Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Hamilelikte Diş Ağrısı Nedenleri

hamilelikte diş ağrısı nedenleri,tedavisi,önlemek için öneriler
hamilelikte diş ağrısı nedenleri,tedavisi,önlemek için öneriler

Hamilelikte Diş Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda hamilelik ile birlikte ortaya çıkan başlıca sorunlardan biri de hamilelikte diş ağrısıdır. Kadınlar için çok hassas bir dönem olan hamilelikte diş ağrısı, diş çürümesi, diş eti problemleri oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle ağız ve diş bakımının hamilelikte diş ağrısı, diş çürümesi ve diş eti problemleri yaşamamak adına daha bir özenli ve düzenli bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik

Hamilelik süresince artış gösteren hormonlar yüzünden dişler ve ağızdaki bakteri plağının da artış gösterdiği bilinmektedir. Özellikle hamilelik döneminde diş etlerindeki hassasiyet sebebiyle diş eti kanamaları yaygın bir şekilde görülmektedir. Artan diş eti kanamalarından çekinen anne adaylarının hamilelikte diş fırçalama ve diş bakımlarını aksatmaları diş plağını artırarak hamilelikte diş ağrısı gibi sorunların yaygın bir şekilde görülmesine sebep olmaktadır.

Hamilelikte diş ağrısı nedenleri olarak bir diğer etkenin de anne adayının vücudundaki kalsiyum eksikliği olduğu söylenebilir. Hamilelikte diş ağrısı görülme nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Bebeğin kemik oluşumu için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Anne adayı takviye kalsiyum almalıdır. Eğer anne adayının kalsiyum düzeyi düşerse bu durumdan en çok dişler etkilenir. Düşük kalsiyum sebebiyle diş minesinin işleyişi bozulur böylece hamilelikte diş ağrısı ve diş sorunları artış gösterir.
 • Hamilelik sürecinde sıkça görülen sabah bulantıları diş ve diş eti problemlerine neden olmaktadır. Sabah bulantıları ile salgılanan mide asitleri sebebiyle Hamilelikte diş ağrısı görülme olasılığı artmaktadır.
 • Hamilelikte psikolojik nedenlerden dolayı değişen beslenme yapısı da hamilelikte diş ağrısı ve diş eti sorunlarının görülmesine sebep olan bir diğer etkendir.
 • Salgılanan östrojen ve progesteron hormon yapılarının ve miktarının değişmesiyle birlikte hamilelikte diş ağrısı sorunlarının yaygın bir şekilde görülmesine sebep olmaktadır.
 • Yetersiz ağız hijyeni hamilelikte diş ağrısı, diş çürümesini, diş eti problemlerini artıran bir etkendir. Anne adaylarının diş eti kanamalarından çekindiklerinden dolayı ya da diş macunu kokusuna karşı duydukları hassasiyetten dolayı diş ve ağız bakımlarını aksattıkları görülmektedir. Bu nedenle temizliği sağlanmamış dişler üzerindeki plaklar özellikle hamilelikte diş ağrısı sorununa neden olmaktadırlar.

Hamilelikte Diş Tedavisi

hamilelikte diş tedavisi
hamilelikte diş tedavisi

Hamilelikte diş tedavisi hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok önemli bir yere sahiptir. Hamilelikte diş tedavisi anlamında yapılacak herhangi bir ufak hata çok ciddi sonuçlar doğurabilir, devamında sağlık problemlerinin görülmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte diş tedavisi konusunda anne adayları bilinçli olmalıdır.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

Hamilelikte diş tedavisi konusunda bilgi almak için kadın doğum doktoru ve diş doktoru ile iletişim halinde olmaya gayret edilmelidir. Diş doktoru ve kadın doğum doktorunun tavsiyesi dışında herhangi bir tedavi yöntemi denenmemelidir.

‘’Hamileyken dişçiye gidilmez.’’ bilgisi halk arasında yaygın bir şekilde görülen yanlış bir düşüncedir. Hamilelik döneminin hassas bir dönem olmasından kaynaklı olarak ilaç kullanımı mümkün olmadığı ve bu nedenle ağız&diş bakımının normalden daha da özenli yapılarak aksatılmaması gerektiği için hamilelik dönemi diş ağrısı ve diş sorunları daha bir önem teşkil etmektedir.

Hamilelikte diş tedavisi konusuna geçmeden önce uzmanların; ‘’Anne adayları hamile kalma planları yaparken diş kontrollerini, tüm ağız ve diş bakımlarını yaptırmaları gerekmektedir.’’ tavsiyesini hatırlatmak isteriz. Hamilelik öncesinde diş ve ağız bakımlarını yaptırmış olmak diş sağlığı açısından rahat bir hamilelik geçirmek için önemli bir adımdır.

Buna rağmen hamilelik sürecinde karşılaşılan diş problemleri için diş hekimlerinin yaklaşımı hamilelikte diş tedavisinin doğum sonrasına ertelenmesi yönündedir. Hamilelikte diş tedavisinin ne zaman yapılacağı ile ilgili olarak uzmanlar tarafından 4. Ve 6.aylar arasındaki sürecin hamilelikte diş tedavisi için en ideal zaman dilimi olduğu belirtilmektedir.

İlk 3 ay ve son 3 ay sürecinde hamilelikte diş tedavisinin yapılması hem anne hem de bebek sağlığı için tavsiye edilmemektedir. Ancak bu dönemlerde oluşacak diş ağrıları için kadın doğum doktoru ve diş doktorunuz ile görüşmeler yaparak radyografi çektirmeden, ağır ilaçlar almadan hamilelikte diş tedavisi uygulamaları ile diş ağrısından kurtulmanız mümkün olabilmektedir. Diş eti problemlerine hamileliğin her ayında diş doktoru tarafından rahatça müdahale edilebilir.

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte aniden oluşan diş ağrıları diş sinirleri ile ilgili bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. Kadın doğum doktorunuz ile istişare ederek bir defaya mahsus olmak üzere diş hekimi de uygun görürse anestezi ile kanal tedavisi yapılabilmektedir. Hamilelikte diş tedavisi olarak bir diğer yöntem olan diş çürümeleri için geçici dolgular yapılmaktadır.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelik kadının yaşamında yapması gereken birçok değişikliği kapsayan bir süreçtir. Hamilelik süresince yapılan her türlü bakım itina ile yapılmalıdır. Hamilelik döneminde hem bebeğin hem annenin sağlığını tehlikeye atacak bilinçsizce uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte diş ağrısını önlemek için hamilelik öncesinde diş doktoruna giderek ağız ve diş bakımlarının yaptırılmasının hamilelikte diş sağlığı açısından rahat bir dönem geçirmek için önemli olduğunu yazımızın başında belirtmiştik.

Şimdi gelin; hamilelikte diş ağrısını önlemek için neler yapılabilir, diş bakımında nelere dikkat etmek gerekir hep birlikte göz atalım;

 • Hamilelikte diş ağrısını önlemek için öncelikle beslenmenize dikkat edin. Meyve, sebze, tahıl, süt ve süt ürünlerini bol miktarda tüketin.
 • Hamilelikte diş ağrısını önlemek için abur cubur gibi paketlenmiş gıdalardan, şekerli ve çikolatalı ürünlerden mümkün olduğunca hem genel sağlığınız için hem de diş sağlığınız için uzak durun.
 • Özellikle hamilelik döneminde sabah bulantıları ve kusma varsa diş bakımına daha da dikkat edilmelidir. Kusma sonucu ağızdaki kalıntılar diş çürümesine sebep olabilir. Hamilelikte diş ağrısını önlemek için kusma sonrası dişler mutlaka fırçalanmalı ya da ağız bol su ile çalkalanmalıdır.
 • Özellikle her gün en az 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin. İçtiğiniz su sayesinde ağız içinde plak ve bakteri oluşumu azalacağı için hamilelikte diş ağrısını önlemek için önemli bir katkı sağlamış olacaksınız.
 • Çok soğuk ya da çok sıcak içecekler tüketmeyin. Kafeinli ve sodalı içeceklerden uzak durun.
 • Hamilelikte diş ağrısını önlemek için dikkat edilebilecek bir diğer husus ise her gün düzenli olarak ve bol miktarda C vitamini ve kalsiyum almaya dikkat edin.
 • Çok sert kabuklu besinleri yemek, çiğnemek ve ısırmak çok ciddi diş sorunlarına sebep olabileceğinden hamilelikte diş ağrısını önlemek için çok dikkatli olmanız tavsiye edilir.
 • Hamilelik döneminde diş plaklarının diş hekimine düzenli olarak kontrol ettirilmesi hamilelikte diş ağrısını önlemek için yapılabilecek önemli bir adımdır.
 • Hamilelikte diş ağrısını önlemek için kaliteli bir diş macunu ile günde en az 3 kere dişlerin detaylı bir şekilde fırçalanması gerekmektedir.
 • Hamilelikte diş ağrısını önlemek için gün içerisinde diş ipi kullanma alışkanlığı edinilmelidir. Diş ipi kullanımı esnasında diş minesine zarar vermeden nazik bir şekilde diş yüzeyleri ve aralarının temizleme işlemi yapılmalıdır.
 • Hamilelikte diş ağrısın önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,anne adayının hamilelik döneminde bebeğinin ve kendisinin genel sağlığı gibi diş ve ağız sağlığı konusunda bilinçlenmesi ve bu konuda özenli davranması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA