Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri, Nasıl Geçer

hamilelikte bel ağrısı nedenleri,nasıl geçer
hamilelikte bel ağrısı nedenleri,nasıl geçer

Hamilelikte Bel Ağrısı

Vücudun ağırlık dengesinin değişmesi bel ağrılarını tetiklemektedir. Hamilelik ile birlikte artan vücut kütlesi, değişen ağırlık noktası ve tüm yükün sırt ve bel bölgesinde olması gibi nedenler hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerinin artmasına neden olmaktadır.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Yazımızın içeriğinde hamilelikte bel ağrısı nedenleri, hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer, hamilelikte bel ağrısını önlemek için yapılması gerekenler ile ilgili olarak bilgi sahibi olabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı şikâyetleri ile sıkça karşılaşılan bir sorun da hamilelikte bel ağrısı görülmesidir. Hamilelikte bel ağrısı hamileliğin her evresinde ortaya çıkabilmektedir. Ancak bebeğin büyüyüp gelişmesi ile birlikte son aylarda hamilelikte bel ağrısı şikâyetleri daha da arttığı görülmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

 Hamilelikte bel ağrısı gün içinde görülebileceği gibi gece uykusu esnasında da görülebilmektedir. Hamilelikte aşırı kilo almış olan anne adaylarının hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerini daha çok yaşadıkları görülmektedir. Hamilelikte salgılanan hormonların kemik, kas yapısı üzerindeki etkisi nedeniyle hamilelikte bel ağrısı şikâyetleri her 4 gebe kadından 3’ünde görülmektedir.

Hızla büyüyen rahim, pelvik bölge içinde baskı oluşturan bebek hamilelikte bel ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerini yaşamak doğal bir sürecin getirisi olarak hamileliğin devamında oluşmaktadır.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer sorusunu cevaplamak daha da önemlidir. Çünkü gebelikte ilaç kullanımı mümkün değildir. Bel ağrısını kesmek için ilaçsız olan birkaç yöntemi sizlerle paylaşacağız. Ancak siz yine geçmek bilmeyen bel ağrılarınız olduğunda bu konuda doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.

 • Çok uzun süre ayakta kalmak ya da uzun süre aynı pozisyonda oturduğunuzda bel ağrılarınız artıyorsa mutlaka yatıp uzanın. Ayaklarınızı uzatıp dinlenmek ilk yapılması gereken iştir.
 • Ağrı görülen bölgenin ovulması kasları rahatlatır ve bel ağrısının geçmesine yardımcı olur. Bel ağrısı olan bölgeye masaj yapmak ağrıyı hafifletmek için tavsiye edilmektedir.
 • Bel bölgesinde ağrı görüldüğünde bir sandalyeye oturun ve kalçanızı hafif öne doğru itin. Ayağınızın altına bir tabure desteği ile omuriliğinizi düz tutmaya çalışın.
 • Hamilelikte bel ağrısı görüldüğünde sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılması belli oranda rahatlama sağlayabilir. Ağrı görülen ilk 48 saat içinde buz torbası ile soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. 48 saatten daha fazla süren bel ağrısı için sıcak uygulama tavsiye edilir. Örneğin sıcak su ile yapılan duş bel ağrılarınızı hafifletecektir.

Hamilelikte Bel Ağrısını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerini önlemek ya da azaltmak için alınabilecek birtakım önlemler vardır. Gebeliğin özellikle son dönemlerinde anne adayları için çok büyük sorun haline gelen hamilelikte bel ağrısı için dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır.

Hamilelikte Akıntı Neden Olur

Siz de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hamilelikte bel ağrısını önlemek için yapılması gerekenler nelermiş gelin hep birlikte inceleyelim;

 • Öncelikle hamilelikte bel ağrısını önlemek için duruşunuza dikkat edin. Postur, nefes ve duruş çalışmaları yapılmalıdır. Baş ve omuzlar mümkün olduğunca dik pozisyonda tutulmalıdır. Böylece hamilelikte bel ağrısını önlemek için önemli bir adım atılmış olur.
 • Sırtınıza destek olacak bir yastık ile oturmak hamilelikte bel ağrısı sıkıntılarından kurtulmak için önemli bir önlemdir. Uzun süre ayakta kalınmamalı sık sık pozisyon değiştirilmelidir.
 • Eğilirken dizleri kırarak ve gövdeyi dik tutarak eğilme tekniği üzerine çalışmak hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerini önemli oranda azaltmaktadır.
 • Hamilelikte bel ağrısını önlemek için sırt üstü değil yan yatarak uyumak tavsiye edilmektedir. Yan yatarken dizlerin arasına yastık koymak hamilelikte bel ağrısı şikâyetlerini azaltmaktadır.
 • Hamilelikte bel ağrısı yaşamamak için uygulanması gereken bir diğer yöntem ise giyilen ayakkabılara dikkat etmektir. Yüksek topuklu ya da düz taban ayakkabılar yerine tam ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Doktor onayı ile yüzmek, yürüyüş yapmak, yoga veya pilates yapmak hamilelikte bel ağrısı sorunlarına çözüm getiren önemli fiziksel aktivitelerdir.
 • Bol su içerek gebe kadının vücudundaki hormonsal değişimlerden kaynaklanan hamilelikte bel ağrısı şikâyetleri azaltılabilir.
 • Hamilelikte bel ağrısı şikâyetleri eklemlerde de görülen ağrı ile seyrediyorsa eklem yerlerine buz tatbiki yapılmalıdır. Tüm eklemlere 10 dakika boyunca buz konulur, 20 dakika ara verilir. Sonra tekrar buz uygulamasına devam edilir. Buz uygulaması ani kan dolaşımı değişimlerine sebep olacağı için koltuk altı ve kalça bölgelerine uygulanması tavsiye edilmez.

Özet olarak hamilelikte bel ağrısı hamilelik döneminde çok sık bir şekilde görülmektedir. Ancak önemsiz olarak nitelendirilmemelidir. En alt seviyede görülen hamilelikte bel ağrısı erken doğum habercisi dahi olabilmektedir. Çok şiddetli olan hamilelikte bel ağrısının vajinal kanama ile birlikte görülmesi çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Uzman bir hekim kontrolü gerektirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA