Hamilelikte, Gebelikte 1. Hafta

hamilelikte, gebelikte 1. hafta
hamilelikte, gebelikte 1. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamileliğin İlk Haftası Belirtileri

hamileliğin ilk haftası belirtileri
hamileliğin ilk haftası belirtileri

Dünyaya bir can getirebilmek sadece kadınlara verilmiş bir ayrıcalıktır. Gebelik sadece kadınların yaşayabileceği en özel anlardan oluşan hassas bir süreçtir. Öncelikle sizi tebrik ediyoruz, dileriz 40 haftaya yakın süren bu güzel yolculuk sizin için de doğacak yavrunuz için de sağlıklı bir şekilde sonlanır.

Her anne adayının hamilelik süreci farklıdır. Ancak temel olarak haftalık bebek gelişiminin detayları bellidir. Bu 9 aylık özel yolculukta sizlere yol göstermesi amacıyla hazırladığımız hafta hafta yazı dizimizin birincisi olan hamilelikte 1.hafta yazımızı sizlerle paylaşmaktayız. Hamileliğin ilk haftası belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler konu başlıklarının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Hamileliğin ilk belirtileri anne adayı için oldukça karışık duygularla geçer. Hamileliğin 1. haftasında anne adayı hem heyecanlı bir bekleyiş içerisindedir hem de bebeğin sağlık durumu ile ilgili devamlı bilgi öğrenmek ister. Bizler de bu özel anlarınızda sizlere hafta hafta hamilelik ile ilgili detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Yazımız bilgilendirme niteliğinde olup size özel durumlarla ilgili olarak doktorunuzdan daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur

Hamilelik süreci bebeğin anne rahmine düşmesi ile başlar ve yaklaşık olarak 38 – 40 hafta sürer. Hamilelik sürecinin haftalık olarak izlenmesi bebek hakkında daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Ay olarak ifade edilirse hamilelik 9 ay süren uzun bir süreçtir. Ve ‘Trimester’ adı verilen 3 ayrı döneme ayrılır. Her trimester dönemi ortalama olarak 3 ay sürmektedir.

 1. Trimester: Anne karnındaki bebeğin yeni yeni gelişiminin başladığı ilk 13 haftalık dönemini kapsar.
 2. Trimester: Anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin devam ettiği 14 ile 26. Hafta arasındaki dönemi kapsar.
 3. Trimester: Doğuma yaklaşılan dönemler olan ve doğumla sonuçlanan 27 ve 40. Hafta arasını kapsar.
hamilelikte, gebelikte 1. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 1. hafta bebek

Bu yazımızda 1.Trimester döneminde yer alan hamileliliğin ilk belirtileri konusunu sizler için araştırdık.

Tıbbi açıdan hamileliğin ilk haftası son adet tarihinin ilk günü göz önüne alınarak hesaplanır. Kadınlarda her ay yaşanan adet dönemi sonrasında yumurtlamaya hazır hale gelen yumurtalar sperm ile birleşerek embriyoyu meydana getirirler. Gebelikte 1.hafta, rahim ve yumurtaların hazırlık yaptığı özel bir dönemdir. Hamilelikte 1. Haftada rahim içi atıklardan temizlenir ve sağlıklı yumurtalar oluşmaya başlayarak sperm ile döllenmeye hazır hale gelir. Gebelikte 1. Haftada ortada henüz embriyo ya da bebek yoktur, hazırlık dönemi vardır. Yani gebelikte 1.hafta sağlıklı yumurtanın kendini dölleyeceği spermi beklediği bir hazırlık dönemidir. Regl sonrası 15 gün içinde yumurta fallop tüplerinde kendini dölleyecek olan spermi bekler. Fallop kanallarındaki tüycüklü yapılar, döllenen yumurtayı fallop tüplerinden bırakarak rahim duvarına yerleşmesini sağlar.

Peki, ortada henüz embriyo ya da bebek yoksa ‘Neden bu duruma hamileliğin ilk haftası deniyor?’ sorusu aklınıza takılmış olabilir. Hemen açıklayalım: Yumurtanın spermle buluştuğu o anı kesin ve net bir şekilde bilmek mümkün değildir. Bu nedenle doktorlar yumurtanın sperm ile buluşması ve döllenmesi için en uygun olan zamanı içine alan son adet tarihinin ilk gününü gebelikte 1. Hafta olarak göz önüne alırlar. Uzmanlar hamileliğin ilk haftasını son adet döneminin başlangıcı olarak hesaplamaktadırlar. Kulağa tuhaf gelse de tıbbi olarak anne adayının gördüğü son adet kanaması hamilelik sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Regl döneminin son günü itibariyle başlayan 2 hafta içinde de yumurtlamanın olması beklenmektedir. Buna göre hamilelik haftası ve yumurtlama haftası birbirinden faklı olarak değerlendirilmelidir.

Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin Ve Mineraller

Hamilelik Haftası: Son adet döneminin ilk günü başlamaktadır. Ve hamile kalınmasından önceki 2 haftayı da kapsayan toplamda 40 haftalık bir süreçtir.

Yumurtlama Haftası: Yumurtanın döllenmesi ile hamileliğin başladığı gündür. Ortalama 38 hafta sürer.

Hamileliğin İlk Haftası ve Değişiklikler

hamilelikte 1. hafta anne
hamilelikte 1. hafta anne

Anne adayı olarak hamilelik sürecinin başından sonuna kadar bedeninizde gözle görülür bazı değişiklikler olmaktadır. Buna rağmen ilk haftalardan itibaren görülmeyen ve hissedilmeyen ancak önemli birtakım hormonsal değişikler de söz konusudur. Hamileliğin ilk haftası belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kandaki miktarında artış görülen östrojen ve progesteron hormonları, döllenmiş yumurtanın kan bakımından en verimli çeperle kaplanması ve uygun ortamı yaratması için rahminizi harekete geçirdi.
 • Hamilelikte 1. hafta itibariyle folikül adı verilen sıvı dolu keselerde olgunlaşan yumurtanın, ilerleyerek fallop tüplerine ulaştığı bilinmektedir.
 • Fallop tüplerine ulaşan sperm hücreleri başarabilirse yumurta zarını delerek yumurtayı döllemesi beklenmektedir. Sonraki 30 saat boyunca sperm ve yumurta arasında genetik birleşme yaşanacaktır. Örneğin sperm Y kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti erkek, X kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti kız olacaktır.
 • Embriyonun fallop tüplerinden rahim içine yerleşmesi yaklaşık olarak 3 – 4 gün sürmektedir. Bu esnada döllenmiş yumurta zigot adını alacak ve 16 özdeş hücreye bölünecektir. Rahim içine yerleşen zigot burada 1 – 2 gün kaldıktan sonra Morula adını alacaktır. Rahim içerisindeki katmana yerleşen Morula 9 aylık benzersiz gelişimine ve yolculuğuna burada devam edecektir.
 • Küçücük bir hücre topundan ibaret olan bebeğiniz bu aşamada tıbbi olarak blastosist adı ile tanımlanmaktadır. Blastosist hem embriyonun sağlıklı gelişimi için amniyotik keseyi oluşturacak özellikte hem de plesantayı oluşturacak dış hücre kütlesine sahip yapıdadır.

Hamileliliğin İlk Belirtileri

hamileliğin ilk belirtileri
hamileliğin ilk belirtileri

Hamileliğin ilk haftası belirtileri her kadında farklı şekillerde görülebilmektedir. Ayrıca bu belirtiler ve hissedilenler de her anne adayında değişiklik gösterebilir. Hamileliğin ilk belirtileri arasında en temel belirtinin adet gecikmesi olduğu bilinmektedir. Anne adaylarının çoğunluğunda görülen bazı gebelik belirtileri de vardır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir 

Hamileliğin ilk haftalarında görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Adet döneminin gecikmesi
 • Halsizlik, yorgun hissetme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sık sık idrara çıkma
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Damak tadı değişikliği
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
 • Pelvik kaslarında aşırı duyarlılık
 • Göğüslerde büyüme, şişkinlik ve hassasiyet

Hamileliğin İlk Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

hamileliğin ilk haftası belirtiler
hamileliğin ilk haftası belirtiler

Öncelikle anne adayının 1. Hafta gebelik sürecinden başlayarak tüm hamilelik boyunca hem fiziksel hem de zihin olarak kendini iyi hissetmesi önemlidir. Anne adayı stresten uzak durmalı ve kaliteli yaşam standardına ulaşmak için özel çaba harcamalıdır. Hamilelikte 1. Haftada dikkat edilmesi gerekenler;

 • Çeşitli vitaminler ve folik asit yönünden zengin beslenin.
 • Hijyene çok dikkat etmelisiniz.
 • Bol bol dinlenin.
 • Sakin ve stresten uzak bir hayat benimseyin.
 • Aşırı kilonuz varsa vermeye, aşırı zayıf iseniz sağlıklı ve doğal beslenmeye özellikle dikkat edin.
 • Aşırı yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durun.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz ya da hafif tempo yürüyüşler yapın.
 • Mutlaka alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarın.
 • Düzenli olarak doktor kontrolünde olmaya özen gösterin.

Hamile olduğunuzdan emin olduğunuz anda hemen doktor randevusu almalısınız. Hiçbir doğum kontrol yönteminin % 100 koruma sağlamadığını, spiral ya da doğum kontrol hapı kullanırken de hamile kalabileceğinizi unutmayın. Spiral ya da hap kullanırken hamile kaldıysanız doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.  Özellikle süreğen bir rahatsızlığınızdan ötürü ya da o an kullandığınız ilaç varsa doktorunuzla görüşerek ilaç kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Ayrıca çeşitli testler ve kan tahlilleri yapılarak durum analizi yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Kısacası gebelik sürecinizde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Hamileliğin ilk haftası ile ilgili sık sorulan sorular;

 • Hamileliğin ilk haftası ne zaman başlar?

Uzmanlar hamileliğin ilk haftasını son adet döneminin başlangıcı olarak hesaplamaktadırlar. Hamilelik süreci bebeğin anne rahmine düşmesi ile başlar ve yaklaşık olarak 38 – 40 hafta sürer.

 • Hamileliğin ilk haftasında ağrı olur mu?

Gebeliğin ilk haftalarında ağrı olabilir. Gebeliğin ilk haftalarında kasılma ve kramplar sonucunda ağrı oluşabilir. Fetüsün rahme yerleşmesi sonucu ağrı ve hafif kanamalar olması gayet normaldir.

 • Hamileliğin ilk haftasında akıntı olur mu?

Hamileliğin ilk haftalarında akıntı görülebilir. Bu durum genelde çok önemli bir sorun teşkil etmez ancak doktorunuzun bu konu ile ilgili bilgilendirilmesi gerekir. Çünkü hamilelikte akıntı şikayetleri için bazı durumlarda tıbbi önlem almak gerekebilir.

 • Hamileliğin ilk günleri nasıl anlaşılır?

Hamileliğin anlaşılması için mutlaka ultrason ya da kan testi gibi tetkik ve tahliller gereklidir. Ancak hamileliğin ilk haftalarında anne adayı tarafından hissedilen belli başlı belirtileri de vardır. Adet döneminin gecikmesi, halsizlik, yorgun hissetme, mide bulantısı ve kusma, sık sık idrara çıkma, kokulara karşı hassasiyet, damak tadı değişikliği, yiyeceklerden tiksinme veya aşerme, pelvik kaslarında aşırı duyarlılık, göğüslerde büyüme, şişkinlik ve hassasiyet gibi belirtileri hamileliğin ilk günlerinden itibaren anne adaylarının bir çoğunda görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA