Gül Hastalığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer

gül hastalığı nedir, neden olur, nasıl geçer
gül hastalığı nedir, neden olur, nasıl geçer

Gül Hastalığı Nedir

Açık tenlilerde görülme riski daha yüksek olan gül hastalığı bir cilt hastalığıdır. Roza veya Rosacea olarak da bilinen gül hastalığı cilt üzerinde iltihaplı kızarıklıkların meydana gelmesidir. Gül hastalığı genellikle yüz bölgesinde,sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelebilir. Gül hastalığı bulaşıcı değildir. Mevsim geçişlerine bağlı olarak bahar aylarında alerjik bünyelerde görülür. Gül hastalığı yoğun stres nedeniyle de oluşabilir. Kadınlarda gül hastalığı görülme oranı daha fazladır. Gözle fark edilen belirtiler gösteren gül hastalığı, kısa sürede tedavi altına alınabilir. İhmal edilen ve tedavi edilmeyen gül hastalığı bakteri ve virüslerin oluşumuna neden olarak bölgeyi yaraya çevirebilir.

Gül hastalığı 10 ve 45 yaş aralığında cilt üzerinde görülen bir deri hastalığıdır. Gül hastalığı bakteri ve virüslerden kaynaklanmaz. Alerjik bir hastalık da değildir. Ancak bazı hassas bünyelerde bahar alerjisi gül hastalığını tetikleyebilir. Deride kırmızı kabarcıklar ve döküntüler şeklinde görülen gül hastalığı bulaşıcı değildir. Kişiden kişiye bulaşmayan gül hastalığı stres ve yorgunluk nedeniyle bazı bünyelerde görülür. Gül hastalığının neden olduğu lezyonlar, yüz, göğüs, sırt, kol ve bacak bölgelerinde görülür. Kızarık bir yama şeklinde deride kabarcıklar oluşur ve kızarıklıklar daha sonra lekeye dönebilir. Deri döküntüsü her kişide görülmez.

Gül Hastalığı Neden Olur

gül hastalığı neden olur
gül hastalığı neden olur

Gül hastalığının nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Gül hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalarda alerjik ya da bakterilerin neden olduğu bir hastalık olmadığı ortaya çıkmıştır. İç hastalıkları ile ilgili bir bağlantısı olmayan gül hastalığının temel nedeni; Stres ve kaygı bozukluğudur. Gül hastalığına neden olan bazı risk faktörleri vardır. Hassas bir cildin normal bir cilde göre gül hastalığı yaşama riski daha yüksektir. Güneşin zararlı ışınları gül hastalığı riskini arttır.

Genetik Faktörler; Gül hastalığı riskini artıran faktörlerden birisi de genetik yatkınlıktır. Ailesinde gül hastalığı olan kişilerde gül hastalığı görülme riski daha yüksektir. Gül hastalığı deri altındaki kan damarlarının aşırı şişmesi sonucu meydana gelir yoğun egzersiz, stres ve güneşin zararlı ışınları gül hastalığı riskini yükseltir.

Gül Hastalığı Belirtileri

Gül hastalığı cilt üzerinde gözle fark edilen belirtiler gösterir. Gül hastalığında en sık görülen belirti; cilt üzerinde yama şeklinde kızarıklıkların görülmesidir. Bu kızarıklıklar kısa sürede yayılabilir ve şiddetli kaşıntılar görülebilir. Kaşıntılar aralıklarla devam eder ve bir süre sonra kaşıntılar durabilir. Cilt üzerinde kaşıntılardan sonra döküntüler meydana gelir. Döküntülerden sonra kızarık olan bölgeler şişer ve yine kaşıntılar görülebilir. Gül hastalığının belirtileri diğer cilt hastalıkları belirtileri ile benzerlik göstermesinden dolayı, gül hastalığı tanısı konması için dermatoloji uzmanı tanısı gerekir. Gül hastalığı tanısı dermatoloji uzmanının tetkik ve muayenesi ile kısa sürede konur.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer

gül hastalığı nasıl geçer
gül hastalığı nasıl geçer

Gül hastalığı tanısı konduktan sonra, gül hastalığından kaynaklanan kızarıklık ve kaşıntıların geçmesi için cilt üzerine sürülen kremler uygulanır. Gül hastalığını geçirmek için günlük hayatta bazı önlemlerin alınması da oldukça faydalıdır. Gül hastalığı olan kişilerde belirtiler gösterdikten sonra güneşin zararlı ışınlarının olduğu saatlerde cilt direkt güneşe maruz bırakılmamalıdır. Gül hastalığı alkol ve sigara tüketiminden olumsuz etkilenir. Gül hastalığı olan kişiler alkol ve sigara tüketiminden uzak durmalıdırlar.

Gül hastalığını daha kısa sürede geçirmek için şifalı besinlerin de tedavi edici özelliği vardır.

Gül hastalığına ne iyi gelir; 

Sarımsak; Soğangiller ailesinden gelen sarımsak doğal antibiyotik içeren besinlerden birisidir. Sarımsak gül hastalığının tetiklediği iltihaplanmayı azaltır ve kızarıklık ve tahrişlerin kısa sürede geçmesine yardımcı olur.  Gül hastalığının kısa sürede geçmesi için her sabah bir diş çiğ sarımsak çiğneyip yutulabilir.

Çay Ağacı Yağı; Cildi rahatlatan etkisi olan çay ağacı yağı, gül hastalığının neden olduğu kızarıklık ve tahrişlerin kısa sürede geçmesini sağlar. Gül hastalığının olduğu bölgeye çay ağacı yağı günde 2 defa masaj yapılarak yedirilir.

Aspir Yağı; Aspir yağı tahriş olmuş cildin iyileşmesini sağlayan etkiye sahiptir. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak günde 2 defa gül hastalığının neden olduğu kızarıklık olan bölgeye sürülür.

Aloe Vera; Cilt üzerinde iyileştirici etkisi olan bitkilerden aloe vera birçok kozmetik ürününün de etken maddesidir. Aloe vera yağı ya da aloe vera yağından çıkarılan jel ile  gül hastalığının  tahriş ettiği bölgeye masaj olarak sürülmesi gül hastalığının kısa sürede geçmesini sağlar.

Gül hastalığı olan kişiler, hastalığın riskini arttıracak risklerden uzak durmalıdır. Alkol tüketimi en aza inmeli mümkünse alkol kullanımı bırakılmalıdır. Güneşin zararlı ışınları olan UV ışınlarının en dik geldiği saatler ola 11:00-15:00 saatleri arasında cilt güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Sık sık cilt havalandırılmalı, ciltte tahrişe neden olmayan pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Ilık su gül hastalığının neden olduğu kızarıklıkların da daha çabuk geçmesini sağlar.

Stresten Uzak Durulmalıdır; Gül hastalığının en önemli nedeni strestir. Stresten uzak durulmalı ve hafif tempolu yürüyüşe çıkılarak stres kontrol altına alınmalıdır.

Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığının kesin tedavisi yoktur. Kızarıklık ve kaşıntıların geçmesi için doktor krem verebilir. Eğer kızarıklıklar yoğun değilse, kendiliğinden geçmesi beklenir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA