Hamilelikte Gaz Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer

72
hamilelikte gaz sancısı neden olur nasıl geçer
hamilelikte gaz sancısı neden olur nasıl geçer

Hamilelik süresince karşılaşılabilecek sorunlardan biri de hamilelikte görülen gaz sancısıdır. Öncelikle kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Çünkü bu sancı hamilelik süresince anne adaylarında çok sık görülebilen bir sorundur. Bu yazımızda hamilelikte görülen gaz sancılarının nedenlerini bulabileceğiniz gibi, hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer gibi sorularınızın cevabını da bulabileceksiniz.

Hamilelikte Gaz Sancısı Neden Olur

hamilelikte gaz sancısı neden olur
hamilelikte gaz sancısı neden olur

Gaz sancısı hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Gaz sancılarının en önemli nedeni çeşitli yiyecek ve içeceklerden kaynaklanabildiği gibi günlük hayatımızda yetersiz hareket de gaz sancılarına neden olabilmektedir.

Hafta Hafta Gebelik 

Gebelik anne adayı için dünyanın en güzel anlarından biridir ancak gebelik süresince çeşitli sorunlar görülebilmektedir. Örneğin gebelik süresince kabızlık, burun kanaması, diş ağrısı, ödem gibi sorunlar görülebildiği gibi gebelikte gaz sancısı da görülebilir. Ancak günlük hayatımızda pek çoğumuzun karşılaşabildiği gaz sancıları gebelikte karşılaşıldığında anne adayına rahatsızlık verdiği gibi annenin telaşlanmasına da neden olmaktadır. Gebelikte yaşanan gaz sancısı, şişkinlik ve karın ağrısı  gibi durumlar anne adayında endişeye neden olabilmektedir. Anne adayını en çok endişelendiren konu; gaz sancılarının bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Öncelikle hemen bu sorumuzun cevabını verelim; gebelikte yaşanan gaz sancıları bebeği etkilemez.

Peki hamilelikte gebelikte gaz sancısı neden olur gelin şimdi bu sorumuzun cevabına daha yakından bakalım;

Hamilelikte Gebelikte Gaz Sancısı Neden olur;

Hormonlar: Hamilelikte gaz sancısı görülmesinin en önemli neden değişen hormonlardır. Bu hormonlar sindirim sistemimizi yavaşlatır. Besinler sindirim sistemimizde daha fazla vakit geçirir.  Sindirim sistemimizin yavaşlamasıyla da yiyecekler daha yavaş hareket eder. Bu sonucunda da gaz sancıları görülebilir.

Rahmin Büyümesi: Hamilelikte gebelikte görülen gaz sancılarının bir diğer nedeni de rahmin büyümesidir. Anne rahminin büyümesi de bağırsaklara doğru baskı uygular. Bu baskı sonucunda da gebelikte gaz sancıları görülmesinin bir diğer nedenidir. Ancak bu baskı bazen kabızlık, miden yanması gibi sorunlara da yol açabilmektedir.

Hamilelikte 31. Hafta

Kaslarda Gevşeme: Hamilelikte görülen gaz sancılarının en önemli nedeni çoğunlukla hormonlardaki değişim demiştik. Hormonlardaki bu değişimin de temel görevi anneyi hamileliğe hazırlamaktır. Yine bu hormonların etkisiyle kaslarda gevşemeler olur. Bu gevşemeler de hamilelikte gaz sancılarına neden olabilmektedir.

Sindirim Sorunları: Hamilelik öncesi gaz sancısı yaşayan kişiler hamilelik süresince de sık sık gaz sancısı yaşayabilirler. Ancak hamilelik öncesi gaz sancısı ile ilgili bir ilaç kullanıyorsanız hamilelik süresince kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Beslenme Bozukluğu: Hamilelikte görülen gaz sancılarının bir diğer nedeni de beslenme alışkanlığıdır. Yediğimiz yiyecekler, içtiklerimiz gaz sancılarına neden olabilmektedir. Gazlı içecekler tüketmek, çok fazla yemek yemek de gebelikte görülen gaz sancılarının nedenleri arasındadır. Ayrıca yemeği çok hızlı yememiz de gaz sancılarına, şişkinliğe, hazımsızlığa neden olabilmektedir.

Hareketsizlik: Hamilelikte görülen gaz sancılarının en önemli nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Unutulmamalıdır ki hamilelik süresince hareketsiz bir yaşam gaz sancılarına neden olabilmektedir. Hem kendi sağlığımız hem de bebeğin sağlığı için gebelik süresince hareket etmeyi, egzersiz yapmayı ihmal etmemeliyiz.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer

hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer
hamilelikte gaz sancısı nasıl geçer

Hamilelikte görülen gaz sancılarının birçok nedeninin olabileceğini gördük. Bu nedenlerin hepsini ortadan kaldırmak mümkün değil. Bu sebeple de gaz sancılarını tamamen ortadan kaldırmak da mümkün değil. Vereceğimiz tavsiyelerle hamilelikte görülen gaz sancılarını hafifletebilirsiniz.

Gebelikte anne adaylarında görülen mide yanması, baş ağrısı ya da kabızlık gibi ufak rahatsızlıkların aslında sağlıklı bir hamileliğin habercisi olduğunu ve yaşanan tüm bu durumların normal olduğunu unutmayın.

Hamilelikte 12. Hafta

Gebelikte gaz sancısı gibi olumsuz durumlardan kurtulmak için öncelikle doktorunuz ile gerekli olan görüşmeleri yapın ve doktorunuzun tavsiyelerini mutlaka uygulayın. Gebeliğin doğal sürecinde ortaya çıkabilen bu gibi durumların geçici olduğunu hatırlayarak kendinizi rahatlatmaya çalışın. Unutmayın öncelikle anne adayının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi sağlıklı bir doğum için de gebelik sürecindeki tüm rahatsızlıkların tedavisinde de ön koşuldur…

Hamilelikte gaz sancısı ile başa çıkmak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • Gebelik sürecinde oluşan şişkinlik ve gaz sancılarından kurtulmanın ilk ve öncelikli yolu anne adayının gün içinde bol miktarda su tüketmesidir. Bunun için günde en az 8 – 10 bardak su tüketmeye özen gösterin.
  • Hamilelikte gaz sancılarını en aza indirmenin bir diğer yolu da beslenme düzenine dikkat etmektir. gebelik başlı başına özel bir beslenme gerektirse de hazımsızlık, şişkinlik ya da gaz sancısı gibi durumların oluşmaması adına anne adayı sağlıklı, doğal gıdalar ile beslenmeye özellikle dikkat etmelidir. Her anne adayı kendi bedenini tanımalı ve gaz yaptığına inandığı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıdır.
  • Hareketsiz yaşam tarzının direkt olarak etkilediği durumlardan biri de gaz sancısı oluşumudur. pek çok anne adayının yaptığı hatalardan biri de gebeliği sürecinde hareketsiz kalmasıdır. aksine gebelik hareket etmenize ve hafif tempolu egzersizleri yapmanıza engel değil. Bu amaçla yapabileceğiniz pilates, yüzme gibi pek çok spor olsa da en basitinden her gün düzenli olarak kısa ve kendinizi zorlamayacak şekilde yürüyüşler yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Gaz sancısı başta olmak üzere gebelikte görülmesi muhtemel fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarını önlemek adına anne adayı kendini stres ve gergin ortamlardan uzak tutmalıdır. Bunun için nefes egzersizleri ya da yoga seansları önerilmektedir.
  • Rahat ve sıkmayan kıyafetler tercih etmek de gebelik döneminde gaz sancısı durumunu en aza indiren bir faktördür. Özellikle karın ve kasık bölgenizi sıkan çamaşır ve kıyafetleri kullanmayın. Bol ve rahat giysiler giyin.
  • Gebelikte gaz sancısını en aza indirmek ya da ortadan kaldırmak için sık sık ama azar porsiyonlar halinde yemek düzeni oluşturun.
  • Kesinlikle acılı, ağır yağlı ve aşırı baharatlı gıdaları tüketmeyin.
  • Gaz sancısı yaşadığınız hissettiğiniz anda düz bir zemine sırt üstü yatın ve ayaklarınızı yüksekte tutmanızı sağlayın. Bu şekilde bir süre yatarak bekleyin. Gaz sancısının kısa bir süre içinde geçtiğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA