Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

hamilelikte baş dönmesi nedenleri
hamilelikte baş dönmesi nedenleri

Hamilelikte Baş Dönmesi

Hamilelik ile birlikte vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Hormonların da etkisiyle özellikle kokulara karşı hassasiyet oluşur. Bu hassasiyetlerden birisi de baş dönmesidir. Hamilelikte baş döner mi sorusuna rahatlıkla evet diyebiliriz.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında mide bulantısıyla birlikte baş dönmesi de görülebilir. Baş dönmeleri 3. ayın sonuna doğru azalır ve sona erer. Az da olsa bazı gebeliklerde baş dönmeleri devam edebilir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Nedenleri

Hamilelikte baş dönmesi sebeplerinden ilki mide bulantısına bağlı olarak görülen baş dönmesidir. Hamilelikte baş dönmesi nedenlerinden diğeri de tansiyon düşmesi ve kan şekeri seviyesinin düşmesidir.

Gebeliğin etkisi hormonların değişmesinden kaynaklı olarak kan şekerinde dengesizlikler yaşanabilir ve bu durumda baş dönmesi de görülebilir. Ayrıca hamilelikte büyüyen rahim annenin kan damarları üzerine baskı yapması ve kan basıncındaki ani değişiklikler de hamilelikte baş dönmesine neden olmaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

Bunun dışında sırt üstü uzun süre yatmak, kansızlık, aşırı susuz kalmak, çok sıcak ortamlarda uzun süre bulunmak, fazla zorlayıcı egzersiz yapmak ve uzun süre ayakta kalmak hamilelikte baş dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Uzun süren ve geçmek bilmeyen baş dönmesi şikâyetleriniz varsa hemen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Hamilelikte uzun süren baş dönmesi şikâyetlerinin altında nörolojik, kansızlık veya iç kulak hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA