Güneş Lekesi Tedavisi, Evde Maske

güneş lekesi tedavisi, evde maske
güneş lekesi tedavisi, evde maske

Güneş Lekesi

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte insanlar arasında yaygın olarak görülen bir sorundur güneş lekesi. Güneş ışınlarına uzun süre ve bilinçsiz bir şekilde maruz kalmak ciltte görülen güneş lekesinin oluşumunu da hızlandırmaktadır. Vücudumuz için çok gerekli olan D vitamininin biricik kaynağı olan güneş ışınlarından yararlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu konu ile ilgili olarak hazırladığımız sağlıklı güneşlenme için yapılması gerekenleri anlattığımız sağlıklı bronzlaşmak için neler yapılmalı?  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Güneş lekesi nedenleri, güneş lekesi tedavisi, güneş lekesi türleri, güneş lekesi tedavisi için evde maske tarifi konu başlıkları halinde sizler için hazırladığımız yazımızın faydalı olmasını ve iyi okumalar diliyoruz.

Güneş Lekesi Nedenleri

Güneş lekesi nedenlerinin neler olduğu ile ilgili olarak birçok etkenin sayıldığını söylemek mümkündür. Güneş lekesi en sık yüz, boyun, omuzlar, sırt, göğüs ve ellerde görülen, yuvarlak ya da elips şeklinde olan, kahverengi – siyah renklerdeki lekelerdir. Güneş altında uzun süre kalan kişilerde ya da dışarıda uzun süre çalışmak zorunda kalan meslek gruplarında görülen güneş lekesi açık tenli bireylerde daha çok oluşmaktadır. Güneş lekesi nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Kalitesiz kozmetik ürünleri bilinçsizce kullanmak
  • Güneş ışınlarına uzun süre ve yüksek dozda maruz kalmak
  • Özellikle sivilce tedavisi için bazı ilaçlar kullanmak
  • Kimyasal maddelere maruz kalmak
  • Çeşitli bitki özsuları uygulamak
  • Güneş gören cilt yüzeyine sir ağda ya da lazer ile epilasyon yaptırmak
  • Solaryuma girmek
  • Sigara içmek
  • Sebze, meyve ve antioksidan alımı yönünden yetersiz ve dengesiz beslenmek

Güneş Lekesi Türleri

güneş lekesi türleri
güneş lekesi türleri

Güneş lekesi türleri olarak bilinen 6 tip güneş lekesi bulunmaktadır.

Çil: 5 mm çapında yuvarlak ya da oval, kahverengi güneş lekesi türleridir. Çok açık tene sahip ve kızıl saçlı kişilerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Çilli bölge çok daha fazla melanin pigmenti ürettiği için güneş ışınları ile iyice belirginleşmektedir. En çok yüz, el ve kollarda görülmektedir.

Malezma: Erkeklerde % 10, kadınlarda % 90 oranında görülmekte olan bu güneş lekesi türleri en çok alın, çene, burun üstü ve dudak üzerinde ortaya çıkmaktadır. Güneşe ışınları etkisi ile rengi koyulaşan malezma, koyu tenli kişilerde daha çok görülmektedir.

Solar lentigo: En sık yüz, boyun, göğüs ve el üstünde görülen bu lekeler çillere göre daha büyük boyutlara sahiptir. Açık tenli kişilerde daha yaygın bir şekilde görülmektedir.

Bitkilere bağlı güneş lekesi: Güneş lekesi türleri arasında yer alan bitkilere bağlı güneş lekesi, cilde sürülen bazı kozmetik ürünler, parfüm gibi kimyasal maddeler, cilde uygulanan incir, havuç, dereotu, kereviz, havuç, limon gibi bitki özsuları sonucunda oluşmaktadır.

Gebeliğe bağlı güneş lekesi: Gebeliğe bağlı güneş lekesi; güneş lekesi türlerinden olan malezmanın gebelik döneminde yaşanması sonucu oluşmaktadır. Güneş ışınları etkisi ile lekenin görünürlüğü iyice belirginleşmektedir. Bu güneş lekesi türleri doğum sonrası geçmektedir. Ancak doğum sonrasında iyileşme olmadığı durumlarda ise malezma için önerilen tedavi uygulanmaktadır.

İlaçlara bağlı güneş lekesi: Özellikle sivilce tedavisi için kullanılan oral antibiyotikler güneş ışınları ile etkileşime geçerek cilt yüzeyinde görülen ilaçlara bağlı güneş lekesi oluşumunu tetiklemektedirler. İlaçlara bağlı güneş lekesi oluştuğunda gereken tıbbi tedavi yapılmalı, ilaç kullanımı bırakılmalı ve güneş koruyu kremler kullanılmalıdır.  Ayrıca önlem amaçlı olarak, yaz aylarında dermatoloji doktoruna danışmadan ilaç kullanılması tavsiye edilmez.

Güneş Lekesi Tedavisi

güneş lekesi tedavisi
güneş lekesi tedavisi

Güneşin zararlı etkilerine bağlı olarak cildimizde ortaya çıkan güneş lekesi, çil, malezma, gebelik lekeleri ve solar lentigo gibi davetsiz misafirler çoğu zaman keyfimizi kaçırmaktadır. Güneş lekesi tedavisinde öncelikli olarak önleyici güneş lekesi tedavisi tercih edilmelidir. Yani bilinçli güneşlenmek gibi güneş lekesi oluşmasını engelleyecek uygulamalara önem verilmelidir. Güneş lekesi tedavisinin ilk aşamasında yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Sonrasında özellikle güneş ışınlarının etkilerinin daha az olduğu eylül ve ekim aylarından itibaren güneş lekesi giderici kremler, enzimatik peeling ürünleri, kimyasal peeling,  PRP veya mezoterapi, mezolift, lazer tedavisi, buz terapisi gibi yöntem ve uygulamalar tavsiye edilmektedir. Uygulanan bu tedavi sonucunda ciltte oluşan güneş lekeleri başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Güneş Lekesi Tedavisi İçin Evde Maske Tarifi

Tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan güneş lekesi tedavisi için evde maske tarifi önerilerimizin sizler için faydalı olmasını diliyoruz.

Güneş lekesi için maydanoz maskesi: Yarım demet maydanozu püre haline gelinceye kadar blenderden geçirin. 1 dilim limonun suyunu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu ekleyip iyice karıştırın. Karışımı cildinize masaj yaparak sürün ve yaklaşık 45-50 dakika boyunca bekleyin. 3 günde bir kez uygulayarak güneş lekelerinin önemli oranda yok olduğunu göreceksiniz.

Güneş lekesi için yoğurt maskesi: 1 yumurta akını köpürünceye kadar çırpın. Yarım yemek kaşığı süzme yoğurt ve 2 – 3 damla limon suyunu ilave edip karıştırın. Leke üzerine sürdüğünüz karışımı kuruyuncaya kadar bekletin. Tamamen kuruduktan sonra nemli bir pamuk ile cildinizi silin ve ılık su ile yıkayın. En çok 4 hafta boyunca uygulamanız tavsiye edilen bu maskenin haftada 1 kez yapılması yeterlidir.

Güneş lekesi için karbonatlı maske: 1 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım tatlı kaşığı karbonatı ilave edin ve güzelce karıştırın. Güneş lekesinin üzerine sürün ve 9 – 10 dakika bekletin. Ardından bol su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulanması yeterli olan bu maskenin sonucunda güneş lekelerinin renginin açıldığını fark edeceksiniz.

Güneş lekesi için soğan ve sirke maskesi: 1 adet orta boy soğanı rendeleyin. İyice sıkarak suyunu çıkarın. Yarım bardak sirke ile soğan suyunu karıştırın. Oluşan karışımı temiz bir pamuk yardımıyla lekeli bölge üzerine sürün ve 30 dakika boyunca bekleyin. Bu maskeyi hem güneş lekelerini yok etmek için hem de siyah noktalarınızı yok etmek için kullanabilirsiniz. Etkili sonuçları hemen fark edeceksiniz.

Güneş lekesi için limon – bal – şeker: 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı su ve yarım limonun suyunu karıştırın ve cildinize masaj ile sürün. Ardından 1 yemek kaşığı bal ile yarım limonun suyunu karıştıp cildinize sürüp 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yatmadan önce yapmanız tavsiye edilmektedir.

Güneş lekesi için zerdeçal maskesi:  1 yemek kaşığı toz zerdeçal içine macun kıvamı alana kadar bir miktar Hindistan cevizi yağı veya süt ilave edin. Oluşan karışımı nazikçe cildinize sürün ve 20 dakika sonra durulayın. Zerdeçalın içine süt yerine limon suyu veya yoğurt da ilave edilebilir.

Güneş lekesi için yulaf unu ve pirinç suyu maskesi: 1 avuç pirinci 1 bardak içme suyu içinde 30 dakika bekletin. Süre sonunda pirinci karıştırıp suyunu bir kaba süzün. Pirinç suyu içine macun kıvamı alıncaya kadar 1 yumurta akı ve yulaf unu ilave edin. Oluşan karışımı temiz ve kuru cilde masaj yaparak sürün, 20 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Özellikle Asyalı kadınlar tarafından yaygın bir şekilde kullanılan bu maskeyi haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA