Hamilelikte Akıntı Neden Olur

hamilelikte akıntı neden olur
hamilelikte akıntı neden olur

Hamilelikte Akıntı 

Hamilelik döneminde birçok kadının yaşadığı durumlardan birisi de akıntıdır. Gebelik öncesi bu tür akıntıları yaşamayan kadınlar hamilelik esnasında yaşayınca ister istemez paniğe kapılabilmektedir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Hamilelikte meydana gelen akıntılar önemli bir sorun teşkil etmezler, ancak bazı durumlarda önlem almak gerekebilir. Bu süreçte meydana gelen akıntılar hamileliğe bağlı olarak oluşmaktadır.

Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir

vajinal akıntı çeşitleri
vajinal akıntı çeşitleri

Hamilelik döneminde görülen en sık akıntı şeffaf ve beyaz renkli olan fizyolojik akıntıdır. Lökere denilen bu akıntı şeffaf ya da beyazdır, kokusuzdur ya da hafif bir koku taşır. Bu akıntı hamilelerde kaşıntı ya da acıya neden olmuyorsa fizyolojik akıntı olarak  değerlendirilir. Ancak akıntıda renk koyulaşması ya da koku oluşuyorsa kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

Kadınların yaşadığı akıntı türlerinden bir diğer akıntı ise peynir kesiği kıvamında beyaz renkte ve kokulu akıntıdır. Bu akıntı aynı zamanda kokuludur ve kaşıntı da yapar. Bu akıntı anormal olarak kabul edilir ve mantar enfeksiyonunu da beraberinde getirir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

Hamilelik yaşayan kadınlarda en sık görülen enfeksiyon türü  mantar enfeksiyonudur. Gebelik boyunca değişen hormonlar ve bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ph dengesi de bozulmaktadır ve bunun sonucunda mantar enfeksiyonu oluşur.  Hamilelikte meydana gelen mantar enfeksiyonunun tedavisi için kadın doğum uzmanları krem ya da fitil tedavisi uygulamaktadır.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur

hamilelikte akıntı
hamilelikte akıntı

Gebelik döneminde ösrtojen hormonunun artmasından kaynaklı olarak vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Ancak meydana gelen her akıntı gebelikten kaynaklanmayabilir. Gebeliğe bağlı akıntılar kokusuz ve açık beyaz şeklinde olan akıntılardır.

Koyu renkli, kokulu ve peynir kesiği kıvamında olan akıntılar anormal akıntılardır ve fitil ya da krem ile tedavi gerektirmektedir. Her iki durumda da paniğe kapılmadan doktorunuza başvurmalı ve akıntıyı tarif ederek doktorunuzu bilgilendirmeniz yararlı olacaktır.

Kokusuz açık renkli akıntılar fizyolojik olup tedavi gerektirmezken, koyu renkli, kaşıntı yapan ve koyu kıvamda akıntılar tedavi gerektirmektedir.

Kadınlarda vajinal akıntıya sebep olan bakteri enfeksiyonudur. Bakteri enfeksiyonu genellikle cinsel yolla bulaşan bir bakteridir. Cinsel ilişkide erkeğin prezervatif kullanması bakteri enfeksiyonuna yakalanma riskini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Gebelikte bakteri enfeksiyonu görülmesi bazı durumlarda erken doğuma ya da doğum esnasında bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden bakteri enfeksiyonlarının tedavi edilmesi hem anne adayı hem de bebek için çok önemlidir.

Mantar enfeksiyonu önemli bir enfeksiyondur ancak bebeğe kadar ulaşamaz ve bebeğe zarar veremez. Ancak yine de bakteri enfeksiyonunun bebeğe ulaşma ihtimali göz önüne alınarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Vajinal Akıntıdan Kurtulmanın Yolları

gebelikte vajinal akıntıdan kurtulmanın yolları
gebelikte vajinal akıntıdan kurtulmanın yolları

Şekerli gıdalar mantar oluşumunu tetikler. Hamilelik sürecinde aşırı şekerli gıdalar tüketmekten kaçının.

Hamilelikte Kabızlık Neden Olur Nasıl Geçer

Vajinanın sabunla yıkanması ph dengesini bozabilir. Vajinal akıntılar yaşamamak için vajina bölgesi sabun ile yıkanmamalıdır. Sabun ile yıkamak yerine genital bölge için özel üretilmiş genital bölge temizleme intim yıkama jeli tercih edilebilir.

Hamilelik sürecinde vajina içi su ile yıkanmamalıdır.

İç çamaşırı seçerken pamuklu iç çamaşırları giyilmeli.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması bakteri oluşumu riskini azaltır. Enfeksiyon kapmamak için cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılabilir. Ancak prezervatif seçimi kokulu ya da esans içeren değil sade olmalıdır.

Gebelikte akıntı başladıysa günlük ped kullanılabilir. Ancak günlük pedi sık sık değiştirmelisiniz. Bu da bakteri oluşumunu azaltacaktır.

Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar

hamilelikte akıntı ne zaman başlar
hamilelikte akıntı ne zaman başlar

Gebelik döneminde akıntılar genellikle gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar. Hamilelik boyunca da devam edebilir. Bazı anne adaylarında hamileliğin ilk başlarında daha az olan akıntılar hamileliğin ilerleyen evrelerinde artarak devam edebilir.

Hamilelikte meydana gelen akıntılarda kaşıntı, acı duyulması ve akıntının koyu olması durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Vajinal Akıntılarda Hangi Durumda Doktora Gidilir

Akıntının rengi değiştiğinde,

Hamilelik süresince akıntının miktarında değişme meydana geldiğinde,

Vajinal akıntı anne adayını rahatsız edici durumlara ulaştığında,

Vajinal akıntı normalde olduğundan daha kokulu ve peynir kesiği kıvamında gelmeye başladığında doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Akıntı Normal Mi 

Hamilelik süresince meydana gelen akıntılar hemen her kadının yaşadığı bir durumdur. Hamilelik öncesi yaşanılan akıntılardan pek farklılık göstermezler. Gebelik döneminde meydana gelen akıntıların miktarı gebelik öncesine göre fazlalık gösterebilir. Gebeliğin ilk aylarında başlayıp artarak devam eder.

Hamilelik sürecinde akıntılar normal kabul edilmektedir. Ancak hamilelikte anne adayının dikkat etmesi gereken akıntının özellikleridir. Açık renkli, kokusuz akışkan kıvamda gelen akıntıların dışında koyu renkli, koyu kıvam ve kokulu ve ayrıca kaşıntılı olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise hamileliğin son aylarında gelen beyaz sulu akıntıdır. Bu sıvı amniyon sıvısından kaynaklanabilir. Bu akıntıları ayırt edilememesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA