Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler ve Yiyecekler Nelerdir

hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler, yiyecekler nelerdir
hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler, yiyecekler nelerdir

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yöntemler Nelerdir

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapılmalıdır. Hamile kalmayı kolaylaştıran yöntem ve yiyecekler nelerdir gibi sorular hamile kalmak isteyen kadınların en sık merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Kadın doğum uzmanları (Jinekologlar) korunmasız şekilde ilişkiye giren çiftlerin yaklaşık 1 yıl (12 ay) içinde çocuk sahibi olabileceğini belirtirler. Ancak bir yıl içerisinde korunmasız olarak ilişkiye girilmesine rağmen gebelik yaşanmıyorsa hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapılması gerektiği hakkında araştırmalar başlar.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Kadın doğum uzmanları hamile kalmayı kolaylaştırmak için kadının doğurganlık yani yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesinin hamile kalmak için en şanslı gün olarak ifade ederler. Yani hamile kalmak isteyen kadınlar yumurtlama dönemlerini takip ederek hamile kalmalarını kolaylaştırabilirler.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Takip Edilir

Ortalama 28 günde bir adet döngüsünde adet gören kadınların yumurtlama günü adetinin 14. günüdür. Yani kadının adetinin başladığı günden itibaren 10. ve 14. gün arasındaki günler gebe kalma şansının en yüksek olduğu günlerdir. Hamile kalmak isteyen kadınlar adetlerinin başladığı günden sayarak 10. ve 14. gün arasında cinsel ilişkiye girerek gebe kalma şanslarını arttırabilirler. Ancak yumurtlama dönemi kadından kadına değişiklik gösterebilir. Eğer 30 günde bir adet oluyorsa bir kadın yumurtlama dönemi 16. gününe denk gelebilir.

Yumurtlama gününü hesaplamak için adetin ilk günü ve bir sonraki ayın adet gününe kadar olan süre rakamsal olarak sayılır ve bulunan sayıdan 14 çıkarılarak yumurtlama günü kesin olarak tahmin edilir. Bunun için kadınların adet oldukları günleri akıllarında tutmaları ya da not etmeleri gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Adet döngüsünü ve yumurtlama gününü hesaplasanız da yumurtlamanın sadece o günde olacağına dair bir kesinlik yoktur. Yani adetin 14. gününde de olabilir, 10. gününde de yumurtlama olabilir. Bu yüzden yumurtlamanın olma ihtimali yüksek olan 10. ve 14. günlerde sık cinsel ilişkiye girilerek gebe kalma şansı arttırılabilir.Yumurtlama dönemini hesaplamak için eczanelerden ovülasyon testlerinden alarak yumurtlama testi de yapılabilir.

hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler
hamile kalmayı kolaylaştıran yöntemler

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için kadın doğum uzmanları düzenli olarak haftada 2 kez cinsel ilişkiye girilmesini önermektedir. Bu noktada çiftlerin yanılgıya düştükleri nokta ise her gün cinsel ilişkiye girerek gebelik şansını arttırdıkları düşüncesidir. Her gün cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını arttırmaz. Zaten spermler yumurtalıklarda 3 gün canlı kaldıkları için haftada en fazla 2 ya da 3 kez cinsel ilişkiye girmek yeterli olabilir.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için erkek vajinanın içine tam boşalmalıdır. Erkek boşaldıktan sonra kadın 10-15 dakika yerinden kalkmamalıdır. Kadın ayağa kalkarsa ya da hemen tuvalete giderse spermlerin dışarı çıkma riski oluşur.  Boşalma olduktan sonra kadın hemen duş almamalıdır ve vajina bir süre yıkanmamalıdır.

Gebe kalmak için doktor kontrolü dışında herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. 1 yıl boyunca aktif ve korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen hamile kalmayan kadınlara doktorların vereceği ilaç tedavisi mümkündür. Bunlar kadının yumurtlamasını kolaylaştıran ovülasyon iğneleri ya da haplarıdır. Bu tedavi şekli doktor kontrolünde yapılmaktadır.

Hamile kalmak için kadının en verimli çağı 20-30 yaş aralığıdır. Bu dönemde aktif cinsel yaşamı olan kadının eğer korunmuyorsa gebe kalma olasılığı yüksektir. 35 yaş ve üzeri kadınların yumurta olgunlaşma süresi azaldığı için hamilelik şansı da azalmaktadır.

Hamile kalmak için rahat ve stresten uzak bir yaşam sürülmesi de hamile kalmayı kolaylaştırır. Çiftlerin cinsel ilişkiyi sadece gebe kalmak için yapılması gereken bir ek görev görmemesi gerekir. Cinsel ilişkide kadının orgazm olması vajina salgısının ph seviyesini düzelttiği için spermlerin rahim ağzından daha çabuk geçmesini sağlar.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir

hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler
hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için sağlıklı beslenmek, sigara ve alkolden uzak durmak gereklidir. Ayrıca sağlıklı beslenme düzeninde hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler olarak bilinen besinler mevcuttur. Bu besinler; demir, folik asit, çinko, kalsiyum içeren gıdalardır. Ayrıca omega 3 yağ asidi olarak zengin besinler de tüketilmelidir.Roka, lahana, sarımsak, soğan, karnıbahar, tere, armut, hurma, ceviz, balık, süt ve süt ürünleri yeşili bol sebzeler ve baklagiller de tüketilebilir.

Hamile Kalmak İçin Pozisyon 

Hamile kalmayı kolaylaştıran en rahat pozisyon kadının altta olduğu pozisyondur. Misyoner pozisyonu olarak bilinen bu pozisyonda kadın altta erkek üsttedir. Erkek tam ve rahat olarak kadının vajinasına boşalabilir. Diğer pozisyonlarda hamile kalma şansı olsa da en yüksek olanı misyoner pozisyonudur.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kürler 

Hamile kalmayı kolaylaştıran kür olarak en bilineni Prof. Dr İbrahim Saraçoğlunun önerdiği “soğan kürüdür“. Soğan kürü ile bir çok kadın hamile kaldığını ifade etmektedir. Soğan kürünün kadının yumurtasının çatlamayı kolaylaştırdığı ve hamile kalma şansını arttırdığı ifade edilir.

hamile kalmak için soğan kürü
hamile kalmak için soğan kürü

Soğan Kürü Hazırlanışı: Soğan kürü için 1 orta boy soğan kabukları ile birlikte 4 parçaya bölünür ve 2 bardak kaynamış suyun içine atılır. Soğan ile birlikte kaynamış su 5 dakika daha kaynatılır ve ocağın altı kapatılır. Yaklaşık 5 dakika daha demlenmesi için beklenir. Su ılıdıktan sonra içilir. Soğan kürü 15 gün boyunca sabah ve akşam içilmek üzere içilir. Soğan kürü yumurtanın çatlamasını kolaylaştırır ve polikistik over sendromuna iyi gelir. Bunun yanında soğan kürü adet düzensizliğine de iyi gelir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA