Hamile Yogası Faydaları, Ne Zaman Başlanır

hamile yogası faydaları, ne zaman başlanır
hamile yogası faydaları, ne zaman başlanır

Hamilelikte Yoga

Kadının yaşamında en özel dönem olan hamilelik fiziksel ve psikolojik  birçok değişimin yaşandığı bir süreçtir. Bebeğin gelişimi rahmin ağırlaşması ve büyümesine neden olur. Annenin vücut ağırlığı artar bel ve sırt ağrıları oluşur.

 Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer 

Hamilelikle birlikte anne adayında fiziksel birçok değişiklik olabileceği gibi hormonların değişmesi ile birlikte de anne adayı psikolojik olarak da etkilemektedir. İşte hamilelikle birlikte değişen tüm dengeleri daha iyi duruma getirmek ve rahatlamak için yoga yapılması tavsiye edilmektedir. Hamilelikte yoga nasıl yapılır, hangi dönemde başlar ve hamile yogasının faydaları nelerdir sorusunun cevaplarına geçmeden önce yoganın tanımıyla başlayalım.

Yoga Nedir 

Bedenin birlik ve bir olması anlamına gelen yoga sanskritçe bir kelimedir. İçsel olarak kendisi ve çevresiyle bütün olarak yaşayan kişinin ruhsal birliğini sağlaması anlamına gelmektedir. Yoga kişinin ruhsal ve bedensel olarak rahatlamasını sağlar. Nefes ve duruş bozukluklarını zamanla düzelterek daha sağlıklı bir yaşam vaat eder ve vücuda esneklik kazandırır. Hamilelikte yapılan yoga annenin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha rahat bir hamilelik geçirmesini sağlar. Yoga bir yaşam felsefesidir beden ve ruhta biriken negatif enerjiden kurtulmayı ve rahatlamayı sağlar.

Hamile Yogası Faydaları

hamile yogası faydaları
hamile yogası faydaları

Hamilelikte yoga yapılması hem anne adayı hem de bebek için oldukça rahatlama sağlar. Konunun uzmanları tarafından verilen yoga egzersizleri anne adayını doğuma hazırlar. Anne adayının kaslarını rahatlatır ve hamileliğin vermiş olduğu ağırlıktan dolayı oluşan sırt ve bel ağrılarını azaltır.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Hamilelikle alınan kilolar anne adayının beden dengesini kaybetmesine neden olur, hamilelik yogası ile denge ve esneklik geliştirilir. Yoga hareketleri ile vücut sıkıştırılıp, kalça, sırt, bacaklar güçlenir ve dayanıklılık kazanır.

Hamile yogası anne adayının kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Kaslarını gevşetir.

Hamile yogası anne adayının stresini azaltarak rahat bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlar. Daha rahat ve stresten uzak bir hamilelik yaşanması bebeğin beyin gelişimine olumlu etki yapar.

Hamilelik yogası yapan anne adayları gevşemeyi ve bedenlerini rahatlatmayı öğrendikleri için nefes egzersizleri ile kendilerini doğuma daha rahat hazırlayabilirler.

Hamilelik yogası ile korku ve endişe azalır. Hamilelikte annenin ruh durumundan etkilenen bebek de daha rahat olur ve doğumun kolaylaşmasını sağlar. Bebek anne karnında annenin kalp atışını, kan dolaşımını hisseder ve bunlar bu bebeği de etkiler.

Unutulmamalıdır ki hamilelikte anne adayı nasıl bir ruh halindeyse bu durum bebeğe de yansır.

Hamile yogası hamilelikte uykuların düzene girmesini sağlar.

Yogayı hamilelik dışında yapan kadınlar menopoz dönemlerini daha rahat atlatır ve sancılı adet görmezler.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır

hamile yogasına ne zaman başlanır
hamile yogasına ne zaman başlanır

Eğer daha önce yoga yapmadıysanız ve hamilelik yogası yapmak istiyorsanız, hamileliğinizin 3. ayından sonra yoga egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Hamileliğinizin ilk 3 ayında yoga yapılmaması önerilir.

Hamile yogasını tüm hamile anne adayları yapabilirler. Ancak anne adayı riskli bir gebelik yaşıyorsa doktoruna danışmadan yoga egzersizlerine başlamamalıdır.

Doğum yaptıktan sonra yogaya devam etmek vücudun daha kısa sürede kendisini toparlamasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA