Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları

hamilelikte ceviz yemenin faydaları
hamilelikte ceviz yemenin faydaları

Hamilelikte Ceviz Yemenin Faydaları

Ceviz, ceviz ağacı bitkisinden elde edilen sert kabuğu olan bir meyvedir. Lezzetli kuruyemişler arasında sıkça tercih edilen ceviz ayrıca yemeklerde, salatalarda, tatlılarda ve hamur işlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Cevizin içeriğinde bulunan A, B, K vitaminleri, protein, omega 3 yağ asidi ve mineraller sağlık için vücudun temel ihtiyacı olan maddelerdir. Ayrıca ceviz, doğada sadece kendisinde olan başka hiçbir gıdada bulunmayan güçlü antioksidanlar içermektedir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda cevizin içeriğinde yüksek oranda bulunan omega 3 yağ asitlerinin beyin fonksiyonlarını ve zihinsel aktiviteyi artırıcı etkilere sahip olduğu ispatlanmıştır.

Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında hamilelikte ceviz yemenin faydalarının hem anne adayına hem de fetüse birçok yönden etkili olduğu ispatlanmıştır. Bu nedenle anne adaylarının birinci aydan doğuma kadar ve hatta emzirme süresince de cevizi mutlaka tüketmeleri gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Kilo Alımı 

Hamilelikte ceviz yemenin faydalarının etkilerini en iyi şekilde görmek için kahvaltılarda veya ara öğün olarak günde ortalama 4-5 adet cevizin tüketilmesi yeterli olacaktır.

Peki, anne adayı ve bebeğin sağlığı için oldukça şifalı bir atıştırmalık olan, faydaları saymakla bitmeyen cevizin gebelikte bebeğe ve anne adayına ne gibi katkıları vardır,  hamilelikte ceviz yemenin faydaları nelerdir sorularının cevaplarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Hamilelikte ceviz yemenin faydaları nelerdir diye baktığımızda karşımıza çıkan sonuçlar şu şekilde olduğu görülmüştür;

 • Bebeğin sinir sistemi ve görme fonksiyonlarını iyileştirme, konsantrasyon düzeyini artıma, astım ve egzama gibi hastalıklara maruz kalmasını engelleme, zeka seviyesini yükseltme ile ilgili olumlu katkılar için omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir gıda olan cevizin hamilelikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Hamilelikte ceviz yemenin faydaları olarak omega 3 yağ asitlerinin bebeğin görme ve beyin gelişimini destekleyici katkıları olduğu söylenmektedir.
 • Hamilelikte ceviz tüketen anne adayı kan değerlerinin iyileşmesini sağlarken ve iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine de katkı sunmaktadır.
 • Hamilelikte ceviz yemenin faydalarından kan ile ilgili olarak söylenenler ise kan damarlarında görülen enfeksiyon oluşumunu engellediği, kan damarlarını beslediği ve yüksek kan basıncını kontrol ettiğidir.
 • Ceviz doygunluk hissi veren, yüksek lif yapısı ile zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle hamilelikte ceviz yemenin faydaları olarak anne adayının kilo kontrolünü sağladığı ve aşırı kilo alımını belli oranda engellediği söylenmektedir.
 • Anne karnındaki fetüsün gelişimini destekleyecek bakır içeren ceviz, ayrıca E vitamini, polifenol, manganez gibi antioksidanlar içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri barındırmaktadır. Bu nedenle hamilelikte ceviz tüketilmesinden anne adayı ve bebeğin bağışıklık sistemi olumlu bir şekilde etkilenir.
 • Ceviz bebeği ve anne adayını besleyecek, gelişimini destekleyecek omega 3 gibi birçok vitamin ve minerali barındırdığı için hamilelikte ceviz yemenin faydaları oldukça fazladır. Örneğin melatonin hormon seviyesini düşürmesi, depresyon riskini azaltması hamilelikte ceviz yemenin bu yönde sunduğu katkılarından bazılarıdır.
 • Hamilelikte ceviz yemenin faydalarından diğeri ise anne adayının depresyona girme riskini azaltması, aşırı duygusallığını azaltması ve stresini gidermesi yönündeki katkılarıdır.
 • Hamilelik sürecinde tüketilen ceviz anne adayının kalp sağlığını korumak için önemli görevler üstlenmektedir.
 • İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde gebelikte ceviz yemek kadınlarda hamilelikte görülen kanser riskini önemli oranda azaltmaktadır.
 • Hamilelikte ceviz yemenin faydaları arasında yer alan bir diğer katkı ise cevizin hamilelikte görülen uyku bozukluklarını düzenlemesi, rahat ve kolay bir şekilde uykuya geçişe yardımcı olmasıdır.
 • Hamilelikte ceviz yemek tansiyon sorunlarını en aza indirir ve kalp atışlarını düzenleyerek, çarpıntı riskini ortadan kaldırır.
 • Hamilelik döneminde ceviz yemek dikkat ve konsantrasyon süresini artırıp hafızayı güçlendirirken, anne adayında safra taşının oluşmasını engellediği bilinmektedir.

Hamilelikte Ceviz Yemenin Zararları

Hamilelikte ceviz yemenin zararları olabilir mi diye sorulduğunda özellikle ve öncelikle ceviz alerjisi olan gebe kadınların çok dikkat etmesi gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Cevize karşı töleransı düşük olan, alerjik yatkınlığı olan anne adaylarının hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için hamilelikleri süresince kesinlikle ceviz tüketmemeleri tavsiye edilmektedir. Alerji riski olan kadınlar gebelikte ceviz yediklerinde ciltte döküntü, kaşıntı ve kızarıklık, mide bulantısı gibi şikâyetleri yaşayabilirler.

Bunun dışında cevize karşı hiçbir alerjik durumu olmayan gebe kadınlar da ceviz tüketirken miktarı konusunda dikkatli olmaları gerekmektedirler. Hamilelikte aşırı miktarda ceviz tüketmek hem anne sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Örneğin hamilelik sürecinde aşırı miktarda ceviz tüketmek ishal, kan pıhtılaşması, mide bulantısı ve mide yanması gibi istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Hamilelikte ceviz yemenin faydalarının etkilerini en iyi şekilde görmek için kahvaltılarda veya ara öğün olarak günde ortalama olarak en fazla 4-5 adet cevizin tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA