Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir Mi

hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi
hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi
hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi
hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik dönemlerinde hem anne hem de baba adayının en tedirgin olduğu konulardan bir tanesi de  hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği konusu. Bir çok çift hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmeyeceği bebeğe ya da anneye zarar verebileceği düşüncesine kapılır ve cinsel ilişki yaşanmaması gerektiğini düşünür.  Ancak bu düşünce tutumu yanlıştır. Hamilelik dönemlerinde pozisyonlara dikkat edildiği sürece hamileliğin son ayına kadar cinsel birliktelik yaşanabilir.  

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

Hamilelik kadının hem fizyolojik hem de psikolojik olarak farklı değişimleri  yaşadığı çok önemli ve aynı zamanda en keyifli dönemdir.  Bir çok farklı değişimlerin yaşandığı bu dönemde cinselliğin etkilenmemesi de mümkün değildir. Hamilelikte cinsellik  kadınlarda farklı etkilerle hissedilebilir.

Bazı hamile kadınlar kendilerini daha çekici ve daha seksi hissederek seks istekleri artarken  bazı hamile kadınlar ise bebeğin de hareketlerini hissetmeye başlamasıyla birlikte cinselliğe karşı daha tedirgin yaklaşıp cinsellikten soğuyabilir.  Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlar en ufak bir müdahalede bebeklerine zarar gelebileceği düşüncesiyle cinsel ilişkiden de uzaklaşabilir.

Hamilelikte Kilo Alımı 

Kadınlar üzerine yapılan araştırmalara göre  hamilelikte ilk 3 aylık dönemde cinsel istekte bir azalma yaşandığının  olduğu yönünde. Hamileliğin ilk 3 ay döneminde kadının cinsel organındaki değişimi, damarlardaki genişlemelerle dış dudakların kanlanması gibi durumlar yaşanabiliyor. Bu genişlemeler ve şişmelere bağlı olarak ilk 3 aylık dönemde cinsel ilişki de ağrı ya da yanma olabildiğinden cinsel isteğin azalmasına neden olabiliyor.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yani  3 ile 6 ay arasındaki dönemde hormonlara bağlı olarak da cinsel istekte artış yaşanabiliyor. Bu dönemde göğüslere ve cinsel organa giden kanın artmasına bağlı olarak cinsel ilişki isteği artabilir.

Kadının Orgazm olması Bebek İçin Risk Oluşturmaz 

Hamilelik dönemlerinde yanlış bilinenlerden birisi de anne adayının orgazm olmasının bebeğe zarar vereceği düşüncesidir. Orgazm kadın üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığı gibi bebek açısından da olumsuz bir durum oluşturmaz.

Kadının Orgazmı sonrasında endorfin hormonu salınarak genel bir rahatlama yaşanır bu durumda bebeğin yararına olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en özel ve özgün dönemdir bu dönemde cinselliğe de bir sınırlama getirilmesi gereksiz bir tedbirdir.

Hamilelikte Ödem Nasıl Gider

Hamileliğin ikinci üç ayından sonra hem cinsel isteğin normale dönmesi hem de bu aylarda kendinizi daha çekici bulacağınız için eşiniz ile cinsel hayatınızda çok daha renkli ve değişik deneyimler yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin bebeğe ya da anne adayına bir zararı yoktur. Erkek cinsel organının bebeğe temas etmesi tıbben mümkün değildir.  Eğer erkeğin cinsel organı olağandan büyük ve uzunsa rahime basınç yapabilir.

Normal bir hamilelik döneminde cinsel ilişki güvenle yaşanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum gebeliğin normal seyrediyor olması yani herhangi bir düşük ya da erken doğum riski taşımıyor olması gerektiğidir.  Hamileliğinizin düşük ya da erken doğum riski olup olmadığı ise kadın doğum uzmanı doktorunuzun kontrolünden sonra size söylenir.

Hamilelikte doktorunuz tarafından düşük ya da erken doğum gibi durumlar  için uyarı bulunmaması durumunda ilişki sıklığı ve sayısı için bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Hamilelikte Cinsel İlişki Pozisyonları

Hamilelikte güvenli  bir cinsel ilişki yaşanması için pozisyonlar oldukça önem taşımaktadır. İlişki sırasında bebeğin sıkışmaması için güvenli pozisyonlar tercih edilmelidir. Klasik misyoner pozisyonu adı verilen erkeğin üstte olduğu pozisyon karına basınç yapacağı için anneye rahatsızlık verir ve bebeğin de kan basıncını arttır.

Cinsel ilişki sırasında rahim ve karın karın zorlanmamalıdır. Memeler uyarılmamalıdır. Memelerin uyarılması rahim kasılmalarını tetikler bu kasılmalar kanamalara ya da erken doğuma neden olabilir.  Hamilelikte cinsel ilişki esnasında mümkün olduğunca vajene boşalma olmamalıdır.

Sperm içindeki prostaglandin ismindeki madde rahim ağzını uyararak yine rahim kasılmalarına sebep olabilir. Bundan dolayı boşalma dışa yapılmalıdır. Prezervatif kullanılabilir ancak yoğun esans içermemelidir. Cinsel ilişki pozisyonları gebelik ilerledikçe değiştirilebilir.

Anne adayının üstte olduğu pozisyon  hamilelik döneminde en uygun pozisyonlardan birisidir. Bu pozisyon hamilelik öncesi de kadınların en keyif aldığı pozisyondur. Kadının üstte olduğu pozisyon karın içi pozisyonu arttırmaz. anne adayı üstte olduğu için kontrol kendisindedir.

Üstte olduğu için ilişki süresini ayarlayabilir ve penisin vajene girmesini kontrol edebilir. Elleriyle baba adayı dizinden destek alıp yukarı kalkışlarını ve inişlerini kolaylaştırabilir. Kadının üstte olduğu olduğu bu pozisyonda klitoris uyarımı da rahatlıkla sağlanır ve kadının orgazma ulaşması kolaylaşır.  Hamilelik döneminde en çok tercih edilen bu pozisyon aynı zamanda en güvenilir pozisyondur.

Yan yatarak tercih edilen pozisyon da hamilelik döneminin en güvenilir pozisyonlarındandır. Anne ve baba adayı çok az efor harcar ve orgazma ulaşır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde karın büyüdüğü için tercih edilen ve az efor sarf edildiğinden tavsiye edilen bir pozisyondur.

Kadının önde olduğu pozisyonda karın içine basınç yüklenmez.  Gebe olan olmayan her kadının da tercih ettiği bir pozisyondur. Karın içine basınç  yüklenmediği için bebeğin su kesesinin yırtılma riski yoktur. Klitoral uyarı ile birlikte G noktası da uyarılır vajinal orgazm kolaylaşır.

Erkeğin karna basınç uygulamadığı, kadının pasif olduğu bu pozisyonda hamilelik dönemlerinde tercih edilebilir. Bu pozisyonda erkek aktiftir ve penisin vajene girişini ayarlayabilir. Klitoris uyarı gerçekleşir ancak G noktası uyarısı azdır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne zaman Bırakılmalı

  • Hamilelik normal seyrinde devam ettiği taktirde cinsel ilişki hamileliğin son ayına kadar devam edebilir. Hamilelikte 9. aya girildiğinde ve doğum yaklaştıkça anne adayının da heyecanı artacağı için  9. ayda cinsel ilişki sıklığı  azaltılabilir.
  • Vajinal kanamalar meydana gelmesi durumunda cinsel ilişkiye ara verilebilir.
  • Düşük ve erken doğum riski taşıyan hamileliklerde cinsel ilişki önerilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA