Hamilelikte, Gebelikte 12. Hafta

hamilelikte, gebelikte 12. hafta
hamilelikte, gebelikte 12. hafta

Hafta Hafta Hamilelik, Gebelik Takibi

1.Trimester  1 2 345678910111213
2.Trimester  14151617 181920212223242526
3.Trimester  272829303132333435363738 3940

Hamilelikte 12.Hafta

Hamilelikte, gebelikte 12.hafta sona erdiğinde ilk trimesterin de sonuna gelmiş olacaksınız. Yani hamileliğin ilk 3 ayı sona ermiş olacak. Bu da düşük tehlikesinin artık sona erdiği ve hamileliğin daha güvenli geçeceği anlamına geliyor.

Gebeliğin 12.haftasında bazen şaşırtıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Bu dönemde rahmin beklenenden daha büyük olması, normalden fazla miktarda kilo almış olmak, sabah bulantı şikâyetlerinin artarak devam etmesi ve ultrason muayenesinde birden fazla kalp sesinin duyulması çoklu gebelik olduğunun kesin kanıtı sayılmaktadır.

Yani rahimde iki veya daha fazla bebek olduğunu göstermektedir. Normal hamileliğe oranla biraz daha riskli olsa da çoğul gebelikler de sağlıklı bir doğum ile sonuçlanmaktadır. Hamilelikte, gebelikte 12.haftada çoğul gebelikte bebeklerden birinin kaybedilme riski az da olsa bulunduğu için anne adayının daha fazla dikkatli olması gerekmektedir.

Hamilelikte, Gebelikte 12.Haftada Bebek

hamilelikte, gebelikte 12. haftada bebek
hamilelikte, gebelikte 12. haftada bebek

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek boyunun uzunluğu baş ile popo arası yaklaşık olarak 6 cm, kilosu ise 14 grama kadar ulaşabilecektir. Sizin de dikkatinizi çekmiştir haftalar ilerledikçe kilo artışı boy uzunluğuna göre daha hızlı bir şekilde seyretmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek iç ve dış organları tamamen şekillenmiş olup işlevsel olarak çalışmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz haftalarda başlayan el ve ayak parmakları arasındaki perdeli kısım kalkmış parmaklar arası tamamen bir ayrışma gerçekleşmiştir. Tırnak oluşumu başlamış olsa da gelişimini sürdürmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur Ne Zaman Geçer

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek cinsiyeti de belirginleşmiştir. Bebeğin iç ve dış genital organları oluşmuş ve şekillenmiştir. Ancak anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olan bebeğin cinsiyetinin ne olduğunu söylemek henüz erken. Emin olmak için 3- 4 hafta daha beklemeye ihtiyaç vardır.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek saç telleri de kafa derisinden çıkmaya bu dönemde başlayacaktır. Pankreas gelişimi tamamlanan bebek insülin salgılamaya da başlamıştır. Tiroit gelişimi tamamlanan bebeğinizin sinir sistemi de güçlenerek gelişmeye devam etmektedir.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebeğiniz hareketlerini de biraz olsun artırmıştır. Özellikle çenesini çok fazla hareket ettiren bebeğin ağız açma ve kapama hareketleri bu dönemde yoğun olarak görülmektedir. Hatta yutmayı yeni yeni öğrenen bebeğinizin hıçkırdığı anlara ultrason görüntülerinde şahit bile olabilirsiniz. Ultrason görüntülerinde nadiren de olsa görülen bir diğer şey bebeğin parmağını emmeği anlardır.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek sindirim sistemi de gayet güzel bir şeklide çalışmaktadır. Mide ve bağırsakların gelişimi ile birlikte bebeğiniz şaşırtacak hızla büyümekte ve gelişmektedir. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda bebeğin birçok duyu organının geliştiğini söylemiştik. Bunlardan biri de dokunma duyusu.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur

Bebeğiniz hamilelikte, gebelikte 12.hafta itibariyle iyice hareketlenmiştir ve her yere çok fazla temas ederek dokunmaktadır. Bebeğiniz dokunma yetisi ile bulunduğu ortamı daha iyi tanımaktadır. Hamilelikte, gebelikte 12.haftada bebek için ilklerin yaşadığı bir dönemdir.

 • Vücudundaki incecik tüyler belirmeye ve çıkmaya başlar.
 • Sinir sistemi hızla gelişme gösterir.
 • Hipofiz bezi beyinden hormon üretmeye başlamıştır.
 • Amniyotik kese içindeki sıvı miktarı artarak 50 ml olmuştur.
 • El ve ayak parmak araları tamamen ayrılmış ve tırnaklar uzamaya başlamıştır.
 • Sindirim sistemi glikozu absorbe etmeye başlamıştır.

Hamilelikte, Gebelikte 12.Haftada Anne Adayı

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada anne adayının özellikle sabah bulantıları ya da halsizlik gibi şikâyetlerinde ciddi oranda azalma olması beklenmektedir. Östrojen ve progesteron hormonlarında hızlı artış devam etmektedir. Ayrıca rahim büyümekte ve kilo alımı da bu hafta itibariyle başlayacaktır. Özellikle bacak ve kalçada belirgin kalınlaşma görülecektir.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada anne adayının büyüyen rahmi yukarı karın boşluğuna doğru çekilmektedir. Mesaneye olan baskı da azalacağı için sık idrara çıkma şikâyetlerinde azalma görülmesi beklenmektedir. Hamilelikte ilk trimesterin bitmesiyle birlikte mide bulantılarında da ciddi azalma görülecektir. Ayrıca rahmin yukarı doğru çıkması anne adayının karın bölgesinin biraz daha şişeceği anlamına gelmektedir.

Gebelikte Burun Kanaması

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada anne adayının artan kan basıcı bazı sorunlara yol açabilir. Hamilelikte baş ağrısı ve hamilelikte burun kanaması gibi sorunlar artan kan miktarı ve kan basıncı sebebiyle görülmektedir ve bu gibi durumların geçici olduğu bilinmelidir.

Gebelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte, gebelikte 12.hafta içinde vücutta hızlı değişimlerin olması bazı anne adaylarını da olumsuz yönde etkilemektedir. Fiziksel ve ruhsal anlamda yaşanan değişiklikler anne adaylarında rahatsız edici sonuçlara neden olmaktadırlar. Özellikle cilt sorunları bu dönemin başlıca sıkıntıları arasında yer almaktadır.

Hormonların da etkisiyle ciltte kahverengi lekelenmeler, cilt yağlanması ve sivilcelenme gibi şikâyetlerde artış olmaktadır. Bu noktada doktorunuzun önerdiği cilt koruyucu kremleri kullanmadan güneşe çıkmamanızı tavsiye ederiz. Hassaslaşan cildi gebelikte korumak önemlidir. Ciltte yaşanan sorunların % 90’ının gebelik sonrasında ortadan kalktığını hatırlatmak isteriz.

Hamilelikte, gebelikte 12.haftada anne adayı için önemli olan bir konu da beslenme düzenidir. Anne adayı bu süreçte kendini ve bedenini iyi tanımalıdır. Sağlığına iyi gelmediğini düşündüğü bir gıdayı tüketmemelidir. Beslenme kişiye özeldir. Birine iyi gelen besinin diğer anne adayında alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Ama hamilelikte, gebelikte 12.haftada anne adayının genel olarak beslenmesinde dikkat edeceği hususlar şunlardır;

 • Aşırı miktarda yemek yenmemelidir.
 • Aşırı tatlı ve şerbetli ağır tatlılardan uzak durmalıdır.
 • Hamur işi ve mideyi yoracak gıdaları mümkün olduğunca tüketmemelidir.
 • Sürekli katı beslenmek yerine bol sıvı alımına özen göstermelidir.
 • Vücuttaki ödemi atmak ve yağ kontrolünü sağlamak için günlük 2, 5 – 3 litre su tüketmelidir.
 • Potasyum, kalsiyum, protein, demir ve vitamin çeşitlerini içeren besinleri günlük olarak mutlaka almalıdır.
 • Küçük porsiyonlar halinde 6 öğün şeklinde beslenmelidir.
 • Lokmaları iyice çiğnemeli ve yavaş yavaş yemelidir.
 • Yağlı, baharatlı, acı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalı.
 • Yemek yedikten hemen sonra uyumamalıdır. Yemek ile uyku arası en az 2 – 3 saat olmalıdır.
 • Mide ekşimesi sorununu azaltmak için biraz yüksekçe bir yastıkta uyumak rahatlatabilir.
 • Sıvı alımı ana öğün sırasında değil, ara öğünlerde olmalıdır.
 • Yararsız ve boş gıdalardan, abur cuburdan uzak durulmalıdır.
 • Anne adayına özel bir beslenme planı hazırlanması için uzman diyetisyen ile görüşme tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA