Hamilelikte Burun Kanaması, Neden Olur, Tedavi Edilir Mi

hamilelikte burun kanaması neden olur,tedavi edilir mi
hamilelikte burun kanaması neden olur,tedavi edilir mi

Hamilelikte Burun Kanaması

Gebe kalmadan önce hayatının herhangi bir döneminde hiç burun kanaması yaşamayan bir kadının hamilelikte burun kanaması yaşaması anne adayını korkutabilir. Ancak doğru bilgilendirme ve yerinde uyarılarla hamilelik döneminde burun kanamasında neler yapılacağı ve  hamilelikte burun kanamasının neden olduğunu bu yazımızda aktaracağız.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

 Öncelikle bilinmesi gereken hamilelikte günün herhangi bir saatinde burun kanaması yaşanması çok sık rastlanan bir durum olduğudur. Hamilelikte yaşanan burun kanamaları; kimi zaman 2-3 damla şeklinde ya da daha şiddetli bir biçimde de olabilmektedir. Kimi anne adaylarında burun kanamaları çok az görülürken bazı anne adaylarında ise daha sık meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer 

Öncelikle bilinmesi gereken hamilelik dönemince sebepsizce durup dururken meydana gelen burun kanamalarının anne adayı ve bebek için bir zarar oluşturmadığı ve yaşanan bu durumun doğal olduğudur.

Hamilelikte Burun Kanaması Neden Olur

hamilelikte burun kanaması neden olur
hamilelikte burun kanaması neden olur

Hamilelik döneminde anne adayının östrojen progestron hormonları artış gösterdiği için burun içi dokusunda kan akımı artar. Burun kanamaları bu kan akımının artışına bağlı olarak iç dokunun yumuşaması ve şişmesiyle gerçekleşir. Yani bir  başka deyişle hamilelik döneminde damarlardaki kan miktarının artması ve bu artıştan dolayı burun içindeki basıncın artmasından kaynaklı olarak burun kanaması meydana gelmektedir.

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları

Bazen burun içerisindeki dokular artan kan basıncına karşı direnebilir ve burun kanaması olmaz. Ancak bazen burun içi dokusu kan basıncına direnemez ve kanama meydana gelebilir.  Hamilelik dönemince burun mukozası kuru  kalmasından kaynaklı, hızlı ve şiddetli sümkürme, burunu kapatarak hapşırma burun içindeki basıncı arttırarak  burun kanamalarını tetikleyebilir.

Hamilelikte Burun Kanaması Normal Mi

hamilelikte burun kanaması normal mi
hamilelikte burun kanaması normal mi

Hamilelik döneminde burun kanaması yaşanması damarlarda dolaşan kan miktarının artış göstermesi ve burun içi dokusunun bu kan dolaşımı basıncına direnememesinden kaynaklanıp burun kanamasının yaşanması normaldir. Ancak hamilelik döneminde yaşanan burun kanaması hem anne adayı hem de anne adayının yakınındakiler için can sıkıcı bir durumdur ve ister istemez hem bebeğin sağlığı için hem de anne adayının sağlığı için endişeye düşülmektedir.

Peki, hamilelik dönemince beklenmedik burun kanamalarının yaşanması durumunda neler yapılmalıdır?

 • Burun kanaması başladığında öncelikle panik olmamaya çalışın ve oturun 
 • Burun kemeri üzerine bastırarak yaklaşık 5-10 dakika bekleyin
 • Burun kemeri üzerine buz koyabilirsiniz. Buz damarların büzülmesine neden olacağından kanamanın durmasına olumlu etki edecektir.
 • Kanama sürerken sırt üstü yatarak uzanmayın. Bu şekilde uzanmanız kanın yutağa ulaşmasına ve kanı yutmanıza neden olabilir. Kanın yutulması ise mide bulantısı ve kusmalara neden olur.
 • Burun kanaması durduktan sonra 10-12 saat kadar sümkürmemeye özen göstermelisiniz.

Hamilelikte Burun Kanaması Tehlikeli Midir?

Hamilelikte yaşanan burun kanaması hem bebek için hem de anne adayı için tehlike oluşturmamaktadır. Panik olmamaya çalışın ve kanama devam ederken sırt üstü uzanmayın. Çünkü kanınızı yutabilir ve kusabilirsiniz.

Ayrıca burun kanamalarını alacağınız bazı basit önlemlerle önleyebilirsiniz. Ayrıca hamilelik dönenimde burun kanaması; iyi beslenmeyen gebelerde, burun kuruluğu yaşayan gebelerde ve sigara kullananlarda daha çok görülür.

Hamilelikte Burun Kanaması Yaşayanlar

Burun kanaması yaşayanlar ya da yaşamak istemeyenler için basit önlemler alınarak burun kanaması önlenebilir. Öncelikle anne adayı çok şiddetli sümkürmemelidir.

 • Anne adayı vücudunu susuz bırakmamalı ve bol sıvı (Su) içmelidir.
 • Kışın klima ya da kaloriferin havayı kurutması burun ve boğaz kuruluğuna neden olabilir. Anne adayı özellikle kış aylarında bulunduğu odanın ortamını nemlendirmelidir. Bunun için kaloriferin ağzı açık bir kap su bırakılır suyun buharının odayı nemlendirmesi sağlanmalıdır.
 • Hamilelikte burun kanaması yaşayanlar zaman zaman burundan nefes almakta zorluk yaşarlar. Burunda biriken pıhtıyı dışarı atmak için bir burun deliğini kapatıp diğerinden rahatlama sağlayana kadar nefes alıp vermeye çalışın. Sonra diğer burun deliğini kapatarak işlemi tekrarlayın.
 • Hapşırırken ya da öksürürken ağız burun kapatılmamalı basıncın burun deliklerinden çıkması sağlanmalıdır.
 • Burun mukozasının kurumasını önlemek için burun içine tuzlu su ya da deniz suyu ile sıkılmalıdır.
 • Bol C vitamini alınması damarların yapısını güçlendirmeye ve kanamaların azalmasına yardımcı olur. Bunun için günlük bol miktarda C vitamini almaya özen göstermelisiniz.
 • Hamilelikte burun kanaması yaşayanlar için önemli bir tavsiye de burun kanaması durmuyor ve çok fazla miktarda geliyorsa hemen uzman bir doktora danışmaları gerektiğidir.

Hamilelikte Burun Kanaması Tedavi Edilir Mi? 

hamilelikte burun kanaması tedavi edilir mi
hamilelikte burun kanaması tedavi edilir mi

Hamilelik döneminde yaşanan burun kanamaları hastane  tedavisi  gerektirmez. Alınacak basit önlemler sayesinde burun kanamalarının önüne geçilebilir. Ancak bu basit önlemler burun kanaması şiddetini ve sıklığını azaltmaması durumunda tıbbi müdahaleler yapılabilir. Kanama durmadığı durumlarda genellikle burun içi tampon uygulaması yapılır.

Anne adayları hamilelik döneminde çok sık tekrarlayan ve şiddetli burun kanamalarında kulak burun boğaz uzmanına başvurarak tedavi uygulamasına başlayabilir. Bu tedavi yöntemleri ise ilaç tedavisiyle açık burun damar uçlarının kapatılması şeklinde olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA