Gül Yağının Faydaları, Gül Yağı Nasıl Kullanılır

gül yağı faydaları, gül yağı nasıl kullanılır
gül yağı faydaları, gül yağı nasıl kullanılır

Gül Yağı Nedir

Gül yapraklarından elde edilen gül yağı cilt bakımı ve insan sağlına olan faydaları ile en şifalı yağlardan birisidir. Sıklıkla cilt bakımında kullanılan gül yağının pek bilinmese de ruh sağlığı üzerinde de faydaları çoktur. Gül yapraklarının özel işlemden geçmesi ile elde edilen gül yağından 1 kilo elde etmek için yaklaşık 4 ton gül yaprağı kullanılmaktadır.

Gül deyince akla gelen ilk şehir Isparta ilimizdir. En kaliteli güllerin yetiştiği Isparta gül yağı ve gül suyu üretiminde sembol şehir olmuştur. Gül yağı hem kokusu hem de içerdiği diğer faydaları ile en sık kullanılan bakım ürünlerinden olmuştur. Peki gül yağının faydaları nelerdir? Detaylı bilgileri ve püf noktalarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Gül Yağı Faydaları

gül yağının faydaları
gül yağının faydaları

Kırışıklıkları Azaltır, Cildi Sıkılaştırır; Cildimiz dış etkenlerden etkilenen en nazik bölgelerden birisidir. Nemsiz kalmamalı ve düzenli olarak temizlenmelidir. Gül yağı içerdiği faydalı bileşenler ile cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır ve cildin kırışmasını engeller. Anti aging etki göstererek kısa sürede cilt üzerinde gözle görülür bir değişme sağlar.

Saçları Güçlendirir; Saç bakımında kozmetik ürünleri tercih edenler olsa da doğal ve bitkisel ürünlerin de saç bakımı için faydası es geçilemez. Gül yağı saçları nemlendirir ve kurumaya bağlı olarak dökülmeleri azaltır. İnce saç tellerini güçlendirir ve saça ihtiyacı olan hacmi kazandırır.

gül yağının saça, cilde faydaları
gül yağının saça, cilde faydaları

Doğal Anti-Bakteriyeldir; Antiseptik özelliği olan gül yağı cilt üzerinde virüs ve bakterilerin oluşmasını engeller. Cilt yüzeyinde bakteri ve virüslerin oluşum riski daha yüksektir. Gül yağı düzenli olarak cilde uygulandığında cildi hastalıklardan korur. Cilt yüzeyinde koruyuculuk görevi görür.

Yara İzlerini Kapatıcı Etkisi Vardır; Cilt üzerinde meydana gelen yaralar geçtikten sonra bazen izleri tam olarak geçmez. Gül yağı cilt üzerindeki yara izlerini düzenli kullanımda kapatır. Ayrıca çeşitli nedenlerle oluşan cilt lekeleri, sivilce izlerinin de geçmesinde doğal bakım yağlarından biri olan gül yağı bu lekelerin de geçmesini sağlar.

Toksinlere İyi Gelir; Zararlı toksinlerin oluştuğu yerlerden birisi de cildimizdir. Ciltte oluşan toksinler cildin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Cildi zararlı toksinlerden arındırmak ve cildi dengelemek için gül yağı en faydalı yağlardan birisidir. Gül yağı cildi toksinlerden arındırır ve gözenekleri temizler.

Gül Yağı Rahatlatıcıdır; Gül yağı doğal gül kokusu ile kişide rahatlama etkisi yaratır. Gül yağının rahatlatıcı etkisinden yararlanmak için birkaç damla gül yağı el bilekleri, alın bölgesi ve enseye masaj yapılarak uygulanır. Kısa sürede etki gösteren gül yağı kişide rahatlama etkisi gösterir ve stresi azaltmayı sağlar.

Gül Yağı Cildi Makyajdan Temizler; Günlük makyajı çıkarmak için kullanılan kozmetik ürünlerin cilt üzerinde hassasiyeti olduğu bilinir. Ancak gül yağı makyaj çıkarmak için en doğal temizleyicilerden birisidir. Göz ve yüz makyajını bir pamuk yardımı ile temizlemeye yardımcı olan gül yağı aynı zamanda cildi nemlendirir.

Göz Sağlığını Korur; Göz çevresindeki derinin yapısı diğer bölgelere göre daha hassastır. Göz çevresi ve göz altını nemlendiren gül yağı göz yorgunluğunu gidermek için de uygulanabilir.

Hamilelik Lekelerini Engeller; Hamilelik sürecinde her kadında olmasa da hamilelik lekeleri görülebilir. Hamilelik lekesi olmaması için hamilelerin kullanabileceği doğal yağlardan olan gül yağı, lekelerin oluşma riskini azaltır ve oluşmuş lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Gül Yağının Diğer Faydaları; 

Gül yağı ayak masajında kullanılır ve kötü ayak kokusunu giderir.

Cildi nemlendirir ve cilt çatlaklarının önüne geçer.

Egzama ve cilt kızarıklıklarını geçirir.

Gül Yağı Nasıl Kullanılır

Gül yağının kullanım şekilleri kullanım amacına ve hangi bölgeye uygulanacaksa ona göre değişmektedir. Gül yağı cilt üzerinde pamuk yardımı ya da direkt sürülebilir. Örneğin el ve ayak masajı için gül yağının kullanımı cilde direkt uygulanması şeklindedir. Gül yağı yüze bakım yapmak için ya da makyajı çıkarmak için uygulandığında bir pamuk yardımı ile nazik hareketlerle cilde sürülmelidir.

Gül yağı saç bakımında kullanırken saç tarağına birkaç damla damlatılır ve tarak ile nazik hareketlerle taranmalıdır.

Gül yağı ayak kokusunu gidermek için de kullanılır. Su dolu bir kabın içine 2 damla gül yağı damlatılır ve ayaklar 10 dakika bekletilir.

Evde Gül Yağı Nasıl Yapılır?

evde gül yağı yapımı
evde gül yağı yapımı

Gül yağını faydalarından yararlanmak için gül yağını hazır alıp kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz de gül yağı yapabilirsiniz. Öncelikle şunu bilmekte fayda var; evdeki imkanlarla gül yapraklarından gül yağı üretilmesi imkansızdır, bunun için diğer yağlardan da faydalanmak gerekir. Gül yağı genellikle pembe gül yapraklarından yapılır. Gül yaprakları bir kavanoza konulur ve içerisine zeytinyağı da eklenir. Bu şekilde güneş görecek bir yerde 1-2 ay bekletilir. Ardından bu kavanoz kaynatılır.

Gül Yağı Zararları 

Gül yağı hassas ve alerjik bünyelerde bazı yan etkilere neden olabilir. Genellikle gece bakımları için kullanılan gül yağı güneşe çıkıldığında ciltte alerjiye neden olabilir.

Hamileler gül yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Koku hassasiyeti olan kişilerde gül yağı rahatsız edici olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA