Hamilelikte, Gebelikte 1. Hafta

hamilelikte, gebelikte 1. hafta
hamilelikte, gebelikte 1. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 1.Hafta

Dünyaya bir can getirebilmek sadece kadınlara verilmiş bir ayrıcalıktır. Gebelik sadece kadınların yaşayabileceği en özel anlardan oluşan bir süreçtir.Öncelikle sizi tebrik ediyoruz, dileriz 40 haftaya yakın süren bu güzel yolculuk sizin için de doğacak yavrunuz için de sağlıklı bir şekilde sonlanır. Her kadının hamilelik sürecinin farklı olabileceği unutulmamalıdır. Ancak temel olarak haftalık bebek gelişiminin detayları bellidir. Bu 9 aylık özel yolculukta sizlere yol göstermesi amacıyla hazırladığımız hafta hafta yazı dizimizin birincisi olan hamilelikte 1.hafta yazımızı sizlerle paylaşmaktayız. 1.Hafta hamilelik, hamileliğin 1. haftasında olan değişiklikler, hamilelikte ilk haftalarda görülen belirtiler, hamilelikte 1. haftada dikkat edilmesi gerekenler konu başlıklarının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Hamileliğin ilk haftası anne adayı için karışık duygularla geçer. Hamileliğin 1. haftasında anne adayı hem heyecanlı bir bekleyiş içerisindedir hem de bebeğin sağlık durumu ile ilgili devamlı bilgi öğrenmek ister. Bizler de bu özel anlarınızda sizlere hafta hafta hamilelik ile ilgili detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Yazımız bilgilendirme niteliğinde olup size özel durumlarla ilgili olarak doktorunuzdan daha geniş bilgi alabilirsiniz.

Hamilelik süreci bebeğin anne rahmine düşmesi ile başlar ve yaklaşık olarak 38 – 40 hafta sürer. Hamilelik sürecinin haftalık olarak izlenmesi bebek hakkında daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Ay olarak ifade edilirse hamilelik 9 ay süren uzun bir süreçtir. Ve ‘Trimester’ adı verilen 3 ayrı döneme ayrılır. Her trimester dönemi ortalama olarak 3 ay sürmektedir.

 1. Trimester: Anne karnındaki bebeğin yeni yeni gelişiminin başladığı ilk 13 haftalık dönemini kapsar.
 2. Trimester: Anne karnındaki bebeğin organ gelişiminin devam ettiği 14 ile 26. Hafta arasındaki dönemi kapsar.
 3. Trimester: Doğuma yaklaşılan dönemler olan ve doğumla sonuçlanan 27 ve 40. Hafta arasını kapsar.
hamilelikte, gebelikte 1. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 1. hafta bebek

Bu yazımızda 1.Trimester döneminde yer alan hamilelikte 1.hafta konusunu sizler için araştırdık.

Tıbbi açıdan hamileliğin ilk haftası son adet tarihinin ilk günü göz önüne alınarak hesaplanır. Kadınlarda her ay yaşanan adet dönemi sonrasında yumurtlamaya hazır hale gelen yumurtalar sperm ile birleşerek embriyoyu meydana getirirler. Gebelikte 1.hafta, rahim ve yumurtaların hazırlık yaptığı özel bir dönemdir. Hamilelikte 1. Haftada rahim içi atıklardan temizlenir ve sağlıklı yumurtalar oluşmaya başlayarak sperm ile döllenmeye hazır hale gelir. Gebelikte 1. Haftada ortada henüz embriyo ya da bebek yoktur, hazırlık dönemi vardır. Yani gebelikte 1.hafta sağlıklı yumurtanın kendini dölleyeceği spermi beklediği bir hazırlık dönemidir. Regl sonrası 15 gün içinde yumurta fallop tüplerinde kendini dölleyecek olan spermi bekler. Fallop kanallarındaki tüycüklü yapılar, döllenen yumurtayı fallop tüplerinden bırakarak rahim duvarına yerleşmesini sağlar.

Peki, ortada henüz embriyo ya da bebek yoksa ‘Neden bu duruma hamileliğin ilk haftası deniyor?’ sorusu aklınıza takılmış olabilir. Hemen açıklayalım: Yumurtanın spermle buluştuğu o anı kesin ve net bir şekilde bilmek mümkün değildir. Bu nedenle doktorlar yumurtanın sperm ile buluşması ve döllenmesi için en uygun olan zamanı içine alan son adet tarihinin ilk gününü gebelikte 1. Hafta olarak göz önüne alırlar. Uzmanlar hamileliğin ilk haftasını son adet döneminin başlangıcı olarak hesaplamaktadırlar. Kulağa tuhaf gelse de tıbbi olarak anne adayının gördüğü son adet kanaması hamilelik sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Regl döneminin son günü itibariyle başlayan 2 hafta içinde de yumurtlamanın olması beklenmektedir. Buna göre hamilelik haftası ve yumurtlama haftası birbirinden faklı olarak değerlendirilmelidir.

Hamilelik Haftası: Son adet döneminin ilk günü başlamaktadır. Ve hamile kalınmasından önceki 2 haftayı da kapsayan toplamda 40 haftalık bir süreçtir.

Yumurtlama Haftası: Yumurtanın döllenmesi ile hamileliğin başladığı gündür. Ortalama 38 hafta sürer.

Hamileliğin 1. Haftasında Olan Değişiklikler

hamilelikte 1. hafta anne
hamilelikte 1. hafta anne

Anne adayı olarak hamilelik sürecinin başından sonuna kadar bedeninizde gözle görülür bazı değişiklikler olmaktadır. Buna rağmen ilk haftalardan itibaren görülmeyen ve hissedilmeyen ancak önemli birtakım hormonsal değişikler de söz konusudur. Hamileliğin 1.haftasında olan değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kandaki miktarında artış görülen östrojen ve progesteron hormonları, döllenmiş yumurtanın kan bakımından en verimli çeperle kaplanması ve uygun ortamı yaratması için rahminizi harekete geçirdi.
 • Hamilelikte 1. hafta itibariyle folikül adı verilen sıvı dolu keselerde olgunlaşan yumurtanın, ilerleyerek fallop tüplerine ulaştığı bilinmektedir.
 • Fallop tüplerine ulaşan sperm hücreleri başarabilirse yumurta zarını delerek yumurtayı döllemesi beklenmektedir. Sonraki 30 saat boyunca sperm ve yumurta arasında genetik birleşme yaşanacaktır. Örneğin sperm Y kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti erkek, X kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti kız olacaktır.
 • Embriyonun fallop tüplerinden rahim içine yerleşmesi yaklaşık olarak 3 – 4 gün sürmektedir. Bu esnada döllenmiş yumurta zigot adını alacak ve 16 özdeş hücreye bölünecektir. Rahim içine yerleşen zigot burada 1 – 2 gün kaldıktan sonra Morula adını alacaktır. Rahim içerisindeki katmana yerleşen Morula 9 aylık benzersiz gelişimine ve yolculuğuna burada devam edecektir.
 • Küçücük bir hücre topundan ibaret olan bebeğiniz bu aşamada tıbbi olarak blastosist adı ile tanımlanmaktadır. Blastosist hem embriyonun sağlıklı gelişimi için amniyotik keseyi oluşturacak özellikte hem de plesantayı oluşturacak dış hücre kütlesine sahip yapıdadır.

Hamilelikte İlk Haftalarda Görülen Belirtiler

Hamilelikte ilk haftalarda görülen belirtiler her kadında farklı şekillerde görülebilmektedir. Ayrıca bu belirtiler ve hissedilenler de her anne adayında değişiklik gösterebilir. Hamileliğin en temel belirtisinin adet gecikmesi olduğu bilinmektedir. Hamileliğin belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için hamilelik belirtileri nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz. Anne adaylarının çoğunluğunda görülen belirtiler de vardır. Hamilelikte ilk haftalarda görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Adet döneminin gecikmesi
 • Halsizlik, yorgun hissetme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sık sık idrara çıkma
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Damak tadı değişikliği
 • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
 • Pelvik kaslarında aşırı duyarlılık
 • Göğüslerde büyüme, şişkinlik ve hassasiyet

Hamilelikte 1.Haftada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle anne adayının 1. Hafta gebelik sürecinden başlayarak tüm hamilelik boyunca hem fiziksel hem de zihin olarak kendini iyi hissetmesi önemlidir. Anne adayı stresten uzak durmalı ve kaliteli yaşam standardına ulaşmak için özel çaba harcamalıdır. Hamilelikte 1. Haftada dikkat edilmesi gerekenler;

 • Çeşitli vitaminler ve folik asit yönünden zengin beslenin.
 • Hijyene çok dikkat etmelisiniz.
 • Bol bol dinlenin.
 • Sakin ve stresten uzak bir hayat benimseyin.
 • Aşırı kilonuz varsa vermeye, aşırı zayıf iseniz sağlıklı ve doğal beslenmeye özellikle dikkat edin.
 • Aşırı yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durun.
 • Her gün düzenli olarak egzersiz ya da hafif tempo yürüyüşler yapın.
 • Mutlaka alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarın.
 • Düzenli olarak doktor kontrolünde olmaya özen gösterin.

Hamile olduğunuzdan emin olduğunuz anda hemen doktor randevusu almalısınız. Hiçbir doğum kontrol yönteminin % 100 koruma sağlamadığını, spiral ya da doğum kontrol hapı kullanırken de hamile kalabileceğinizi unutmayın. Spiral ya da hap kullanırken hamile kaldıysanız doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.  Özellikle süreğen bir rahatsızlığınızdan ötürü ya da o an kullandığınız ilaç varsa doktorunuzla görüşerek ilaç kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Ayrıca çeşitli testler ve kan tahlilleri yapılarak durum analizi yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Kısacası gebelik sürecinizde hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here