Hamilelikte, Gebelikte 10. Hafta

hamilelikte, gebelikte 10. hafta
hamilelikte, gebelikte 10. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 10.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 10.hafta ile birlikte 3.ayın ortalarına doğru hızla ilerlemektesiniz. Sizin için ve bebeğiniz için büyük değişimlerin başladığı ve hızla yaşandığı ilk trimesterin sonlarına doğru da yaklaştığınızı ayrıca hatırlatmak isteriz.

Çevrenizdekilerle paylaşmadığınız sürece hamileliğiniz dışarıdan bakılan dikkatli gözler tarafından bile henüz fark edilir düzeyde değil. Gebeliğinizi yakın çevreniz ile paylaşma kararı tamamen size aittir tabi ki. Ancak sizi anlayacağınızı hissettiğiniz en yakın arkadaşınızla veya eşiniz ile olan paylaşımlar bu dönemi daha rahat atlatmanız için önemlidir.

Hamilelikte, Gebelikte 10.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 10. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 10. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada bebek boyunun uzunluğu yaklaşık olarak 4,5 – 5 cm civarındadır. Bebeğinizin kilosu ise yaklaşık 7 gramdır. Ortalama olarak bir limon büyüklüğünde olan bebeğinizin gelişimi hızla devam etmektedir.

Bu dönemde bebeğinizin böbrek, akciğer, beyin ve karaciğer dahil iç organlarının gelişimleri hızla devam ediyor. Bu süreçte kalp gibi hayati organların büyük bölümü hem çalışmaya devam ediyor hem de oluşumunu tamamlıyor.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Listesi

El ve parmak gelişimi geçtiğimiz haftalarda tamamlanmıştı ancak parmakların arası perdeli idi. Hamilelikte, gebelikte 10.hafta itibariyle parmaklar arası olan kısım artık perdeli değil. Bebeğinizin kafatası vücut uzunluğunun neredeyse yarısı kadar büyüklüktedir. Bebeğin gelişim evreleri baştan ayağa doğru olduğu için önce kafa bölgesi gelişmektedir. Ultrason görüntülerinde dikkatinizi çeken alın bölgesindeki çıkıntının ise bebeğinizin beyin gelişimi için olduğunu bilmenizde fayda var.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada bebek idrar üretmeye başlayan böbreklere sahiptir. İdrarını ise aminyon kese içine boşaltmaktadır. Çıkan sıvıyı bebek yutar, bağırsaklar bu sıvıyı emer ve bağırsaklardan kana ve böbreklere geçerek tekrar idrar yolu ile sıvı kese içine atılır. Döngü bu şekilde devam eder.

Eklem hareketlerinin başlaması ile birlikte bebeğinizin tekmeleme hareketleri yapmaya da bu dönem itibariyle başlayacaktır. Çok hafif düzeyde olan bu tekmeleme hareketlerini hissetmemeniz normaldir.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada bebek artık çalışan ve kan üreten bir karaciğere sahiptir.

Doktorunuz bebeğinizin ilk fetal hareketlerini muayene sırasında ultrason cihazı ile görüntüleyebilir, kalp atışlarını dinletebilir. Ayrıca Hamilelikte, gebelikte 10.haftada bebek gelişiminde göz merceği ile birlikte göz rengini belirleyen iris tabakası gelişimi de gerçekleşecektir. Ancak gözler hala kapalı, açılması için biraz daha beklemek gerekecek.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada bebek iç genital organlarının gelişiminin geçtiğimiz haftalarda olduğunu söylemiştik. Bu hafta sonunda bebeğin dış genital organı da gelişecek ve penis ya da klitoris olarak belirginleşmeye başlayacak. Bu da demek oluyor ki bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeye çok az kaldı. Ayrıca hemen belirtelim bebeğiniz eğer erkek ise testesteron hormonu üretmeye bu hafta itibariyle başladı.

Hamilelikte, Gebelikte 10.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayında görülen bulantı, kusma, mide ağrıları gibi şikayetlerin biraz daha hafiflemiş olması beklenir. Ancak artan hormonların da etkisiyle bazı anne adaylarında huzursuz ruh hali, çabuk sinirlenme ve gerginlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Tabi ki bu durumun da geçici olduğu unutulmamalıdır.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayı vücudunda görülen önemli bir değişiklik de artan kan miktarına bağlı olarak artan kan basıncıdır. Yükselen kan basıncı memelerde ağrı ve toplardamarlarda zorlanmaya bağlı olarak bacaklarda şişkinlik gibi sorunlara yol açmaktadır.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayı formda kalmak ve psikolojik olarak da sağlıklı bir süreç geçirmek için mutlaka açık havada bol bol yürümeli, yorucu olmayan ufak çaplı egzersizleri günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmelidir. Doktorunuzla görüşerek size uygun olan spor hareketlerini öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayı sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Beklenenden daha fazla kilo alımı gerçekleştiyse vücutta ödem oluşumu, su tutulumu gerçekleşiyor anlamına gelmektedir. Bu durumun doğum sonrasında düzeleceğini bildirmek isteriz. Kilo alımını engellemek için hamilelikte diyet yapılması kesinlikle tavsiye edilen bir seçenek değildir.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayı hiç kilo almamış olsa bile bu hafta sonrasında düzenli olarak kilo almaya başlayacaktır. Anne adayının 3.ay itibariyle ayda 1 ya da 2 kilo alması normal karşılanmaktadır. Hamilelik ile ilgili kendinize kıyafet alışverişine başlamak için hazırlıklar yapmalısınız.

Hamilelikte, gebelikte 10.haftada anne adayı için en çok merak edilen bir konu da gebelikte toplam kaç kilo alınır? Gebelikte alınan toplam kilo anne adayının hamile kaldığı kiloya göre değişmektedir. Buna göre düşük kiloda gebe kalan anne adayları tüm hamilelik boyunca toplamda ortalama 15 – 20 kilo alırlar.

Normal kilosunda hamile kalan anne adayları tüm hamilelik boyunca ortalama 13 – 18 kilo alırlar. Fazla kilolu olarak hamile kalan anne adayları ise ortalama 8 – 14 kilo alırlar. İkiz ya da üçüz gibi çoklu gebeliklerde ise kilo alımı çok daha fazla olmaktadır.

Özellikle masa başında oturarak veya bilgisayar karşısında uzun süre çalışmak zorunda olan anne adayları hamilelikte, gebelikte 10.hafta sürecinde çok dikkatli olmalılar. Uzun süre ayakta durmak ya da uzun süre oturmak kan dolaşımını olumsuz etkilediği için basur, varis, bacaklarda ağrı ve şişkinlik gibi komplikasyonlara sebep olabilir. Bu nedenle sık sık molalar vermeli ve iş yerinde de olsa bolca dinlenme ortamı yaratılmalıdır. Örneğin yarım saatte bir 7 – 8 dakika dolaşmak yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA