Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

güneş lekelerine ne iyi gelir, nasıl geçer
güneş lekelerine ne iyi gelir, nasıl geçer

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir 

Güneş D vitamini almak için en ihtiyaç duyduğumuz kaynak. Ancak günümüzde güneş ışınlarının yararları kadar korunmasız şekilde çıkıldığında zararları da mevcut. Özellikle yaz aylarında bronzlaşmak için direkt güneşe çıkabiliyoruz. Bu durum ilerleyen yaşlarda cildimizde lokal olarak kahverengi lekelerin oluşmasına sebep olabiliyor. Özellikle açık ten rengine sahip kişilerin daha çok yaşadığı bir sorun olan güneş lekeleri yüz bölgesinde, yanak, alın, burun gibi yerlerde oluşmaktadır. Vücutta ise kollar, sırt, omuz ve ellerde görülebilmektedir.

Güneş lekeleri vücudumuza zarar veren bir yapıda değildir. Ancak estetik açıdan özellikle yüz bölgesinde yama yama durmasından dolayı kişiyi rahatsız eder ve bu lekeleri gizlemek adına kapatıcı ya da fondöten gibi kozmetik ürünler kullanmak durumunda kalınır.Güneş lekesi türleri ve güneş lekesi tedavisini ayrıntılı olarak incelediğimiz güneş lekesi tedavisi yazımız da ilginizi çekebilir. Ayrıca sağıklı bronzlaşmak için neler yapılmalı yazımıza da bir göz atmalısınız.

Güneş Lekeleri Neden Olur

Güneş lekelerinin oluşmasında en büyük etken güneşin zararlı ışınlarına hiçbir koruyucu krem sürmeden maruz kalmaktır. Genç yaşlarda belki güneş lekeleri oluşmayabilir ancak ilerleyen yaşlarda cildin yapısının da değişmesinden dolayı güneş lekeleri belirmeye başlar. Günümüzde  güneş lekeleri artık genç kadınlar arasında da sık sık görülen bir sorun haline gelmiştir. Bunun nedeni; hormon dengesizliği, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği, hamilelik ve stres, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı gibi etkenler de ciltte güneş lekeleri oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık ve solaryum uygulamaları da ciltte leke oluşmasına neden olabilmektedir.

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı 

-Özellikle yaz aylarında cildinize uygun güneş koruyucu krem uygulamadan sokağa çıkmayın. Güneş koruma kremleri koruma faktörlerine göre değişebilmektedir ve bu güneş koruyucu kremlerin sizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur (UV ışınları)

-Gün içinde bedeninizi susuz bırakmayın susuzluktan cildiniz de fazlasıyla etkilenir ve lekelenmeler oluşabilir.

-Özellikle yaz aylarında mümkün olduğunca güneşin en dik geldiği 12:00-14:00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalıdır.

-Açık tenli ve hassas ciltler kış aylarında bile güneş koruyucu krem uygulamalıdır.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

güneş lekeleri nasıl geçer
güneş lekeleri nasıl geçer

Güneş lekelerinden kurtulmak birçok insanın tercih ettiği bir durumdur. Cildin pigmentasyonunu etkilendiği için oluşan bu lekelerden kurtulmak için çeşitli kozmetik ve medikal ürünler kullanılmaktadır. Piyasada birçok çeşidi olan bu güneş lekelerine karşı kremlerden memnun kalan olduğu gibi memnun kalmayan hiçbir etki göremeyen kullanıcılar da vardır.

Ancak hazırlanan bu kimyasal ürünler bile doğanın sunduğu bitkilerden zaman zaman faydalanmaktadır. Evlerde etkisi ve faydası kanıtlanmış güneş lekelerine iyi gelen bitkisel bakım maskeleri yaparak güneş lekelerinize uygulayabilirsiniz.

Limon suyu; Limonun sağlığımız ve vücudumuz için faydaları saymakla bitmez. Yağ yakmaya yardımcı olmasından tutun da bağışıklık sistemini güçlendirmesi, bağırsakların daha iyi çalışmasına kadar birçok yararı vardır. Limonun bir başka yararı ise cildi temizleme özelliği olmasıdır.

güneş lekesine limon
güneş lekesine limon

Yapılışı: Taze olarak sıkılış limon suyunu lekeli bölgelere sürerek cilt renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Limon suyunu yüzünüze sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin daha sonra durulayın. Cildinizin daha yumuşak olduğunu hemen hissedeceksiniz. Ancak faydasını görmek için düzenli olarak kullanmak çok önemlidir.En az 2 ay boyunca günde 2 kez uygulamalısınız. Limon suyu sadece ciltte oluşan kahverengi lekelere değil, sivilce izlerine de iyi gelir. Etkisini biraz daha arttırmak isterseniz içerisine esmer şeker ekleyerek peeling etkisi de yaratmış olursunuz. Ancak yüzünüzde aktif sivilce varsa şeker eklememelisiniz.

Elma Sirkesi; Elma sirkesi de cildimiz için şifa kaynağı olanlardan. Elma sirkesi keskin bir yapıda olduğu için içerisine su ekleyerek inceltebilirsiniz. Yüzünüzde güneş lekesi olan yerlere elma sirkesini pamuk yardımı ile sürüp 30 dakika bekleyin ve daha sonra yüzünüzü durulayın. Elma sirkesinden etki görebilmek için her gün düzenli olarak lekeli bölgeye uygulayarak 2 ay boyunca devam edin.

Kırmızı Soğan; Doğal iltihap sökücü olan soğan, cilt lekeleri için de etkilidir. Bunun için kırmızı soğanı rendeleyip suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz soğan suyunu pamuk yardımı ile cildinizde leke olan yerlere sürün ve 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. Cilt yüzeyinde oluşan sivilcelere de iyi gelen soğan kızarıklıklar ve kahverengi lekeler için de etkilidir.

Aloe Vera Kullanın; Aktarlardan da rahat elde edeceğiniz aloe vera bitkisi ile ciltte oluşan kahverengi lekelere çözüm üretebilirsiniz. Aloe vera cilt hücrelerini yenileyerek cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Güneşin neden olduğu kahverengi lekeler üzerinde de çok etkilidir. Aloe vera jeli ile cildinize yapacağınız uygulama ile etkisini kısa sürede görebilirsiniz. Aloe vera jelini lekelerin üzerine sürün ve 30 dakika bekleyin daha sonra cildinizi durulayın.

Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

güneş lekelerine bitkisel çözüm
güneş lekelerine bitkisel çözüm

Güneş lekelerinden korunmak için bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz. Güneş lekelerine bitkisel çözüm için demlediğiniz yeşil çayı lekelerin olduğu bölgeye pamuk yardımı ile sürün. Yeşil çay iyi bir antioksidandır ve cildi nemlendirir. Ayrıca iyi bir antibakteriyeldir.

Pirinç maddesi de cilt bakımı için kullanılan bir doğal besindir. Bir yemek kaşığı beyaz pirinci bir su bardağı süt ile kısık ateşte pişirin ve tülbent yardımı ile süzün. Cildinizde lekelerin olduğu bölgeye pamuk yardımı ile uygulayın ve yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü durulayın.

Güneş Lekelerine Maske

Güneş lekelerinden kurtulmak için bitkisel maskelerden faydalanın. Güneş lekelerine bitkisel maske uygulamak hem ekonomik hem de oldukça basittir. Evinizde olan ya da aktarlardan alacağınız malzemelerle yapacağınız doğal maskeleri düzenli kullanımda cildiniz için oldukça faydalı olduğunu göreceksiniz.

Renk açıcı canlandırıcı maske:

Yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı balı macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve bir fırça yardımı ile ya da elinizle yüzünüze sürün. Maskeyi yarım saat yüzünüzde bekletin ve daha sonra durulayın.

Salatalık; Yaz mevsiminde en doğal salatalıkların olduğu mevsimdir. 1 adet salatalığı ikiye bölün ve yüzünüzü nazikçe ovalayın. Salatalığın rahatlatıcı kokusu ve yapısıyla cildinizin nefes aldığını hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA