Hamilelikte, Gebelikte 11. Hafta

hamilelikte, gebelikte 11. hafta
hamilelikte, gebelikte 11. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 11.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 11.hafta ile birlikte üçüncü ayın son haftalarına doğru hızla ilerlemektesiniz. Gebelikte 11.hafta düşük riskinin oldukça azaldığı bir dönemdir. Bebeğin gelişiminde en kritik olan ilk 10 hafta bitmiş ve doğuma kadar devam edecek olan ‘fetal’ dönem yani hamilelikte, gebelikte 11.hafta başlamıştır.

Bebeğiniz artık embriyo adını değil ‘fetüs’ adını alacaktır. Fetal dönemin ilk haftası olan 11. haftada bebek ile anne adayının rahmi arasında kan dolaşımı başlamaktadır. Kalp, damar sistemi, iskelet sistemi ve dolaşım sistemi organları bir yandan gelişimini devam ettirirken diğer bir yandan ise işlevsel bir şekilde çalışmaya devam etmektedirler.

Hamilelikte, Gebelikte 11.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 11. hafta bebek
hamilelikte, gebelikte 11. hafta bebek

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada bebek gelişimi de hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bebeğinizin bu haftada boyu yaklaşık 6cm uzunluğunda, kilosu ise ortalama 14 gramdır.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada bebeğinizin kafa yapısının vücuduna oranla oldukça büyük olduğu dikkatinizi çekmiştir. Kafasının neredeyse vücudunun yarısı büyüklüğünde olması oldukça normaldir. Çünkü gelişim baştan başlar. 11.haftadan sonra da kafa büyümesi yavaşlayacak ve vücut arasında dengeli bir şekilde büyüme devam edecektir.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada bebek ayak ve el parmakları artık perdeli değil, birbirinden tamamen ayrılmış durumdadır. Geçtiğimiz haftalarda kıkırdak yapıda olan kemikler hamilelikte, gebelikte 11.hafta ile birlikte artık sertleşmeye başlamıştır. Bebeğinizin cilt yapısı ise oldukça şeffaf bir görünüme sahiptir.

Ayrıca gelişen diz, dirsek, el ve ayak bileği eklemleri sayesinde bebeğiniz çok rahat hareket edebilmekte ve bazen anne adayları bu hareketleri net bir şekilde hissedebilmektedirler.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada bebek dış genital organların oluşmasında da neredeyse sona yaklaşıldı. Birkaç hafta içinde çok merak ettiğiniz sorulardan biri de açığa kavuşmuş olacak ve bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olacaksınız.

Hamilelikte, gebelikte 11.hafta bebek ellerini yumruk haline getirebilmektedir. Ayrıca bebeğin saç ve tırnakları da belirginleşmeye başlamıştır. Bebekte tat alma, duyma, görme ve dokunma duyuları da gelişmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 11.Haftada Anne Adayı

Fetal dönemin başlaması ile birlikte anne adayının mide bulantı şikâyetleri önemli oranda azalmıştır. Bunun yanı sıra anne adayında iştah artışı ile birlikte kilo alımı da görülmektedir. Hamilelikte, gebelikte 11.haftada anne adayında genel olarak görülen şikâyetler şunlar olabilir;

  • Bel ve sırt ağrısı
  • Hamilelikte baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Ayak ve bacaklarda kramp
  • Kabızlık
  • Sinirlilik ve duygu karmaşası
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur

Bebeğiniz içinizde hızla gelişimine devam ederken siz de artık dışarıdan fark edilir seviyede değişim içindesiniz. İçeriden rahiminiz hızla büyürken dışarıdan da gözle görülür değişimleriniz hamilelikte, gebelikte 11.hafta itibariyle başlamaktadır. Gebelik öncesi dönemde 70 gram olan anne adayının rahmi hamilelik sürecinin sonunda 1 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Rahim hacminin ise bin kat arttığı görülmektedir.

Bu hafta ile birlikte bazı anne adaylarında artan hormonların da etkisi ile saç ve tırnak boyunun daha hızlı uzadığı görülmektedir. Hamilelik etkili bu değişimlerin normal olduğu varsayılmaktadır. Tabi ki hemen belirtelim bu değişimlerin hızı her anne adayında aynı olmayabilir.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftaya kadar olan süreçte anne adayları mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetlerden dolayı çok az kilo almış ya da 1 – 2 kilo vermiş dahi olabilirler. Mide bulantısı şikâyeti yaşayan çoğu anne adayı gebeliğinin ilk dönemlerinde 3 -4 kilo vermektedirler. Ama bunun bebeğin sağlığı için ciddi bir sorun olmadığını ve bu hafta itibariyle anne adayının bulantıları biraz daha azalacağı için düzenli kilo alımına başlayacağını söyleyebiliriz.

Hamilelikte, gebelikte 11.hafta anne adayının aklında bir sürü soru vardır. Bunlardan biri de hamilelikte ne zamana kadar seyahat edilir? Bu konu ile ilgili şüphelenecek bir gebelik komplikasyonunuz varsa doktorunuza danışmanızı önemle tavsiye ederiz. Ancak herhangi bir sorun yoksa gebelikte seyahat etmenin bir sakıncası yoktur. Ancak gebeliğin ilk dönemlerinde görülen sabah bulantıları gibi şikayetlerin azaldığı dönem olan 2.trimester yani gebelikte 4, 5, ve 6. Aylar seyahat için en ideal zamanlardır.

Hamilelikte Ne Zamana Kadar Seyahat Edilir

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada anne adayı eşi ile bol zaman geçirmeli ve doğuma çift olarak hazırlık yapmalıdırlar. Konuşarak iletişim halinde olmak anne adayının tedirginliklerini doğum ve doğum sonrasında oluşacak psikolojik sorunlarını büyük oranda ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Çiftlere gebelik ve çocuk bakımı & gelişimi ile ilgili kitapları okuması tavsiye edilir.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada anne adayı yapılması gereken testlerini doktoruna hatırlatmalı ve bu konuda bilgi almalıdır. Hamilelikte, gebelikte 11.hafta ile 14.hafta arasında yapılması tavsiye edilen Down Sendromu taramasıdır. Down sendromu taraması kapsamında:

-Ultrason cihazından elde edilen bilgiler ile bebeğin ense kalınlığı ölçülür.

-Plasentadaki Protein A ve HCG hormonlarının ölçümü yapılır.

-Ayrıca genetik olarak da risk taraması yapılır.

Hamilelikte, gebelikte 11.hafta ile 14.hafta arasında yani ilk üç aylık süre içinde yapılması gereken testler özetle şu şekildedir;

  • Kan tahlili; protein A ve HCG hormon seviyesini ölçmek için yapılır.
  • Ayrıntılı ultrason; bebeğin ense kalınlığını ölçmek için yapılır.
  • İkili test; kromozom anomalilerinin olup olmadığını ölçmek için yapılır.

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada anne adayı genel olarak sırt ağrıları ve bel ağrılarından şikâyet etmektedir. Bunu en aza indirmek ve kaslarda yaşanacak krampları engellemek için bol miktarda potasyum tüketmeleri tavsiye edilir. Muz, kuru & taze incir, kuru & taze kayısı, kuru & taze üzüm ve avokado gibi besinleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Diş Ağrısı

Hamilelikte, gebelikte 11.haftada anne adayının özellikle hamilelikte diş ağrısı ve diş eti problemleri yaşamaması için kalsiyum ihtiyacını karşılaması da çok önemlidir. Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller arasında yer alan kalsiyum; pastörize süt, ev yoğurdu, günlük şişe süt, peynir, ayran, badem gibi gıdalardan rahatlıkla alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA