Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

hafta hafta hamilelik gebelik
hafta hafta hamilelik gebelik

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

Öncelikle tebrik ediyoruz…Bu yazımızı okumaya başladığınıza göre ya hamilelik belirtileri yaşıyorsunuz ya da hamile olduğunuzu öğrenmişsiniz demektir. Dileriz her şeyden önce sağlıklı, mutlu bir hamilelik dönemi geçirir ve  sonunda da yavrunuzu kucağınıza alırsınız..Bu yazı dizimizde sizin için zorlu ve bir o kadar da heyecanlı geçecek yolculuğunuz ile ilgili ayrıntılı bilgiler hazırladık. Hamileliğiniz boyunca aklınıza takılan bütün soruları burada bulabilirsiniz. Hafta hafta hamilelik gebelik takibini, belirtilerini, hafta hafta anne adayındaki değişimleri, hafta hafta bebeğinizdeki değişimleri, hafta hafta hamilelik boyunca dikkat edilmesi gerekenleri, hamilelikte yapılması gereken testleri, bebeğinizin tahmini kilosunu ve gelişimini ve çok daha fazlasını hafta hafta hamilelik gebelik yazımızda bulabilirsiniz..Hazırsanız başlayalım : )

Hamilelikte, Gebelikte 1. Hafta

hamilelikte 1. hafta
hamilelikte 1. hafta

Gebelikte 1. haftada ortada henüz embriyo ya da bebek yoktur. Hamilelikte 1.hafta ile birlikte, rahim ve yumurtaların hazırlık yaptığı özel bir döneme girilmiş olur. Kadın üreme hücresi olan yumurtanın kendini dölleyeceği spermi beklediği bir dönemdir. Hamilelikte 1. haftada rahim içi embriyo için temizlenir ve sağlıklı, döllenmeye hazır yumurtalar oluşmaya başlar. Yumurtlamaya hazır hale gelen yumurtalar sperm ile birleşerek embriyoyu meydana getirirler… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 1. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 2. Hafta

hamilelikte 2. hafta
hamilelikte 2. hafta

Gebelikte 2. haftada yumurta hücresi gelişmeye devam eder. Hamilelikte, 2. hafta döllenmeye hazır hale gelen sağlıklı yumurtanın fallop tüplerinde sperm hücresi ile döllenmek üzere beklediği süreçtir. Bu hafta embriyonun rahim içine en sağlıklı bir şekilde yerleşebilmesi amacıyla rahim zarı da kalınlaşmaya başlar. Bu dönem biten adet kanamalarının ardından döllenme meydana gelirse anne adayının tıbbi olarak hamileliğin ikinci haftasında olduğu var sayılır… Daha ayrıntılı ilgi Gebelikte 2. Hafta yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 3. Hafta

hamilelikte 3. hafta
hamilelikte 3. hafta

Hamilelikte 3.hafta döneminde anne adayı, gebe olduğunu hemen anlamayabilir. Gebeliğin en büyük habercisi olan adet gecikmesidir. Kadının bu dönemde adet döngüsünde tamamlaması gereken süreyi de henüz tamamlamamıştır. Bu nedenle gebe olduğunu ancak doktora gitmesi halinde anlayabilir. Gebelik testleri yanıltıcı olabilirken en doğru tespit kan tahlili sonuçlarına göre yapılabilir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 3. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 4. Hafta

hamilelikte 4. hafta
hamilelikte 4. hafta

Anne adayı bu hafta yaptıracağı testler sonucunda gebe olduğunu öğrenebilir. Hamilelik hormonu olan HCG’ nin kandaki seviyesine bakılarak yapılan kan testleri daha güvenilir sonuçlar vermektedir. Bir hücre topu görünümünde olan cenin anne karnındaki en hızlı gelişimine devam etmektedir. Zigot 16 hücreye bölünürken fallop tüplerinden ilerleyerek rahime tutunmak için yola çıkmıştır… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 4. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 5. Hafta

hamilelikte 5. hafta
hamilelikte 5. hafta

Gebelikte 5.haftasını yaşayan anne adayı ilk 3 ayı kapsayan 1.trimester döneminin ortalarına doğru hızla ilerlemektedir. Yakın zamanda hamilelikte 2.ay başlayacak ve anne adayının vücudunuzdaki değişimler yavaş yavaş gözle görülür ve hissedilir olacak. Bu hafta ile anne adayının içindeki hızlı değişime inat fiziksel değişimi çok ağır ve yavaş bir şekilde olacak ve belirtiler hissedilir derecede artacaktır…Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 5. Hafta yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 6. Hafta

hamilelikte 6. hafta
hamilelikte 6. hafta

Anne adayı ilk trimester belirtilerinin en yoğun bir şekilde yaşandığı haftaya girmiştir. Ve bu haftada östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasının artmasıyla anne adayının vücudu hamileliğin belirtilerini hissedilir derecede yaşamaktadır. Bu artış aslında bebeğin anne karnında uygun yaşama ortamı için çok gereklidir. Ayrıca artan hormonlar sebebiyle anne adayında ruhsal dalgalanmalar, iştahsızlık ya da ve kokulara karşı hassasiyet duyma gibi durumlar da ortaya çıkmaktadır…Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 6. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 7. Hafta

hamilelikte 7. hafta
hamilelikte 7. hafta

Anne adayının aşerme haftası olarak bilinen dönem hamilelikte 7. hafta ile birlikte başlamış bulunmaktadır. Bu hafta anne adayının damak tadında değişimler, kokulara karşı hassasiyet, sevdiği yemelerden bile tiksinme ve aşerme gibi durumlar anne adayının beslenmesini etkilemektedir. Beslenme alışkanlıklarındaki tüm bu değişikliklerin doğal olduğu unutulmamalıdır. Özellikle bu dönem anne adayının hızlı ruhsal değişimler yaşadığı da görülmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 7. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 8. Hafta

hamilelikte 8. hafta
hamilelikte 8. hafta

Bu hafta ile birlikte anne adayı hamilelik ile ilgili tüm belirtileri de artık daha yoğun bir şekilde yaşamaya da başlamıştır. Hamilelikte 8.haftada anne adayının kan hacminde % 50 – % 60 oranında artışlar görülmektedir. Anne adayı artık bu haftadan sonra giysilerinin özellikle bel bölgesinin sıktığını fark edebilir. Bebek ise anne karnındaki hızlı gelişimini sürdürmektedir. Ultrason cihazında kalp atışlarını da çok net olarak dinleyebilen bebek, anne rahmine de tam bir tutunma sağlamıştır. Ayrıca bebeğin el, kol hareketleri az da olsa başlamıştır…Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 8. Hafta yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 9. Hafta

hamilelikte 9. hafta
hamilelikte 9. hafta

Hamileliğin 9.haftası 1.trimester döneminin sonuncu haftasıdır. Bu hafta itibariyle ikinci ay bitmiş olup üçüncü aya girilmiştir. Anne adayının karnı çok şişmemiştir ancak mide ekşimesi, mide yanması, ruh hali dalgalanmaları gibi erken dönem hamilelik belirtilerini ve vücudundaki değişimleri kesin olarak hissetmeye başlamıştır. Bebeğin yüzü ise bu haftada insan yüz formuna ulaşmaya başlamıştır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 9. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 10. Hafta

hamilelikte 10. hafta
hamilelikte 10. hafta

Anne adayı ve bebeği için büyük değişimlerin başladığı ve hızla yaşandığı bir haftadır. 10. Hafta ile birlikte ilk trimesterin sonlarına doğru da hızla yaklaşılmaktadır. Bir limon büyüklüğünde olan bebeğin anne karnındaki gelişimi de hızla devam etmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 10. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 11. Hafta

hamilelikte 11. hafta
hamilelikte 11. hafta

Bebeğin anne karnındaki gelişiminde en kritik haftalar olan ilk 10 hafta artık geride kalmıştır. Bundan sonra doğuma kadar devam edecek olan ‘fetal’ dönem başlamış bulunmaktadır. Bebek 11. Haftadan sonra artık embriyo değil ‘fetüs’ adını alacaktır. Düşük riskinin de oldukça azaldığı bir dönemdir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 11. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 12. Hafta

hamilelikte 12. hafta
hamilelikte 12. hafta

Hamileliğin ilk 3 ayı artık sona ermiştir. Bu hafta ile birlikte düşük tehlikesi de artık sona ermiştir. Bundan sonraki haftalarda hamilelik süreci daha güvenli geçecektir. Bebeğin anne karnındaki haftaları ilerledikçe kilo artışı ve boy uzunluğu hızlı bir şekilde ilerlemektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 12. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 13. Hafta

hamilelikte 13. hafta
hamilelikte 13. hafta

Bu hafta sona erdiğinde ikinci trimester dönemi artık başlamış olacaktır. Anne adayı ikinci trimester döneminde gebeliğe iyice alışmış, bebeği ile bağlarının ise daha da kuvvetlendiği bir dönemdir. Hamileliğin altın çağı olarak nitelendirilen bu haftalar anne adayı için oldukça rahat ve hızlı geçmektedir. Mide bulantısı, kusma gibi şikayetlerde de azalmalar başlayacaktır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 13. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 14. Hafta

hamilelikte 14. hafta
hamilelikte 14. hafta

Gebeliğin artık iyice belirgin olmaya başladığı 14.haftada, bebek hızla büyümeye devam etmektedir. Anne karnındaki bebeğin büyümesine paralel olarak anne rahmi de büyümektedir. Bu dönemde bebek anne rahmine sağlam bir tutunma gerçekleştirir. Anne adayı için de bu hafta ile birlikte huzurlu geçen bir hamilelik dönemi başlamaktadır… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 14. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 15. Hafta

hamilelikte 15. hafta
hamilelikte 15. hafta

Anne adayında görülen mide bulantısı, kusma, sık idrara çıkma, baş dönmesi gibi olumsuzluklar arık büyük oranda azalmıştır. Hamileliğin en keyifli dönemi başlamıştır. Erken dönem gebelik belirtilerinin azalması ile birlikte anne adayının günlük yaşamı normale dönmüştür. Ayrıca geçen haftalarda minik bir şeftali büyüklüğünde olan bebek ise bu hafta ile birlikte büyük bir portakal boyutlarına ulaşmıştır…Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 15. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 16. Hafta

hamilelikte 16. hafta
hamilelikte 16. hafta

Hamilelikte 16.hafta bebek ve anne adayı için çok rahat ve huzurlu geçen bir hafta olacak. Erken gebelik dönemi şikâyetleri de bu haftada önemli oranda azalma eğilimindedir. Son trimester dönemi için enerji depolayın ve hamileliğinizin tadını çıkarın. Bu haftada bebek anne rahmine sıkıca tutunmuştur. Ve gelişimine sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmadıkça de hızla gelişmeye devam edecek. Bebek 16. haftada en hızlı bir şekilde gelişmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 16. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 17. Hafta

hamilelikte 17. hafta
hamilelikte 17. hafta

Hamilelikte 17.haftada anne adayı gebeliği konusunda artık daha bilinçlidir. Bebeği ile güçlü bir bağ kurmuştur. Bu hafta ile birlikte neredeyse gebelik macerasının yarısına gelinmiştir. Bu hafta içinde gerçekleşen en önemli olay üçlü tarama testinin yapılmasıdır. Bu test sonucunda gebelik sürecinin hem anne adayı açısından hem de bebek açısından sağlıklı olup olmadığı tespit edilir…Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte, 17. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 18. Hafta

hamilelikte 18. hafta
hamilelikte 18. hafta

Bu hafta ile birlikte gebeliğin 5. ayı başlamıştır. Bu hafta itibariyle bebek yumruk atmaya ve tekmelemeye de başlayarak hareketlerini daha da fazlalaştırmaktadır. Kilosu 150 gram civarında olan bebeğin baş ve popo arası boy uzunluğu ise 12 – 14 cm aralığında olması beklenmektedir…Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 18. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 19. Hafta

hamilelikte 19. hafta
hamilelikte 19. hafta

Tebrikler, hamileliğin yarısı neredeyse bitti. 19. Hafta anne adayının hem bebeğinin gelişim durumu hem kendi sağlığı hem de doğum ile ilgili birçok soruyu merak ettiği bir dönemdir. Düzenli olarak doktor kontrolünde anne adayının tedirgin olmasına lüzum yoktur. Kilosu 250 gr, boyu ise 13 – 15 cm civarında olan bebeğin anne karnındaki gelişimi de tüm hızıyla devam etmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 19. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 20. Hafta

hamilelikte 20. hafta
hamilelikte 20. hafta

Refleks yeteneklerini geçen haftalarda geliştiren bebek, yutkunma hareketini de çok sık bir şekilde yapmaktadır. Diğer sistemleri gibi sindirim sistemi de çalışmaya başlamaktadır. Kilo ve boy miktarı her geçen gün artış gösteren bebeğin kafa büyüklüğü de vücuduna göre daha orantılı bir şekilde görünmeye başlayacaktır… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 20. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 21. Hafta

hamilelikte 21. hafta
hamilelikte 21. hafta

Bu hafta ile vücudunda birçok yenilik ve gelişim gösteren bebek çevresindeki sesler ile anne adayının sesini daha net duymaya ve ayırt etmeye, dışarıdan gelen ses ve ışıkları anlayabilmeye başlıyor. Ayrıca damak tadı da bu dönemde oluşan bebek anne adayının yediği besinlerine tepki vermeye başlıyor… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 21. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 22. Hafta

hamilelikte 22. hafta
hamilelikte 22. hafta

Anne karnındaki bebeğin fiziksel gelişimi artık neredeyse tamamlanmıştır. Bebeğin iç organlarının tamamı oluşmuştur. Organların gelişimleri de işlevini geliştirmek adına devam etmektedir. Anne adayının karnı bu hafta ile birlikte daha da büyümeye başlamıştır. Hamileliğin altın çağı olan bu günlerin son trimester sürecine hazırlık yapılarak, pozitif enerji depolayarak ve keyifle geçirilmesi önemlidir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 22. Hafta yazımızda.

Hamilelikte, Gebelikte 23. Hafta

hamilelikte 23. hafta
hamilelikte 23. hafta

Bebeğin sağlıkla büyümesi için anne karnında karşılanması gereken ihtiyaçları bu hafta iyice artmaktadır. Bebeğin tek besin kaynağı olarak anne adayının ise aldığı gıdaların vitamin ve mineral değerlerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu haftalarda özellikle ihtiyaç duyulan demir mineralinin besinlerden alınması önemlidir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 23. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 24. Hafta

hamilelikte 24. hafta
hamilelikte 24. hafta

Anne adayı son trimester dönemine doğru hızla yaklaşmaktadır. Gebelik sürecinin ise artık 6 ayındasınız. Bebeğin anne karnındaki gelişimi hızla sürerken doğumdaki yüz formunu bu hafta itibariyle artık kazanmıştır. Hatta saç, kaş ve kirpikleri de oluşmuştur. Bu haftada erken doğum görülme riski az da olsa vardır. Bu nedenle anormal bir durum görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 24. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 25. Hafta

hamilelikte 25. hafta
hamilelikte 25. hafta

25.haftada anne adayı hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için fiziksel ve ruhsal açıdan ihtiyaç duyduğu her şeyi karşılamalıdır. Keyifli bir gebelik süreci için çevredeki negatif ortamlardan uzak durmalı ve kafasındaki olumsuzlukları silip atmalıdır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 25. Hafta yazımızda.

 

 

Hamilelikte, Gebelikte 26. Hafta

hamilelikte 26. hafta
hamilelikte 26. hafta

Gebelikte bu haftada erken doğum riski bulunmaktadır. Bu süreçten önce olduğu gibi bu haftadan sonra da devamlı doktor kontrolünde olmanız sağlıklı bir doğum için çok önemlidir. Her hafta hızla gelişen ve büyüyen bebek için anne karnındaki tek bir günün bile çok şey ifade ettiğini düşünürsek erken doğum riskini oluşturan faktörlerin ortadan kaldırılmasına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 26. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 27. Hafta

hamilelikte 27. hafta
hamilelikte 27. hafta

Anne adayı için gebeliğin biraz daha zor geçtiği 3. trimester dönemi artık başlamıştır. Anne adayı daha sonra iyice ağırlaşacağı ve hareketlerinin kısıtlanacağı için doğum hazırlıklarına şimdiden yavaş yavaş başlamalıdır. Bol bol dinlenerek ve istirahat ederek doğuma kadar son haftalarınızı iyi değerlendirmenizi tavsiye ederiz… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 27. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 28. Hafta

hamilelikte 28. hafta
hamilelikte 28. hafta

Bu hafta anne karnındaki bebek gelişimi son sürat devam etmektedir. Bebeğin kilosu 1200 kg, boyu ise yaklaşık olarak 40 – 42 cm’dir. Bu haftadan sonra bebeğin boy ve kilo gelişimleri anne adayının beslenme düzenine, sigara içip içmediğine ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterecektir. Bebek bu hafta ile gözlerini hareket ettirme yeteneğini geliştirmekte ve ışığın geldiği yönü hissedebilmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 28. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 29. Hafta

hamilelikte 29. hafta
hamilelikte 29. hafta

Artık bebeğiniz 7 aylık oldu. Boyu 41 – 43 cm aralığında olan bebek, doğacağı boy uzunluğuna bu hafta itibariyle çok yaklaştı. 29. haftadan sonra bebeğin kilo alma hızı daha da artması beklenmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 29. Hafta yazımızda.

 

 

Hamilelikte, Gebelikte 30. Hafta

hamilelikte 30. hafta
hamilelikte 30. hafta

Hamilelikte 30. haftada anne adayı toplamda 9 – 10 kilo almış olması normaldir. İlerleyen günlerde daha hızlı kilo alması beklenen anne adayının gebelikte toplamda en ideal olan 13 – 15 kiloyu almış olması öngörülmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 30. Hafta yazımızda.

 

 

Hamilelikte, Gebelikte 31. Hafta

hamilelikte 31. hafta
hamilelikte 31. hafta

Bu hafta itibariyle bebek doğum pozisyonu için en uygun hali aramaya çalışmaktadır. Bu haftalarda sık sık pozisyon değiştiren bebek normal doğum için en ideal olan baş aşağı pozisyonda, bazen de sezaryen doğum sebebi olan makat duruş pozisyonunda da durabilirler… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 31. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 32. Hafta

hamilelikte 32. hafta
hamilelikte 32. hafta

Bu haftada bebeğin kilosu 1600 – 1700 gram, boyu ise 42 – 45 cm olmuştur. Bebek anne rahminde hızla büyümekte ve kese içinde alanın da daraldığı görülmektedir. Böylece bebeğin hareketlerinin kısıtlandığı, daha az sayıda ancak daha etkili hareketler yaptığı hissedilecektir…Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 32. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 33. Hafta

hamilelikte 33. hafta
hamilelikte 33. hafta

Bu haftada bebeğin bağışıklık sistemi çalışmaya ve gelişmeye devam etmektedir. Bu hafta itibariyle antikorlar anne adayından bebeğe geçmeye başlayarak direnç sağlanmıştır. Mikroplara karşı vücudu savunan antikorlar bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Böylece bağışıklık sisteminin gelişmesi ile bebek doğum sonrası hayata alışmaya başlayacaktır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 33. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 34. Hafta

hamilelikte 34. hafta
hamilelikte 34. hafta

Doğuma neredeyse iki ay gibi az bir zaman kaldı. Anne ve baba adayını saran heyecan yakın çevredeki kişilerde de hissedilmeye başlanmıştır. Bu haftadan itibaren yalancı doğum sancıları de anne adaylarında yaygın bir şekilde görülebilir. Sürekli doktor kontrolünde ve doktorunuzla iletişim halinde olmak tavsiye edilmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 34. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 35. Hafta

hamilelikte 35. hafta
hamilelikte 35. hafta

Çalışan anne adayı iseniz bu hafta itibariyle izne ayrılmanız tavsiye edilmektedir. Özellikle doğuma sayılı günler kala son haftalarınızı yeterince dinlenerek geçirmeniz çok önemlidir. Bebek kilosu bu hafta sonunda 2300 – 2500 gr iken boyu ise 45 – 50 cm uzunluğuna ulaşmış olacaktır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 35. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 36. Hafta

hamilelikte 36. hafta
hamilelikte 36. hafta

Bebeğin cilt altı yağ dokusu gelişimi devam etmektedir. Vücut ısı dengesi için çok önemli olan bu tabaka ayrıca bebeğin cildinin pürüzsüz olmasını da sağlamaktadır. Amniyo sıvısı içinde cildin buruşuk yapısını korumakla görevli olan verniks maddesi ve bebeğin vücudu saran tüyler de bu haftada dökülmeye başlayacaktır… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 36. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 37. Hafta

hamilelikte 37. hafta
hamilelikte 37. hafta

Bu haftada bebek iç ve dış organlarının gelişimini neredeyse tamamlamış ve sona yaklaşmaktadır. Gebelik normal şartlar altında 40 hafta olarak hesaplanmaktadır ancak doğumun her an gerçekleşebileceği unutulmamalı ve bu anlamda hazırlıklı olunmalıdır… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 37. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 38. Hafta

hamilelikte 38. hafta
hamilelikte 38. hafta

Çoğu doğumun 38. haftada gerçekleştiği bilinmektedir. Bu hafta organlarının gelişimi tamamlanmış olan bebek sürekli dinlenme ve uyku pozisyonundadır. Bu haftada anne adayının bebeğinin hareket sıklığını kontrol etmesi ve anormal bir durumda acilen doktora gitmesi gerekmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 38. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 39. Hafta

hamilelikte 39. hafta
hamilelikte 39. hafta

Kimi anne adaylarının 39. Haftada doğumları gerçekleşmiş olabilirken kimi anne adaylarının daha sonraki haftalarda da gerçekleşebilir. 41 ve 42. haftalara kadar doğumun gerçekleşebileceği ve bu durumun normal olduğu unutulmamalıdır. Doktor kontrolünde olan anne adayı ve bebek için tedirgin olacak bir durum söz konusu değildir… Daha ayrıntılı bilgi Hamilelikte 39. Hafta yazımızda.

 

Hamilelikte, Gebelikte 40. Hafta

hamilelikte 40. hafta
hamilelikte 40. hafta

Anne adayının farkında olması gereken doğum belirtileri bulunmaktadır. Rahim ağzı açıklığı, rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması, suyun gelmesi ve rahimdeki kasılmalar anne adayı tarafından hissedildiğinde acilen doktora ulaşılması gerekmektedir… Daha ayrıntılı bilgi Gebelikte 40. Hafta yazımızda.

2 YORUMLAR

    • Faydalı olabildiysek biz teşekkür ederiz. Dileriz güzel bir hamilelik dönemi geçirip, bebeğinizi de kucağınıza sağlıcakla alırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here