Gül Suyunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

gül suyunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır
gül suyunun faydaları nelerdir, nasıl kullanılır

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir

Çok eski çağlardan beri kullanılan bakım ürünlerinden biri olan gül suyunun faydaları oldukça fazladır. Gül suyu gül yapraklarının damıtılması ile elde edilir. Gül suyunun faydaları başta cilt olmak üzere, sağlık ve güzellik alanlarında oldukça fazladır.Piyasada pek çok markanın gül suyu satılmaktadır. Üstelik gül suyu diğer kimyasal bakım ürünlerine göre oldukça uygun fiyatlıdır. Ancak gül suyu için dikkat edilmesi gereken nokta %100 saf olmasıdır. Özellikle satın alırken gül suyunun saf olmasına dikkat edilmesi önerilir. Gül suyu gülün rahatlatıcı ve uyarıcı kokusu ile birlikte başta cilt olmak üzere, kalp sağlığı ve sindirim sistemi gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır. 

Gül suyunda bulunan antioksidanlar cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar, ayrıca iyi bir antibakteriyel olan gül suyu cildi toksinlerden arındırır.

gül suyunun faydaları nelerdir
gül suyunun faydaları nelerdir

Gül Suyunun Faydaları

 • Gül suyu yemeklerde kullanılarak sindirime yardımı olur. Bağırsakları temizleyerek kabızlık gibi sorunların geçmesine yardımcı olur.
 • Solunum yollarında tıkanıklık gibi bir sorun yaşıyorsanız gülün ferahlatıcı kokusundan yararlanabilirsiniz. Kurutulmuş gül yapraklarını sıcak suda demleyerek suyunu süzüp günde 1 bardak içmeniz ferahlamanızı sağlayacaktır.
 • Ferahlatıcı kokusu ve özleri sayesinde baş ağrısını dinlendirir. Baş ağrısı yaşadığınız zaman alnınıza gül suyu ile masaj yaparak ağrıların hafiflediğini hissedebilirsiniz.
 • Gül suyunu ağız kokusu için de kullanabilirsiniz. Kötü ağız kokusunu gidermek için yarım çay bardağı gül suyunu ağızda çalkalayıp gargara yaparak tükürün. Daha ferahlatıcı bir ağız kokusu oluşmasını sağlar.
 • Gül suyunu günlük bakım rutininize ekleyip düzenli olarak kullandığınızda faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. Gül suyu doğal bakım ürünlerinin başında gelmektedir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyunun en çok cilde faydası vardır. Tarih boyunca gül suyu kadınların en çok kullandığı bakım ürünlerinden olmuştur. Siz de günlük bakım rutininize ekleyerek gül suyunun doğal mucizesinden yararlanabilirsiniz.

 • Gül suyu ciltte oluşan kızarıklıkları azaltır.
 • Gül suyu E ve B vitamini içerir. Bu vitaminler cildi besler ve sıkılaştırıcı tonik etkisi yapar.
 • Cildin parlaklık kazanmasını sağlar. Cildi tahriş etmeden temizler.
 • Gül suyu cildin kolajen yapısını koruyarak cildin yaşlanma hızını yavaşlatır.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır, cildi nemlendirir.
 • Ciltte biriken yağı temizler ve cildin tıkanmış gözeneklerini açar.
 • Akne ve sivilceler için doğal temizleyicidir. Sivilcelerin daha çabuk kurumasına etki eder.
 • Gül suyu mat ciltlerin parlaklık kazanmasını sağlar.
 • Ciltte bulunan siyah noktaları azaltır.
 • Düzenli olarak gül suyu kullanmak cildin ph seviyesini korur.
 • Gül yaprakları doğal antioksidan içerdiği için cilt hücrelerini besler ve cildin erken kırışmasını önler.
 • Gül suyu kan dolaşımını hızlandırarak selülit oluşmasını engeller.
 • Yüz şişkinliğini azaltır ve göz altı morluklarının azalmasını sağlar.
 • Cildin pul pul kuruyan yüzeylerini nemlendirir ve canlılık kazandırır.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır

Gül suyunun bilinen faydalarından yararlanmak için tek yapmanız gereken gül suyu satın almaktır. Eğer kendi evinizde gül suyu yapmak isterseniz de rahatlıkla gül suyu yapabilirsiniz. Gül suyunun yapılışına geçmeden önce gül suyu nasıl kullanılır kısaca açıklayalım. 

Gül suyunu cildiniz için kullanmak isterseniz; Bir parça pamuğa oda sıcaklığında bulunan gül suyundan damlatın ve cildinize uygulayın.

Gül suyunu kullanmadığınız temiz bir sprey şişesinin içine koyarak cildinizi tazelemek için cildinize cilt spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Sıcak yaz aylarında yüz şişkinliğini azaltmak ve cildin ferahlamasını ve tazelenmesini sağlamak için gül suyunu buzdolabı kalıplarına gül suyu dökerek buzlukta dondurunuz. Daha sonra buz kalıbından çıkaracağınız gül suyu kalıbını cildinize nazik hareketlerle eriyene kadar uygulayabilirsiniz.

Gül suyu güneş yanıklarını iyileştirmek için de kullanılır. Bunun için güneş yanığı olan bölgeye gül suyunu sürebilirsiniz.

Doğal nemlendirici olan badem yağı ile birlikte karıştırarak cilt için ferahlatıcı bir nemlendirici hazırlayabilirsiniz.

Gül Suyu Nasıl Hazırlanır

gül suyu nasıl kullanılır
gül suyu nasıl kullanılır

Eğer imkanınız varsa gül suyunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için toplayabildiğiniz kadar gül  yaprağı toplayın ve su dolu bir tencerenin içinde kaynatın. Gül suyunu hazırlamak için kullanılan suyun saf ve temiz su olmasına özen gösterin.

Gül suyu nasıl hazırlanır; 

Gül yaprakları ve saf su ile dolu tencere artık ısınmaya ve su kaynamaya yakın hale geldiğinde ateşin altı kısılmalıdır. Kısık ateşte 10 dakika daha kaynamaya devam edebilir. Ancak kesinlikle buharlaşma olmamalıdır. Kaynama noktasına gelip buharlaşan gül suyundan faydalı özler yok olabilir.

Kısık ateşte hazırlanan gül suyunu ateşten alarak yaklaşık 1 saat dinlendirin ve ardından süzün. İşte gül suyunuz hazır. Süzdüğünüz gül suyunu cam bir şişede muhafaza edebilirsiniz. Ev yapımı ve doğal gül suyunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Gül Suyunun Saça Faydaları 

Gül suyu cilt için olduğu kadar saç bakımı için de oldukça faydalıdır. Gül suyunu saçlarınızın uçlarına ya da saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

 • Gül suyu kurumuş nemsiz saçların yumuşamasını sağlar.
 • Gül suyu saçların daha canlı ve güçlü olmasını sağlar. Kullandığınız şampuanın içine birkaç damla gül suyu ekleyebilirsiniz.
 • Gül suyu saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltır. Saç köklerinin kan dolaşımını hızlandırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA