Hamilelik Belirtileri Nelerdir Gebelik Testleri Hangileridir

hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir
hamilelik belirtileri nelerdir, gebelik testleri hangileridir

Hamilelik kadına sadece kadına verilmiş olan ilahi, kutsal bir hediyedir. Hamilelik, özellikle planlanmış gebelik yaşayan anne adayları için çok önemli ve çok özel bir süreçtir. 9 ay boyunca ilk anından doğuma kadar önemli aşamaları olan, dikkat edilmesi gereken birçok unsuru içinde barındırır.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Anne adayının hatta yakın çevresindeki insanların bile duygusal ve fiziksel birçok değişiminin yaşandığı bir dönemdir. Hamilelik kadın tarafından hemen anlaşılmayabilir. Gebelik ilk dönemlerinde belli başlı hafif belirtiler gösterir. Ancak bu belirtiler her kadında aynı zaman ve etkide görülmeyebileceği unutulmamalıdır.

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım

Hamilelik kadının vücudunda birtakım sinyaller verir. Hamile olduğumu nasıl anlarım? Bu sorunun cevabı olarak ilk akla gelen regl gecikmesi olmaktadır. Vücudun verdiği bu sinyallerden kadınlar arasında en bilineni regl(adet kanaması) gecikmesi, hamilelik için en önemli ve kesin bir belirti olarak görülse de işler her zaman öyle yürümemektedir.

Çünkü hormon durumuna bağlı olan ve psikolojik olan birçok nedenden dolayı regl gecikmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle regl gecikmesi hamile olduğunuza dair tek başına için yeterli ve net bir kanıt değildir.

Hamilelikten Korunma Yöntemleri Nelerdir 

Sonuç olarak her gebelik ile regl dönemi gecikmesi yaşanır. Ancak her regl gecikmesi hamileliğin kanıtı sayılmamalıdır. Bunun yanında başka belirtiler de olmalıdır. Bu belirtileri sizler için araştırdık..

Hamileliğin Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin erkenden fark edilmesini sağlayan birçok belirti vardır.Peki hamileliğin belirtileri nelerdir? En belirgin olarak gözlemlenen belirtileri sizler için derledik. Ancak hatırlatmakta fayda var ki bu belirtiler kişiden kişiye değişme özelliği göstermektedir.

Gebeliğin halk arasında en iyi bilinen belirtisi adet (regl) döneminin gecikmesidir. Çoğu kadın regl döneminin gecikmesi ile hamile kaldığını hissederek, doğruluğundan emin olmak için diğer kesin sonuç veren araştırma yöntemlerine başvurmaktadır. Çünkü adet kanamasının gecikmesi tek başına yeterli kanıt değildir.

 • Sık İdrara Çıkma-İdrar Rengi Değişimi

İdrar kesesine yapılan baskı neticesinde olduğu varsayılan bu belirti her anne adayında görülmemektedir. Bazı anne adaylarının ise hamileliğin son dönemlerine değin sık idrara çıkma eğilimi gösterdikleri rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca normalden daha koyu renkli idrar gebeliğin belirtisi olabilir.

 • Göğüslerde Ağrı

Anne adayının vücudunda meydana gelen hormon durumlarından kaynaklanan bir ağrı çeşididir. Bu dönemde meme bölgesinde aşırı hassasiyet, şişkinlik ve sertlik, karıncalanma, renk değişikliği gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

 • İştah Artışı-İştah Azalması

Her kadında farklı seyreden bir durumdur. Kimi anne adayları için hamilelik dönemi sürekli yeme isteği ile dolu olarak geçerken, kimi anne adaylarının iştah kaybı yaşadığı yemek yeme isteğinin kalmadığını biliyoruz. Burada önemli olan kendinizi tanımaktır. Normal yaşantınıza göre iştah değişikliği yaşıyorsanız gerekli kontrolleri yaparak hamile olma durumunuzu öğrenebilirsiniz.

 • Mide Bulantısı

Hamileliğin ilk dönemlerinde olabileceği gibi 9 ay boyunca mide bulantısı yaşamak mümkündür. Özellikle sabah bulantısı olarak isim verilen, genellikle sabah saatlerinde ya da sabaha karşı uykudan kaldıran cinsten bir bulantı ile sık sık karşılaşırsanız hamile olabilirsiniz.

 • Uykuya Düşkünlük

Hiçbir yorucu iş yapmadığınız halde, anlamsız yere kafanızı bile kaldıracak türden halsizlikler yaşamaya başladıysanız hamile olabilirsiniz. Metabolizma hızınızın artması sebebiyle kendinizi daha halsiz ve daha yorgun hissedebilirsiniz. Uyku süreleriniz diğer günlere oranla daha da arttıysa ve uykudan uyanmak konusunda daha zorlanır olduysanız hamile olma ihtimaliniz yüksektir.

 • Ani Duygusal Değişimler

Hamilelik ile birlikte gelişen hormon değişimlerinin vücutta yaptığı diğer etkilerden biri de duygu dalgalanmaları, ani sinirlenmeler, aşırı duygusallıklardır. Bu tarz duygu atakları hamilelikte gözlemlenen belirtiler arasında yer alır.

 • Kanama

Burada bahsettiğimiz kanama regl dönemi kanaması ile karıştırılmaması gerekir. Hamileliğin ilk dönemlerinde görülebilir. Halk arasında üstüne görme olarak da adlandırılan bu kanama her hamilelik için geçerli değildir. Normal kanamadan farklı olarak ağrısı ve sancısı olmayan, rengi ise kahverengi olan bu kanama hamileliğin belirtisi olabilir. Kesin sonuç için gebelik testi yapmak faydalı olabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bu tip bir kanama olursa hemen doktora gidilmesi gerekir.

 • Cinsel İstek Azalması

Yine vücuttaki hormon değişimlerine bağlı olarak kişiden kişiye değişebilen cinsel istek ya da isteksizlik söz konusu olabilir.

 • Kabızlık ve Mide Yanması Sorunları

Hazımsızlık sonucu oluşan kabızlık, hamileliğin ilk dönemlerindeki en yaygın şikayetler arasındadır. Bununla beraber mide yanması sorunu da baş gösterir. Özellikle yatar pozisyondayken artan mide yanması şikâyetini azaltmak için yastığınızı yükseltmeniz tavsiye edilir.

Bu belirtilerin sadece bir tanesi hamile olduğunuza dair kesin bir kanıt olmadığını hatırlatmak isteriz. Bu belirtilerin en azından birkaç tanesini yakın zamanlarda ve sıkça yaşadıysanız hamile olma olasılığınız daha yüksektir. En kesin sonuç olarak doktorunuza başvurmanızı ve muayene olmanızı tavsiye ederiz. Eğer hamileyseniz uzman doktor tarafından 9 ay boyunca sizin ve bebeğinizin gelişiminin sağlıklı bir şekilde takibinin yapılması gerektiğini unutmayınız.

Gebelik Testleri Hangileridir

Döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine kadar 5-6 gün geçer.Döllenmiş  yumurta oluştuğu andan itibaren HCG adı verilen (human chorionic gonadotropin ) bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonunun yükseldiğinin testlerde tespit edilmesi gebeliğin kesin kanıtıdır.

Beta Hcg Hormonu Nedir

İdrar İle Gebeliğin Tespiti :

idrar ile gebeliğin tespiti
idrar ile gebeliğin tespiti

Hamile olup olmadığınızı en kolay ve pratik şekilde idrar testiyle anlayabilirsiniz. Eğer adetiniz 1 hafta geciktiyse eczaneden bu testlerden alıp kontrol edebilirsiniz. Kanda b-HCG  belli seviyelerine üstüne çıktığında idrara geçmeye başlar. Gebeliğin ilerlemesiyle idrarda tespit edilebilir. İdrarla yapılan bu testlerin amacı b-HCG  varlığını veya yokluğunu tespit edilmesidir.

Ancak gebelik büyümemiş ise  b-HCG  yeterli seviyeye ulaşmadığı  için idrara geçmez. Bu nedenle test erken yapıldıysa b-HCG  tespit edilemez. Sonucun negatif olması gebelik yoktur anlamına gelmez. 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır.
İdrar testlerinde sonuç + ise hata oranı oldukça düşüktür. Adet gecikmesinin üzerinden 10 gün geçmiş ise %99 test güvenilirdir.

Kan Tahlili İle Gebeliğin Tespiti :

kan tahlili ile gebeliğin tespiti
kan tahlili ile gebeliğin tespiti

İdrar testleri b-HCG ‘nin varlığını  veya yokluğunu tespit ederken kan testlerinin ayrıcalığı b-HCG ‘nin kandaki seviyesini saptamaktır. Böylelikle adet gecikmesinin ilk gününde bile bakıldığında gebelik olup olmadığı kesin tespit edilebilir. İdrar testlerin deki şüpheli durumlarda %100 güvenilirdir.

Ultrason İle Gebeliğin Tespiti :

ultrason ile gebeliğin tespiti
ultrason ile gebeliğin tespiti

Ultrason ile hamileliğin tespit edilmesi için adet gecikmesinin en az 1 hafta olması gerekir. Gebelik tanısı b-HCG ile tespit edilmiş ise ultrason bize çok önemli soruların cevabını verir.

 • Gebelik normal mi?
 • Döllenmiş  yumurta  rahim içinde midir, yoksa dış gebelik  midir? Doğru yere tutunmuş mudur?
 • Bebek canlı mi?
 • Mol gebelik (üzüm gebeliği) söz konusu mudur ?
 • Gebelik tek mi çoğul mu?

Gebelik testlerinden biri yapıldıktan sonra hiçbir şikayetiniz yok ve her şey normal görünüyorsa artık yeni bir hayatın başlangıcı için bir kadın doğum doktorunu ziyaret etme vaktiniz gelmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here