bileşeni ile graviola, kanserli hücrelerin yok edilmesinde oldukça yardımcıdır. Ayrıca bu madde kanserli hücrelerin yayılmasını da engeller. Yapılan araştırmalara göre kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarından 10.000 kat daha fazla etkin olduğu saptanmıştır.

Bakterilere Karşı Korur; Bakteriler her an her yerde insan sağlığını tehdit eder. Bağışıklık sisteminin güçlü olması bakterilere karşı korunmada oldukça etkilidir. Graviola içinde bulunan antiseptik bileşenler sayesinde bakterilerden korur ve enfeksiyon temelli hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Depresyon; Graviola meyvesinde bulunan alkaloidler maddesi insan sağlığı üzerinde rahatlık veren ve kontrol mekanizmasını güçlendiren etki göstermektedir. Graviola meyvesi ayrıca serotonin hormonunu güçlendirerek mutluluk verir ve ruh durumunu güçlendirir.

Bağışıklık Sistemi; Graviola meyvesi kanserli hücrelerin yok edilmesinde fayda sağlarken, bir diğer faydası da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Graviola meyvesi doğal bir enerji kaynağıdır ve saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi vitaminsizlikten kaynaklanan etkilerin azalmasında etkilidir.

Graviola Yaprağı Çayı

graviola çayı
graviola çayı

Graviola meyvesinin yaprakları da meyvesi kadar faydalıdır. Graviola yapraklarından kaynatılarak çayı yapılır. Graviola yaprağından çay yapmak için; Bir miktar sıcak suyun içine graviola yaprakları eklenir ve demlenmesi için 20 dakika beklenir. Daha sonra süzülen graviola çayı içmek için hazırdır.

Graviola Zararlı Mıdır, Yan Etkileri

Graviola ile ilgili merak edilen konulardan birisi de yan etkileri ve graviola zararlı mıdır sorularıdır. Graviola zararları hakkında henüz net bir araştırma olmasa da bazı kişiler için yan etkiler gösterebilmektedir. Graviola tüketmesi sakıncalı olanlar ya da yan etki gösterebilecek durumlar nelerdir, gelin şimdi son olarak bunlara bakalım;

Hamilelerin graviola tüketmesi önerilmez, çünkü rahim kasılmalarını tetikleyebilir.

Emziren annelerin graviola tüketmesi sakıncalıdır.

Graviola parkinson gibi beyin hücrelerinin zarar gördüğü hastaların tüketmemesi gereken bir meyvedir. Parkinson hastalarında beyin hücrelerine olumsuz etki edebilir.

Tansiyon hastaları, kronik rahatsızlıkları olanlar ve ilaç kullananların da graviola tüketmemesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA