Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Belirtileri Nelerdir

hafta hafta hamilelik gebelik takibi
hafta hafta hamilelik gebelik takibi

Bu Yazının Konu Başlıkları

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Belirtileri

Hafta hafta gebelik yazı dizimizi okumaya başladığınıza göre ya hamilelik belirtileri yaşıyorsunuz ya da hamile olduğunuzu öğrendiniz. Öncelikle sizi tebrik ederiz… Dileriz her şeyden önce sağlıklı, mutlu bir hamilelik dönemi geçirir ve 40 haftanın sonunda da huzurlu bir şekilde yavrunuzu kucağınıza alırsınız…

Hafta hafta hamilelik belirtileri yazı dizimizde sizin için çok hassas bir o kadar da heyecanlı geçecek bu yolculukta aklınıza takılan, merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Hafta hafta hamilelik belirtileri yazı dizimizde;

  • Gebelikte 1. haftadan itibaren anne adayı ve bebekteki değişimleri,
  • Hafta hafta gebelik boyunca dikkat edilmesi gerekenleri,
  • Hamilelikte yapılması gereken testleri,
  • Bebeğin hafta bazında değişen boy, kilo gibi fiziksel gelişim takibini,
  • Hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte baş dönmesi ve baş ağrısı gibi gebelik şikayetlerinin sebeplerini ve uzman tavsiyeleriyle tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Hazırsanız başlıyoruz : )

 

hafta hafta gebelik
hafta hafta gebelik

Gebelik Kaç Hafta

Gebelikte ilk haftadan doğuma kadar süren bu unutulmayacak yolculukta hem anne adayında hem de bebekte pek çok önemli değişim meydana gelir… Ve tabi ki her bilinçli anne adayı kendinde olacak değişimleri önceden bilerek önlem almak ve karnında taşıdığı bebeğinin gelişim sürecini hassasiyetle takip etmek ister…

Her anne adayının aklında aynı soru vardır; gebelik kaç hafta?

Gebelik kaç hafta diye merak eden anne adayları için hemen belirtelim… Normal şartlarda gebelik süreci 38 – 40 hafta arasında geçen bir süreyi kapsamaktadır. Gebelik süreci üç trimester dönemine ayrılır.

  • 1. trimester dönemi gebeliğin 1. ve 13.hafta aralığını kapsayan bir süreçtir.
  • 2. trimester dönemi gebeliğin 14. ve 26. haftalarını kapsayan bir süreçtir.
  • 3. trimester dönemi gebeliğin 27. haftasından doğuma kadar süren zaman aralığını kapsar.

Hamilelikte, Gebelikte 1. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 1. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 1. hafta belirtileri

Gebelikte 1. haftada ortada henüz embriyo ya da bebek bildiğimiz anlamda oluşmamıştır. Hamilelikte 1.hafta ile birlikte, aslında gebeliğe hazırlık dönemidir. Bu haftadan itibaren rahim ve yumurtaların gebeliğe hazırlık yaptığı özel bir döneme girilmiş olur.

Kısacası gebelikte 1.hafta denilen süreç kadın üreme hücresi olan yumurtanın kendini dölleyeceği spermi beklediği bir dönemdir. Hamilelikte 1. haftada rahim içi embriyo gelişimi için temizlenir böylelikle sağlıklı ve döllenmeye hazır yumurtalar oluşmaya başlar. Döllenmeye hazır hale gelen yumurta hücreleri ise sperm ile birleşerek embriyoyu meydana getirirler… Anne adayında ilk hafta görülen gebelik belirtileri hakkında daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte Gebelikte 1. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 2. Hafta Belirtileri Nelerdir

Gebelikte 2. haftada yumurta hücresi gelişmeye devam eder. Hamilelikte, 2. hafta döllenmeye hazır hale gelen sağlıklı yumurtanın fallop tüplerinde sperm hücresi ile döllenmek üzere beklediği süreçtir. Bu hafta embriyonun rahim içine en sağlıklı bir şekilde yerleşebilmesi amacıyla rahim zarı da kalınlaşmaya başlar. Aday yumurtanın doğal yolla seçilip sperm ile döllenmeyi beklediği bu dönemde biten adet kanamalarının ardından döllenme meydana gelirse anne adayının tıbbi olarak hamileliğin ikinci haftasında olduğu var sayılır… Daha henüz çıplak gözle görünmeyen folikül fallop tüplerine bu dönemde yerleşir ve gebeliğin 2. Haftasında bebeğinizin çapı yaklaşık 0, 2 mm’dir. Bebeğin gelişimi ve anne adayındaki değişimler ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 2. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 3. Hafta Belirtileri Nelerdir

Aslına bakarsanız gebeliğin ilk 3 haftası anne adayı tarafından anlaşılabilen belirtiler içermez. Ancak tabiî ki bu dönemde siz farkında olmasanız bile vücudunuzda bir çok değişim olur. Hamilelikte 3.hafta döneminde anne adayı, gebe olduğunu dışarıdan bir belirti ile fark etmez. Hepinizin bildiği üzere gebeliğin en büyük habercisi ve belirtisi adet gecikmesidir. Anne adayının gebelikte 3. Haftada adet döngüsü henüz tamamlanmadığı için adet gecikmesi yaşamaz. Bu nedenle gebe olduğunu ancak doktora ultrason muayenesi ve kan tahlilleri sonucunda anlayabilir. Bu arada hemen belirtelim bu süreçte yapılacak olan gebelik testleri bazı durumlarda yanıltıcı olabilirken en doğru gebelik tespiit kan tahlili sonuçlarına göre yapılabilir… Anne adayında görülen değişimler ve bebeğin 3. Hafta gelişimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 3. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 4. Hafta Belirtileri Nelerdir

Bazı anne adayları gebelikte 4. Haftada erken gebelik belirtilerini artık net bir şekilde yaşamaya başlayabilir. Anne adayları bu hafta yaptıracağı kan testleri sonucunda hamile olduğunu öğrenebilir. Gebelik tespiti eczanelerden satın alınan gebelik testleri ile de olabileceği gibi hamilelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonunun kandaki seviyesine bakılarak yapılan testler ise gebelik tespiti adına daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Gebelikte 4. Hafta itibariyle bir hücre topu görünümünde olan cenin anne karnındaki gelişimine en hızlı bir şekilde devam etmektedir. Embriyonun bu hafta da rahime tutunma yolculuğu devam etmektedir. 8 haftaya kadar adı embriyo olarak anılacak olan bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 1 mm oldu bile. Yani bir tohum taneciği kadar… Zigot 16 hücreye bölünmüş ve fallop tüplerinden hızlıca ilerleyerek rahimde kendisi için en özel yere tutunmak üzere yola çıkmıştır… Bebeğinizin yolculuğu ve anne adayındaki değişimler hakkında daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 4. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 5. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 5. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 5. hafta belirtileri

Gebelikte 5. Hafta ilk trimester döneminin neredeyse yarısına gelindiği anlamına gelir. Anne adayı ilk 3 aylık süreci kapsayan 1.trimester döneminin ortalarına doğru hızla ilerlemektedir. Birkaç hafta sonra gebelikte yeni bir aya yani 2.aya girmiş olan anne adayının değişimlerinde de gözle görülür farklar oluşacaktır. Bu haftadan sonra gebelik belirtileri kendini daha fazla belli edecek ve dışarıdan da hissedilir derecede olacaktır. Gebelikte 5. Haftada bebeğin doğuma hazırlık adına yaptığı değişim ve gelişim hızı anne adayının dışarıdan görülür değişimlerinden daha hızlı olacaktır. Yani anne adayının karnının şişmesi gibi dışarından fark edilen belirtileri bu haftada oldukça yavaş bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu haftadan itibaren anne adayında görülen gebelik belirtileri hissedilir derecede artacaktır… Gebelik döneminde bebek ve anne adayındaki değişimler hakkında daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 5. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 6. Hafta Belirtileri Nelerdir

Gebelikte 6. Hafta ilk trimester döneminin belirtilerinin en hissedilir derecede olduğu bir süreçtir. Hamilelik hormonları olarak bilinen östrojen, beta hcg ve progesteron hormonlarının salgı miktarındaki artış sonucunda da anne adayının vücudunda gebelik belirtileri hissedilir seviyede olacaktır.  Hormon salgılanmasındaki artış bebeğin anne karnında uygun yaşama ortamı için çok önemli ve gereklidir. Ancak hormon salgılanmasındaki artıştan kaynaklı olarak bu dönemde anne adayında mide bulantısı, duygu değişimleri, koku hassasiyeti, yorgunluk ve uyku hali gibi kimi şikayetler de baş göstermeye başlayabilir. Gebelikte 6. Hafta belirtilerine dair merak ettiğiniz daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 6. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 7. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 7. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 7. hafta belirtileri

Gebelikte ve hamilelikte 7. Hafta ile birlikte anne adayında aşerme olarak bilinen iştah artışı gibi durumlar başlamış bulunmaktadır. Ayrıca yine bu hafta anne adayının yemek yeme alışkanlıkları, damak tadında değişimler, kokulara karşı hassasiyet, sevdiği yemeKlerden bile tiksinme ya da aşerme olarak bilinen tutkuyla acıkma gibi durumlar anne adayında görülebilir. Beslenme alışkanlıklarındaki tüm bu değişikliklerin doğal ve bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Beslenme alışkanlıklarındaki tüm bu değişikliklerin yanı sıra özellikle bu dönemde anne adayında duygu durumlarında ani dalgalanmalar ve değişimlerin de yaşandığı görülmektedir… Anne adayındaki değişim ve anne karnındaki bebeğin gelişimi ile ilgili hepsi ve daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 7. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 8. Hafta Belirtileri Nelerdir

Gebelikte 8. Haftada anne adayı gebeliğin tüm belirtileri daha yoğun bir şekilde yaşamaya başlamıştır. Hamilelikte 8. haftada artan gebelik hormon seviyeleri ile birlikte anne adayının kan hacminde % 50 – % 60 oranında artışlar da görülmektedir. Anne adayı 8. haftadan sonra artık giysilerinin dar geldiğini özellikle de karın ve bel bölgesinin sıktığını fark edebilir. Anne karnındaki bebekte ise hızlı bir gelişim söz konusudur. Bu hafta yapılacak olan doktor muayenesinde ultrason cihazında bebeğinizin kalp atışlarını da çok net bir şekilde dinleyebilirsiniz. Bu hafta itibariyle bebeğiniz anne rahmine de tam bir tutunma sağlamıştır. Ayrıca bebeğinizin el, kol ve baş hareketleri az da olsa başladı… Bebeğinizin gelişimi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 8. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 9. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin 9.haftası 1.trimester döneminin arık sonuna gelindiğinin habercisidir. Gebelikte 9. hafta itibariyle artık anne adayının doğuma kadar geçen süre içindeki ikinci ay bitirilmiş ve üçüncü aya başlamıştır. Bu haftada en çok merak edilen konulardan biri de karnın ne zaman şişeceği ve belli olacağıdır. Bu haftada anne adayının karnı belirginleşmeye başlasa da aslında çok da şişmemiştir. Hamilelikte 9. Haftada mide ekşimesi, mide yanması, ruh hali dalgalanmaları gibi şikayetler başlamış ve anne adayı erken dönem hamilelik belirtilerini daha yakından hissetmeye başlamıştır. Ayrıca anne adayı vücudundaki fiziksel değişimleri de daha yoğun ve kesin olarak hissetmeye başlamıştır. Anne adayına bu kadar değişim olurken tabiî ki bebeğiniz de gelişmeye tüm hızıyla devam diyor… En belirgin gelişim bu hafta itibariyle bebeğin yüzü tam anlamıyla bir insan yüzünün formuna ulaşmaya başladı… Bebeğin gelişimi ve anne adayındaki değişimler konusunda merak edilen daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 9. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 10. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 10. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 10. hafta belirtileri

Bu hafta da yine bebek için ve anne adayı için değişimlerin büyük bir hızla devam ettiği bir haftadır. 10. Hafta itibariyle bebeğiniz yaklaşık olarak bir limon büyüklüğüne ulaştı bile… İlk trimesterin sonlarına doğru da hızla yaklaşırken anne adayındaki değişimler de hızla devam etmektedir… Anne adayı ve anne karnındaki bebeği ile ilgili daha fazla konudaki ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 10. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 11. Hafta Belirtileri 

Gebelikte 11. hafta ile birlikte çok önemli bir süreci de atlatmış bulunuyorsunuz. Gebelik döneminde oldukça kritik olan ilk 10 hafta artık geride kaldı. Yani bebeğin anne karnındaki gelişimi düşük riski olmadan gayet sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Artık bundan sonraki haftalardan itibaren de doğuma kadar devam edecek olan ‘fetal’ döneme girildiği için bu hafta ile birlikte bebeğin tıp dilindeki adı da artık embriyo değil ‘fetüs’ olarak adlandırılacaktır. Düşük riskinin de oldukça azaldığı bir dönem olan gebelikte 11. Hafta ile ilgili merak ettiğiniz daha ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 11. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 12. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte 12. Hafta artık gebeliğin ilk 3 ayının bittiğinin habercisidir. 12. Hafta ile birlikte bir çok anne adayını tedirgin eden düşük tehlikesi de artık ortadan kalkmıştır. 12. Haftadan sonra gebeliğinizin düşük tehlikesi olmadan geçeceğini söyleyebiliriz… Tabiî ki güvenli bir gebelik dönemi için her ay düzenli olarak doktor kontrolünde olmak önemli… 12. Haftadan itibaren anne adayı olarak sizin kilo miktarınızda artış olurken bebeğinizin de kilo artışı ve boy uzunluğu da hızlı bir şekilde ilerlemektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 12. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 13. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 13. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 13. hafta belirtileri

Hamileliğin 13. Haftası ilk trimester döneminin sona erdiğinin ikinci trimester döneminin ise başladığının habercisidir.  İlk trimester döneminin acemiliğini üzerinden atan anne adayı artık gebeliğe daha da alışmıştır. 13. Hafta ile başlayan ikinci trimester dönemini içine alan haftalar anne adayı için gebeliğinin en sorunsuz geçtiği dönem olarak bilinir. Bu dönemde anne adayının bebeği ile kurduğu bağ daha da kuvvetlenir. İlk trimester döneminde görülen mide bulantısı gibi şikayetlerde önemli derecede azalmalar görülen bu hafta gebeliğin altın çağı olan ikinci trimester döneminin başlangıcı olarak kabul edilir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 13. Hafta Belirtileri yazımızda.

hamilelikte gebelikte 2. trimester dönemi
hamilelikte gebelikte 2. trimester dönemi

Hamilelikte, Gebelikte 14. Hafta Belirtileri Nelerdir

Anne adayının karnı iyice belli olmaya başladığı bu dönemde bebeğin kilo artışı ve boy uzunluğu da artış göstermektedir. Bebeğiniz artık bu hafta ile birlikte minik boy bir şeftali büyüklüğüne ulaştı… 14. Haftada anne karnındaki bebeğin büyüdükçe anne rahmi de hızla büyümektedir. Gebeliğin 14. haftasında bebek anne rahmine artık sağlam bir şekilde tutunmuştur. Çoğu anne adayında görülen sağlık şikâyetlerinin iyiden iyiye azaldığı bu hafta ile birlikte artık ikinci trimester yani daha pozitif geçen bir hamilelik dönemi başlamaktadır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında daha fazla bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 14. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 15. Hafta Belirtileri

Gebeliğin 15. Haftası ile bebeğiniz büyük boy bir portakal boyutuna ulaşmıştır. Bu hafta ile birlikte anne adayında görülen kusma, mide bulantısı, sık idrara çıkma, uykusuzluk ve yorgunluk, baş dönmesi, mide yanması gibi şikayetler büyük ölçüde azalmıştır. Hamileliğin en keyifli dönemini içinde yer alan gebelikte 15. Hafta anne adayı için daha rahat geçer. Çünkü ilk trimester döneminde fazlaca şikâyet edilen erken dönem gebelik belirtileri iyice azalmış ve artık anne adayının günlük yaşamı normale dönmüştür… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 15. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 16. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 16. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 16. hafta belirtileri

gebelikte 16.hafta bebek ve anne adayı için yine çok rahat ve huzurlu geçen bir hafta olarak bilinir. İlk trimester haftalarının getirisi olan mide yanması, mide ekşimesi, kusma gibi erken gebelik dönemi şikâyetleri de bu haftada önemli oranda azalmıştır. Anne adayları için uzmanlar bu haftaları olabildiğince sakin ve huzurlu geçirmeye çalışarak doğum sonrası döneme enerji ve moral depolamaktır. Gebeliğin keyfini çıkaracağınız bu haftalarda gerginlik ve stresten olabildiğince uzak durun ve kendinizi terapiye alın… Bebeğiniz doğuma hazırlık sürecini tüm hızıyla devam ettirirken anne rahmine de sıkıca tutunmuş gelişimine sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Bu hafta itibariyle bebeğinizin ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğini doktorunuzun yaptığı ultrason muayenelerinde daha net bir şekilde fark edeceksiniz… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 16. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 17. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 17. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 17. hafta belirtileri

Hamilelikte 17.haftada anne adayı gebeliği konusunda daha bilinçli olması adına bol bol anne ve çocuk temalı kitaplar okuması tavsiye edilir. Bebeği ile kurduğu bağı güçlendiren anne adayı bu haftaları artık daha pozitif geçirecektir. Gebelikte 17. Hafta artık neredeyse gebelik yolculuğunun yarısına gelindiğinin de habercisidir. Gebelik sürecinde yapılması gereken testler hakkında doktorunuz sizinle zaten görüşmüştür. Ancak biz yine de hatırlatalım bu hafta itibariyle yapılması gereken üçlü tarama testi süreci de başlamıştır. Doktorunuz tarafından yapılacak olan üçlü tarama testi sonucuna göre gebelik sürecinin hem anne adayı hem de bebek açısından sağlıklı olup olmadığı tespit edilerek gerekli olan tüm müdahaleler yapılır ve önlemler alınır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 17. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 18. Hafta Belirtileri

Gebeliğin 18. haftası artık hamileliğin 5. Ayının başladığının habercisidir. 8. Hafta itibariyle bebeğin hareketlerinde gözle görülür farklılıklar olur. Yumruk atma ve tekmeleme gibi hareketlerin sıklığı ve kuvveti de artmıştır. Gelişimini tüm hızıyla sürdüren bebeğinizin kilosu yaklaşık 150 gram civarındadır. Ayrıca baş ve popo arası beden uzunluğunun da 12 – 14 cm aralığında olması beklenmektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 18. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 19. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 19. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 19. hafta belirtileri

Öncelikle sizi tebrik ediyoruz… 19. Hafta ile birlikte ortalama bir hamilelik sürecinin yarısına gelmiş bulunmaktasınız, süreç neredeyse bitti. 19. Hafta doğumun yaklaşması ile birlikte stres düzeyinin de hafiften arttığı bir dönemdir. Ama merak etmeyin her ay düzenli olarak doktor kontrolünde olan ve bilinçli bir gebelik dönemi geçirmeye çalışan araştıran ve uygulayan tüm anne adayları siz de bu süreci en güzel şekilde atlatacaksınız… Anne karnında gelişimi tüm hızıyla devam eden bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 250 gr, boyu ise 13 – 15 cm civarında… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 19. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 20. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin 20. haftası ile birlikte bebeğinizin gelişiminde önemli ataklar olmaya başladı. Öyle ki refleksif olarak yaptığı hareketleri bu hafta çok daha gelişti… Sindirim sistemi ve diğer sistemlerinin gelişiminde de önemli değişimlerin yaşandığı gebelikte 20. Hafta dönemi bebeğinizin yutkunma faaliyetlerini çok yoğun bir şekilde yaptığı bir dönemdir. Ayrıca kilo miktarı ve boy uzunluğu da her geçen gün artış gösteren bebeğinizin kafa büyüklüğü artık bedenine göre daha orantılı bir şekilde gelişmeye ve görünmeye başlayacaktır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 20. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 21. Hafta Belirtileri

Hamilelikte ve gebelikte 21. Hafta anne adayında ve bebeğinde değişikliklerin tüm hızıyla devam ettiği bir süreç… Anne adayının vücudunda pek çok değişim olsa da esas gelişimi anne karnındaki bebeğinizde göreceksiniz… Bu hafta itibariyle artık bebek çevresindeki sesleri net bir şekilde duymaya ve annesinin sesini diğer seslerden ayırt etmeye başladı… Ayrıca bebeğiniz dışarıdan gelen ışıkları da artık fark edebiliyor…  Bu hafta önemli sayılan bir diğer gelişme de bebeğin damak zevkinin gelişmeye başlaması… Bebeğiniz 21. haftada oluşan yediğiniz besinlerine artık tepki vermeye başlıyor… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 21. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 22. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 22. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 22. hafta belirtileri

Hamilelikte 22. hafta ile birlikte anne karnındaki bebeğin fiziksel gelişimi artık neredeyse tamamlandı diyebiliriz. Doğuma hazırlığı tam sürat devam eden bebeğinizin bu hafta itibariyle iç organlarının tümü oluşmuştur. Artık bu haftadan sonra devam eden süreçte bebeğinizde oluşumu tamamlanan organların gelişimlerini daha net bir şekilde göreceksiniz… 22. Haftadan itibaren bebek organlarının işlevini en iyi şekilde geliştirmek adına anne karnındaki gelişimine hızla devam etmektedir. Anne adayının karnı bu hafta ile birlikte artık daha fazla büyümeye başlayacaktır. Anne adayına hamileliğin 22. Haftasından itibaren günlerini son trimester sürecine hazırlık yaparak, pozitif enerji depolayarak ve keyifle geçirmesi önerilir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 22. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 23. Hafta Belirtileri

Adım adım son trimester dönemine yaklaşırken anne adayı bebeğinin ihtiyaçlarını karşılaması için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu haftadan itibaren beslenmesine ve bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamaya daha önem vermelidir. Çünkü bebeğin tek besin kaynağı anne adayıdır. Dolayısıyla anne adayı beslenme alışkanlıklarına, aldığı gıdaların vitamin ve mineral değerlerine, sağlıklı beslenmeye özellikle bu haftadan itibaren çok dikkat etmesi gerekir. Gebelikte alınması gereken vitamin ve mineraller ihmal edilmeden alınmalı ve eğer gerekli görülürse doktorunuz ile görüşerek demir ya da kalsiyum gibi takviyelerin alınması sağlanmalıdır. Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 23. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 24. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 24. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 24. hafta belirtileri

Anne adayı ve anne karnındaki bebek artık son trimester dönemine doğru hızla yaklaşmaktadır. Hafta hafta gebelik takibi hesabına göre 24. Haftasında olan anne adayı ay hesabına göre ise artık 6. Ayına girmiş demektir. 6. Ay yani 24. Hafta bebeğin anne karnındaki gelişiminin atak yaptığı büyümeye ve gelişmeye hızla devam ettiği bir süreci işaret eder. Öyle ki bu hafta itibariyle artık bebeğin doğum sırasındaki yüz şekli ortaya çıkmış ve yüz hatları son halini bu hafta itibariyle artık kazanmıştır. Tüm bunların yanı sıra bebeğinizin saç, kaş ve kirpikleri de 24. Hafta itibariyle oluşmaya başladı… Anne adayına önemli bir hatırlatma; gebelikte 6.ay haftada az da olsa erken doğum görülme riski bulunur. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrolünde olmak ve beklenmeyen bir durum görüldüğünde acilen doktora gidilmesi gerekmektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 24. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 25. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte 25.haftada anne adayına bol bol enerji depolaması ve kendini iyi hissettirecek etkinlikler yapması önerilir. Sağlıklı bir doğum ve doğum sonrası için anne adayının moral ve motivasyonunun güçlü olması çok önemlidir.  bu sebeple anne adayı öncelikle kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için fiziksel ve ruhsal açıdan ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılamaya özen göstermelidir. Keyifli bir gebelik süreci için çevredeki negatif ortamlardan uzak durmalı, kafasındaki olumsuzlukları silip atmalı, sevdiği kişiler ile bol zaman geçirmeli ve gün içinde moral yürüyüşleri yapmalıdır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 25. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 26. Hafta Belirtileri Nelerdir

Anne adayı sağlıkla geçen hamilelik süreci olsa bile erken doğum riskini göz ardı etmemelidir. 26. haftada erken doğum riski hala söz konusudur. Gebeliğin ilk haftasından bu yana düzenli olarak doktor kontrolünde olduğunuz gibi bu haftadan sonra da düzenli olarak her ay doktor kontrolünde olmanız öncelikle sağlıklı bir doğum için çok gereklidir. Unutmayın; bebeğiniz için anne karnındaki tek bir dakikanın, saatin ve günü bile onun sağlıklı gelişimi için çok önemliyken erken doğum riskine karşı tedbirli ve bilinçli olmalısınız… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 26. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 27. Hafta Belirtileri

Gebelikte 27. Hafta ile birlikte artık anne adayı ve bebeği için son trimester dönemi de başlamıştır. Anne adayında görülen değişimler daha da yoğunlaştığı için 3. Trimester dönemi ilk iki trimester dönemine göre biraz daha zorlayıcı geçebilir. Doğumun yaklaşması ile birlikte anne adayının kilo artışı çoğalmış ve hareketleri biraz daha yavaşlamıştır. Kilo artışı artarak daha da devam edeceği için anne adayı bu dönemini bol bol dinlenerek ve istirahat ederek geçirmelidir. Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 27. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 28. Hafta Belirtileri Nelerdir

Gebelikte 28. hafta ile anne karnındaki bebeğin gelişim hızı zirve yapmıştır. Gebelikte 28. Hafta itibariyle bebeğinizin kilosu yaklaşık olarak 1200 kg, boyu ise yaklaşık olarak 40 – 42 cm olacağı tahmin edilmektedir. Bu rakamların ortalama değerler olduğu bebeğinizin kilo ve boy verilerinin değişebileceğini unutmayın… Çünkü anne karnındaki bebeğin boy ve kilo gelişimleri direkt olarak anne adayının beslenme düzenine, fiziki durumuna, sigara & alkol kullanıp kullanmadığına ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. Bebeğiniz bu hafta ile gözlerini hareket ettirme yeteneğini geliştirmiştir ve artık ışığın geldiği yönü daha net bir şekilde hissedebilmektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 28. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 29. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 29. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 29. hafta belirtileri

Tebrik ediyoruz… Yavaş yavaş sona geliyorsunuz, 29. Hafta ile birlikte artık bebeğiniz 7 aylık oldu ve son trimesterin etkilerini hissetmeye başlamış olmalısınız… Doğuma hazırlık yaparak gelişimini tamamlamaya çalışan bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 41 – 43 cm aralığına ulaştı ve doğum sonrası sahip olacağı boy uzunluğuna bu hafta itibariyle çok yaklaştı. Gebelikte 29. haftadan sonra bebeğiniz kilo alma ve boy artışı açısından oldukça hızlı bir gelişim göstermektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler   Hamilelikte Gebelikte 29. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 30. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte 30. haftada anne adayı kilo artışı hızlanmıştır. Anne adayı ilk haftadan bu yana toplamda 9 – 10 kilo almış olabilir. Ancak hemen belirtelim ki bu rakamların biraz altında ya da üstünde kilo artışı olması ise gayet normaldir. İlerleyen günlerde bebeğin büyümesi ile birlikte daha da hızlı kilo alması beklenen anne adayının gebelikte toplamda en ideal olan 13 – 15 kilo almış olması ön görülmektedir… Yine bu rakamların annenin gebelik öncesi kilosuna ve fiziksel aktivitesine ya da kalıtsal özelliklerine göre değişebileceğini belirtmek isteriz… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler   Hamilelikte Gebelikte 30. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 31. Hafta Belirtileri Nelerdir

Hamilelikte 31. Hafta anne adayının doğumuna çok yaklaştığının habercisidir. 31. hafta itibariyle bebeğiniz artık doğum için en uygun pozisyonu almaya çalışmaktadır. Kendisi için en uygun pozisyonu bulmak için de sık sık değişiklikler yapar. Bebeğin hareketlerinin artış sebeplerinden biri de budur. Bu haftadan sonra bebek aslında doğumun da ne şekilde olacağına karar verilen baş aşağı pozisyonda ya da sezaryen doğum sebebi olan makat duruş pozisyonunda da durabilir… Bu hareketler uzun süreli sabit olabileceği gibi kısa süreli de olabilir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 31. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 32. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 32. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 32. hafta belirtileri

Gebelikte 32. Haftada bebeğiniz adım adım büyümeye devam etmekte…  Bu haftada bebeğinizin kilosu 1600 – 1700 gram civarında iken, boyu ise 42 – 45 cm olaşmıştır. Bebek anne rahminde hızla büyümeye devam ettiği için artık kese içinde hareket edecek alanın da daraldığı görülür. Bu nedenle bebeğinizin hareketleri alan dar geldiği için biraz kısıtlansa da daha az sayıda ancak daha net ve kuvvetli hareketler yaptığını hissedeceksiniz… Ayrıca anne adayı rahimdeki kasılmaları bu dönem daha net bir şekilde hissetmeye başlamıştır…Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 32. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 33. Hafta Belirtileri Nelerdir

Geçtiğimiz haftalarda oluşan bağışıklık sistemi 33. Hafta itibariyle hızla çalışmaya ve gelişmeye devam etmektedir. Bu hafta itibariyle görülen bir diğer yeni gelişim ise anne adayının vücudundaki antikorların bebeğe geçmeye başlamasıdır. Bu da bebeğin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve direnç kazanması anlamına gelmektedir. Dış etkenlere karşı bebeğinizin koruma kalkanı olacak olan antikorlar vücudu korur ve bebeğin sağlıklı gelişimini destekler. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi adına adım adım doğuma hazırlık yapılan bu süreç ile birlikte aslında bebeğin doğum sonrası hayata adapte olması da kolaylaşacaktır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler   Hamilelikte Gebelikte 33. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 34. Hafta Belirtileri Nelerdir

Gebelikte 34. Hafta ile birlikte doğuma neredeyse iki ay gibi çok az bir zaman kaldı. Doğumun yaklaşması ile anne ve baba adayını saran heyecan yakın çevredeki kişilerde de hissedilmeye başlanmıştır. Haftalar süren bu heyecanlı ve hassas yolculuğun neredeyse sonunsa geldiniz… Her ay doktor kontrolünde olarak bu hassas süreci en güzel şekilde bitireceğinizden eminiz… Tabi ki anne karnındaki minik yavrunuz bu süre içinde hızla gelişimine devam etmekte kendini doğum sonrası hayata hazırlamaya çalışmaktadır. Bu haftadan itibaren anne adayının rahminde kasılmalar çoğalabilir ve yalancı doğum sancıları anne adayında yaygın bir şekilde görülebilir. Gebeliğin her sürecinde olduğu gibi son haftalarda da zaman aralıkları daha sıklaştırarak sürekli doktor kontrolünde ve iletişim halinde olmak tavsiye edilir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler Hamilelikte Gebelikte 34. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 35. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 35. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 35. hafta belirtileri

Artık son haftalar… Eğer çalışan bir anne adayı iseniz bu hafta itibariyle izne ayrılmanız ve doğuma kadar dinlenerek zamanınızı en iyi şekilde geçirmeniz tavsiye edilir. Özellikle doğuma sayılı günler kala bu günlerinizi dinlenmiş ve enerji depolamış bir şekilde geçirmek sizi doğuma daha iyi hazırlayacak ve yeni taptaze bir nefes almanızı sağlayacaktır. 35. Hafta ile birlikte bebeğinizin kilosu ortalama olarak 2300 – 2500 gr iken boyu ise 45 – 50 cm uzunluğuna ulaşacaktır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 35. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 36. Hafta Belirtileri Nelerdir

Bebeğinizin 36. Hafta sonunda kilo artışı artacak ve cilt altı yağ dokusu da hızla gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin cilt altı yağ dokusu çok önemli bir gelişim aşamasıdır. Bebek bu sayede vücut ısı dengesi yapabilecektir ve cilt altı yağ dokusu sayesinde bebeğinizin cildi pembe ve pürüzsüz bir görünüm alacaktır. Gebelikte 36. Hafta ile birlikte amniyotik kese içinde bulunan sıvıda yer alan verniks adlı madde yok olacaktır. Ayrıca bebeğin cilt dokusunu koruyan minik tüycükler de dökülmeye bu hafta itibariyle başlayacaktır. Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler   Hamilelikte Gebelikte 36. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 37. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 37. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 37. hafta belirtileri

Gebelikte 37. haftada artık neredeyse sona gelinmiş büyük güne çok yaklaşılmıştır… Bu hafta ile birlikte bebeğinizin tüm uzuv ve organları sağlıklı gelişimi neredeyse tamamlanmış ve artık doğuma neredeyse hazırdır. Normal şartlar altında süren gebelikler 40 hafta olarak hesaplansa da 37. haftadan sonra doğumun her an gerçekleşebileceğini aklınızdan çıkarmayın ve tedbirli olun. Artık anne adayı ve bebek için doğum çantası hazırlığına başlanmalı ve böylece her an doğuma hazırlık olunmalıdır… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 37. Hafta Belirtileri yazımızda.

 Hamilelikte, Gebelikte 38. Hafta Belirtileri

Yapılan doğumların büyük çoğunluğunun gebeliğin 38. haftasında gerçekleştiği bilinmektedir. İlk haftadan bu yana doğum için durmadan hazırlık yapan ve gelişimini büyük bir hızla tamamlayan bebeğiniz 38. Haftadan itibaren artık uzun süreli dinlenme ve uyku pozisyonuna geçmiştir. 38. haftada anne adayı bebeğinin gün içindeki hareket sıklığını kontrol etmeli ve anormal bir durum hissettiğinde ise acilen doktora gitmesi gerekmektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 38. Hafta Belirtileri yazımızda.

 Hamilelikte, Gebelikte 39. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 39. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 39. hafta belirtileri

Gebelikte 39. hafta doğumların büyük bir çoğunluğunun gerçekleştiği bir dönemdir. Bazı doğumların 38. Haftada bazı doğumların ise 40. gibi daha sonraki haftalarda hatta 41 ve 42. Haftalarda bile gerçekleştiği unutulmamalıdır. Anne adayının ve bebeğin doktor kontrolünde olduğu 40. Haftadan sonra görülen doğumların normal kabul edildiği unutulmamalıdır. Gebeliğin normal şartlar altında 40 sürdüğü ancak kimi durumlardan kaynaklı olarak 39. Hafta ya da 41. Haftalara kadar doğumun gerçekleştiği görülmektedir. Her iki durumda da doktor kontrolünde olan anne adayı ve bebek için tedirgin olacak bir durum söz konusu değildir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 39. Hafta Belirtileri yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 40. Hafta Belirtileri Nelerdir

hamilelikte gebelikte 40. hafta belirtileri
hamilelikte gebelikte 40. hafta belirtileri

Eveeet, artık bitti, o müthiş yolculuğun sonuna geldiniz… Bebeğiniz ve sizin için sağlıklı geçen rahat bir doğum diliyoruz… Son hatırlatma olarak gebelikte 40.hafta yazı bölümünde doğum öncesinde doğumun yaklaştığının habercisi olan ve kolaylıkla hissedebileceğiniz bazı belirtilerden bahsedeceğiz. Her bilinçli anne adayının doğumun yaklaştığını ve işaretlerini bilmesi bu konuda hazırlıklı olması gerekir. Anne adayı 40. Haftada bebeğini kucağına almayı beklerken kendisinin farkında olması gereken normal doğum belirtileri de bulunmaktadır. Normal doğum belirtileri arasında yer alan rahim ağzı açıklığı, rahim ağzının incelmesi ve rahim ağzı yumuşaması, suyun gelmesi ve rahimdeki şiddetli kasılmalar anne adayı tarafından hissedildiğinde acilen doktora ulaşılması gerekmektedir… Anne adayındaki değişimler ve bebeğin gelişimi hakkında ayrıntılı bilgiler  Hamilelikte Gebelikte 40. Hafta Belirtileri yazımızda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA