Hamilelik Belirtileri Nelerdir Gebelik Testleri Hangileridir

hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir
hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir

Hamilelik gebelik yaşayan her anne adayı için çok önemli ve çok özel bir süreçtir. 9 ay boyunca ilk andan doğuma kadar önemli aşamaları olan ve hem anne adayı için hem de anne karnındaki bebek için dikkat edilmesi gereken birçok unsuru içinde barındırır.

Anne adayında hatta anne adayının yakın çevresindeki insanlarda bile duygusal ve fiziksel birçok değişiminin yaşandığı bir dönemdir. Hamilelik her anne adayı tarafından hemen anlaşılmayabilir. Gebelik ilk dönemlerinde belli başlı hafif belirtiler gösterir. Ancak bu belirtiler her kadında aynı zaman ve etkide görülmeyebileceği unutulmamalıdır.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

Hamilelik kadının vücudunda birtakım sinyaller verir. Hamile olduğumu nasıl anlarım? Bu sorunun cevabı olarak ilk akla gelen regl gecikmesi olmaktadır. Vücudun verdiği bu sinyallerden kadınlar arasında en bilineni regl(adet kanaması) gecikmesi, hamilelik için en önemli ve kesin bir belirti olarak görülse de işler her zaman öyle yürümemektedir.

Çünkü hormon durumuna bağlı olan ve psikolojik olan birçok nedenden dolayı regl gecikmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle regl gecikmesi hamile olduğunuza dair tek başına için yeterli ve net bir kanıt değildir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Sonuç olarak her gebelik ile regl dönemi gecikmesi yaşanır. Ancak her regl gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılmamalıdır. Bunun yanında başka belirtiler de olmalıdır. Bu belirtileri sizler için araştırdık…

Hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testi ne zaman yapılırevde gebelik testi nasıl yapılır, ilişkiden kaç gün sonra idrar testi yapılır gibi merak konusu olan soruların cevapları için işte detaylar…

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir
hamilelik belirtileri nelerdir

Hamileliğin erkenden fark edilmesini sağlayan birçok belirti vardır. Peki hamilelik belirtileri nelerdir? En belirgin olarak gözlemlenen belirtileri sizler için derledik. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var ki bu belirtiler kişiden kişiye değişme özelliği göstermektedir.

Gebeliğin halk arasında en iyi bilinen belirtisi adet (regl) döneminin gecikmesidir. Çoğu kadın regl döneminin gecikmesi ile hamile kaldığını hissederek, doğruluğundan emin olmak için diğer kesin sonuç veren araştırma yöntemlerine başvurmaktadır. Çünkü adet kanamasının gecikmesi tek başına yeterli kanıt değildir.

 • Sık İdrara Çıkma-İdrar Rengi Değişimi
hamilelik belirtileri sık idrara çıkma
hamilelik belirtileri sık idrara çıkma

İdrar kesesine yapılan baskı neticesinde olduğu varsayılan bu belirti her anne adayında görülmemektedir. Bazı anne adaylarının ise hamileliğin son dönemlerine değin sık idrara çıkma eğilimi gösterdikleri rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca normalden daha koyu renkli idrar gebeliğin belirtisi olabilir.

 • Göğüslerde Ağrı
hamilelik belirtileri göğüslerde ağrı
hamilelik belirtileri göğüslerde ağrı

Anne adayının vücudunda meydana gelen hormon durumlarından kaynaklanan bir ağrı çeşididir. Bu dönemde meme bölgesinde aşırı hassasiyet, şişkinlik ve sertlik, karıncalanma, renk değişikliği gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

 • İştah Artışı-İştah Azalması
hamilelik belirtileri iştah artışı iştah azalması
hamilelik belirtileri iştah artışı iştah azalması

Her kadında farklı seyreden bir durumdur. Kimi anne adayları için hamilelik dönemi sürekli yeme isteği ile dolu olarak geçerken, kimi anne adaylarının iştah kaybı yaşadığı yemek yeme isteğinin kalmadığını biliyoruz. Burada önemli olan kendinizi tanımaktır. Normal yaşantınıza göre iştah değişikliği yaşıyorsanız gerekli kontrolleri yaparak hamile olma durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 • Mide Bulantısı
hamilelik belirtileri mide bulantısı
hamilelik belirtileri mide bulantısı

Hamileliğin ilk dönemlerinde olabileceği gibi 9 ay boyunca mide bulantısı yaşamak mümkündür. Özellikle sabah bulantısı olarak isim verilen, genellikle sabah saatlerinde ya da sabaha karşı uykudan kaldıran cinsten bir bulantı ile sık sık karşılaşırsanız hamile olabilirsiniz.

 • Uykuya Düşkünlük
hamilelik belirtileri uykuya düşkünlük
hamilelik belirtileri uykuya düşkünlük

Hiçbir yorucu iş yapmadığınız halde, anlamsız yere kafanızı bile kaldıracak türden halsizlikler yaşamaya başladıysanız hamile olabilirsiniz. Metabolizma hızınızın artması sebebiyle kendinizi daha halsiz ve daha yorgun hissedebilirsiniz. Uyku süreleriniz diğer günlere oranla daha da arttıysa ve uykudan uyanmak konusunda daha zorlanır olduysanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

 • Ani Duygusal Değişimler
hamilelik belirtileri ani duygu değişimleri
hamilelik belirtileri ani duygu değişimleri

Hamilelik ile birlikte gelişen hormon değişimlerinin vücutta yaptığı diğer etkilerden biri de duygu dalgalanmaları, ani sinirlenmeler, aşırı duygusallıklardır. Bu tarz duygu atakları hamilelikte gözlemlenen belirtiler arasında yer alır.

 • Kanama
hamilelik belirtileri kanama
hamilelik belirtileri kanama

Burada bahsettiğimiz kanama regl dönemi kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülebilir. Halk arasında üstüne görme olarak da adlandırılan bu kanama her hamilelik için geçerli değildir. Normal kanamadan farklı olarak ağrısı ve sancısı olmayan, rengi ise kahverengi olan bu kanama hamileliğin belirtisi olabilir. Kesin sonuç için gebelik testi yapmak faydalı olabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu tip bir kanama olursa hemen doktora gidilmesi gerekir.

 • Cinsel İstek Azalması
hamilelik belirtileri cinsel isteksizlik
hamilelik belirtileri cinsel isteksizlik

Yine vücuttaki hormon değişimlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilen cinsel istek ya da isteksizlik söz konusu olabilir.

 • Kabızlık ve Mide Yanması Sorunları
hamilelik belirtileri kabızlık mide yanması
hamilelik belirtileri kabızlık mide yanması

Hazımsızlık sonucu oluşan kabızlık, hamileliğin ilk dönemlerindeki en yaygın şikayetler arasındadır. Bununla beraber mide yanması sorunu da baş gösterir. Özellikle yatar pozisyondayken artan mide yanması şikâyetini azaltmak için yastığınızı yükseltmeniz tavsiye edilir.

Bu belirtilerin sadece bir tanesi hamile olduğunuza dair kesin bir kanıt olmadığını hatırlatmak isteriz. Bu belirtilerin en azından birkaç tanesini yakın zamanlarda ve sıkça yaşadıysanız hamile olma olasılığınız daha yüksektir. En kesin sonuç olarak doktorunuza başvurmanızı ve kan ya da idrar testi yaptırarak muayene olmanızı tavsiye ederiz. Eğer hamileyseniz uzman doktor tarafından 9 ay boyunca sizin ve bebeğinizin gelişiminin sağlıklı bir şekilde takibinin yapılması gerektiğini unutmayınız.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

gebelik testi ne zaman yapılır
gebelik testi ne zaman yapılır

Hamile kalıp kalmadığından şüphelenen kadınların ilk olarak yaptıkları şey hiç şüphesiz evde gebelik testini uygulayarak sonucu doğal yollarla öğrenmektir. Hamileliğin var olup olmadığını doğru bir şekilde öğrenebilmek için gebelik testi ne zaman yapılmalıdır sorusu tabi ki çok önemlidir. Düzenli bir şekilde adet süreci geçiren kadının gebelik testini adet gününden 6 gün sonra yapmasının daha doğru sonuçlar vereceğini yapılan bilimsel araştırmalar gösterirken adet düzensizliği gibi sağlık sorunu olan kadınların ise yaşanan son cinsel ilişki tarihinden 21 gün sonra gebelik testini yapmasının en doğru sonuçları vereceği yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Özetle düzenli regl süreciniz varsa adet gününüzden 6 gün sonra, düzensiz regl döneminiz var ise cinsel ilişki tarihinden 21 gün sonra eczaneden aldığınız gebelik testini evde kolayca uygulayarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca evde gebelik testini yaparken en doğru sonucu almak için gece boyunca biriken Hcg hormonunun ilk idrarda daha belirgin olduğundan dolayı sabah ilk idrarınız ile yapılması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

evde gebelik testi nasıl yapılır
evde gebelik testi nasıl yapılır

Evde gebelik testinin nasıl yapılacağı bir çok kadın tarafından merak edilen bir konudur. Pratik bir şekilde uygulanması ve hızlı bir şekilde sonuç alındığı için pek çok kişinin ilk etapta tercih ettiği yöntem evde gebelik testidir.  Peki, evde gebelik testi nasıl yapılır, gelin adım adım görelim…

 1. Evde gebelik testi için ilk önce eczaneden bir gebelik testi temin etmeniz gerekiyor. Hemen hemen tüm eczanelerde kolayca bulabileceğiniz gebelik testi için eczane dışında her hangi bir yer tercih etmemenizi öneriyoruz. Eczacınıza danışarak size en uygun gebelik testini almaya ve kutunun üzerinde herhangi bir yıpranma aşınma olmamasına dikkat edin. Ayrıca aldığınız gebelik testinin son kullanma tarihini kontrol etmeyi de unutmayın.
 2. Son adet gününüzden 7. günün sabahı eczaneden aldığınız gebelik testinin paketini açın.  Paketin içinden çıkan test çubuğuna bir miktar idrarınızdan damlatın ve 5 dakika bekleyin. sürenin sonunda test çubuğunun üzerini kontrol edin. tek çizgi varsa negatif yani hamile değil, çift çizgi varsa pozitif yani hamile anlamına gelmektedir. (gebelik testi farklı markalarda farklı uygulama yöntemleri olabilir bu nedenle siz yine de aldığınız gebelik testi paketinin içinden çıkan kullanma talimatlarını dikkatlice okuyarak uygulayın.)
 3. Gebelik testi uygulamadan önce her türlü sonuca kendinizi hazırlamanız önemlidir. Kendinizi hazır hissettiğinizde gebelik testini uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelik Testi Hangileridir

hamilelik testi hangileridir
hamilelik testi hangileridir

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine kadar 5-6 gün geçer.Döllenmiş  yumurta oluştuğu andan itibaren HCG adı verilen (human chorionic gonadotropin ) bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonunun yükseldiğinin testlerde tespit edilmesi gebeliğin kesin kanıtıdır. Hamilelik testi sonuçlarında kandaki HCG hormon seviyesine bakılarak gebeliğin olup olmadığı öngörülebilir.

Beta Hcg Hormonu Nedir

İdrar İle Gebelik Testi :

idrar ile gebeliğin tespiti
idrar ile gebelik testi

Hamile olup olmadığınızı en kolay ve pratik şekilde idrar testiyle anlayabilirsiniz. Eğer adetiniz 1 hafta geciktiyse eczaneden bu testlerden alıp kontrol edebilirsiniz. Kanda b-HCG  belli seviyelerine üstüne çıktığında idrara geçmeye başlar. Gebeliğin ilerlemesiyle idrarda tespit edilebilir. İdrarla yapılan bu testlerin amacı b-HCG  varlığını veya yokluğunu tespit edilmesidir.

Ancak gebelik büyümemiş ise  b-HCG  yeterli seviyeye ulaşmadığı  için idrara geçmez. Bu nedenle test erken yapıldıysa b-HCG  tespit edilemez. Sonucun negatif olması gebelik yoktur anlamına gelmez. 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır.
İdrar testlerinde sonuç + ise hata oranı oldukça düşüktür. Adet gecikmesinin üzerinden 10 gün geçmiş ise %99 test güvenilirdir.

Kan Testi İle Gebelik Tespiti :

kan tahlili ile gebeliğin tespiti
kan testi ile gebelik testi

İdrar testleri b-HCG ‘nin varlığını  veya yokluğunu tespit ederken kan testlerinin ayrıcalığı b-HCG ‘nin kandaki seviyesini saptamaktır. Böylelikle adet gecikmesinin ilk gününde bile bakıldığında gebelik olup olmadığı kesin tespit edilebilir. İdrar testlerindeki şüpheli durumlarda kan testi gebelik teşhisi için %100 güvenilirdir.

 

Ultrason İle Gebelik Testi :

ultrason ile gebeliğin tespiti
ultrason ile gebelik testi

Ultrason ile hamileliğin tespit edilmesi için adet gecikmesinin en az 1 hafta olması gerekir. Gebelik tanısı b-HCG ile tespit edilmiş ise ultrason bize çok önemli soruların cevabını verir.

 • Gebelik normal mi?
 • Döllenmiş  yumurta  rahim içinde midir, yoksa dış gebelik  midir? Doğru yere tutunmuş mudur?
 • Bebek canlı mi?
 • Mol gebelik (üzüm gebeliği) söz konusu mudur ?
 • Gebelik tek mi çoğul mu?

Gebelik testi olarak bilinen idrar, kan ya da ultrason gibi seçeneklerden herhangi biri yapıldıktan sonra gebeliğin var olduğu tespit edilmiş ise artık yeni bir hayatın başlangıcı için bir kadın doğum doktorunu ziyaret etme vaktiniz gelmiştir. Hem sizin için hem de bebeğiniz için sağlıklı bir doğum süreci diliyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA